Klika

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Běžná klika pro domácnosti typ 18437, Kaufhaus, 99 Kčs

Klika je veskrze užitečné zařízení sloužící k otevírání dveří. Někteří bohatší lidé (tzv. snobové) ji montují také na perličkové závěsy, avšak zde plní funkci spíše ozdobnou (je zde tedy tzv. na prd). JUDr. PhDr. MUDr. RNDr. Mgr. et Mgr., Bc. Henryk Lahola, DrSc., multi dr.h.c., kardinál český, sedmý markrabě moravský, etc. etc. etc. nařídil ve své rodné vísce, aby kliky na dveřích byly ne jedny, ale hned dvoje. Horní na otevírání a dolní na zavírání. Klika je tedy, jak vidno, nesmírně populární nástroj. V případě nouze je ji možno ze dveří či perličkového závěsu sundat a použít jako vrhací či bodnou zbraň. Vyskytly se sice pokusy o použití kliky jako střelné zbraně, výsledky však nebyly zcela pozitivní (vlastně lze říci, a to zcela bez obalu, že byly nulové).

Známý šachista a českopedista Cinik ovšem zastává jiný názor. Klika je dle něj skupina lidí z Českopedie chovající zlé úmysly, jejímž jediným smyslem je šířit zlo. Jeho definice se však z neznámých důvodů neujala, stejně jako jeho novotvar dveřeotvírač. Běžní lidé tak místo Cinikových pojmů, používají zavedená slova správci a klika.

Ruční klika

Užití kliky[edit]

Bez kliky se prakticky nikdo neobejde. Velkou kliku musejí mít hlavně zločinci a falešní hráči. Pokud nemáme kliku nedoporučuje se vydávat na cestu po dálnicích ani používat MHD. I malá klika je třeba například v zaměstnání při hraní počítačových her a podobně. Když nepotkáme Chucka Norisse máme také kliku, ovšem on má kliku vždy.

Jára Cimrman jako první použil kliku k pohonu flašinetu. Někdy se klika používá k domácímu vytrhávání zubů - za kliku od dveří přivážeme motouz ovážeme na druhém konci správný zub a když máme kliku tak si nevykloubíme sanici ale zbavíme se nepohodlného zubu jak někdo otevře.Klika se používá i v matematice (teorie grafů).

Signalizační klika (vhodná na WC)

Výskyt klik[edit]

Kliky najdeme všude, malé kliky jsou kličky. Používají se ve fotbale, jsou každodenní nutností pro politiky a právníky. Bez kliky se neobejde auto, ani počítač - bez kliknutí myší se práce s počítačem zkrátka neobejde. Klikou je zřejmě poháněna i první generace Turingova stroje a superpočítače Elektronika 666. Nejrychleji kličkuje zajíc. Klika se používá i jiných zemích, např. německy se řekne štěstí Glück.

Různé kliky:

Co dělat když nemáme kliku[edit]

V některých případech lze nouzově použít okliku a pokud je možno alespoň kličku.

Že bez kliky to nejde se přesvědčil i konstruktér prvního počítacího stroje Babbage, protože neměl dostatečnou kliku, byl jeho stroj dokončen až po 182 letech.[1]

Klika v hádankách[edit]

  • Otázka: Co je to? Je to černý, stojí to na kolejích a má to kliku?
  • Odpověď: Koza omotaná izolačkou stojí na kolejích a má kliku, že ji nepřejel vlak.