Necyklopedie:Pískoviště
Fichtl[editovat zdroj]
- Fichtl, mor. Fechtl někdy nazývaný jako pincek, pekáč, chrchel nebo sráč je slowenskočeská motorka wyráběna značkou DŽAWA v Powašskej bisrycy za dob srpu a kladiwa.
wyráběla se od roku 55 do roku 83 a wzniklo okolo 100 000 000 kusů. motorka má osazený motor o objemu 0,0000049 centimetrůkrychlových a dosahuje wýkonu 1 w.
vznik[editovat zdroj]
v roce 1952 bývalý válečný konstruktér a alkoholik Kyborg Srichtl. Srichtl chlatal jak hovado. každej pátek se se swými kámoši v krčmě v dedině přizdimrdky zchlastali tak, že dokázali zeblejt kompletně celou náves včetně špičky kapličky, a následně upadnout do bezvědomí na tři dny. přes to všechno pořád dokázal pracovat jako konstruktér v powašskej strojarnach a navrhoval prkna wod hajzlu. Studená válka začala narůstat a v powašskejch strojarnach zjistili, že je prkna wod hajzlu neuživý. proto konstruktér Kyborg Srichtl začal navrhovat misto prkna wod hajzlu prototyp první slovenskočeské motorky. byla to obtížná práce. všichni se mu na jeho nápad vysrali a on musel vše dělat sám. bez chlastu nebyl schopný pracovat a proto každý výkres zapíjel půllitrem borowičky. ke konci už musel zvyšovat dávky. na jeden výkres vypil litr technického lihu. po třech letech se mu výroba rozjela a z Povašských stojaren vyjel první fichtl pod označením DŽAWA pařez. Srichtl už po rozjetí výroby nebyl schopný ani držet tužku. Proto musel v roce 60 předat žezlo svému švagrovi Branislavovi jetému, který už od narození trpí silnou demencí a hyperaktivitou. ten měl navrhnout nový typ, kerý měl být lepší než DŽAWA pařez. který nebyl příliš spolehlivý. bráňa dostal vsšechny výkresy po kyborgovi a pustil se do práce. svou demenci musel při navrhování potlačovat popíjením motorové nafty co nafasoval za války v koncentáku při likvidování dětí na výletě. po čase naftu vyměnil za benzín s olejem M2T, který posílil jeho hyperaktivitu, a tím se všechno posralo. Bráňa domrdal všechny výkresy a vytvořil největší a dodnes nejpodivnější přízrak v dějinách lidstva. tento přízrak dostal název fichtl a po celém světě je známý tím, že nepojíznost této motorky je zapříčiněna dodnes neobjasěnými závadami. motorka nebyla schopná ujet ani jeden metr bez poruchy. sám Bráňa nedokázal ani jednu ze závad odstranit a vytvořil tím prokletý stroj. nikomu se na fichtlu nepodařilo nikam dojet. světový rekord drží franta zbyšek z Brna, který dokázal ujet vzdálenost 100 metrů bez poruchy.
Prsy močky[editovat zdroj]
Prsteny moči jsou magické prsteny ve světě Středozemi. Jsou poprvé popsány v knize Pán prstenů.
Bylo vyrobeno dvacet Prstenů moci neboli Velkých prstenů. Šestnáct z nich vyrobili Elfové z Eregionu s vědomostmi a pomocí Saurona. Celebrimbor sám vyrobil Tři prsteny elfů. Sauron tajně vyrobil poslední Velký prsten, jenž byl nazýván Jeden prs, v Hoře osudu v Mordoru. Bylo pravděpodobně vyrobeno mnoho malých prstenů, ale s menší mocí, než měly Velké prsteny.
Dějiny prstenů[editovat zdroj]
Po pádu Temného pána Morgotha Sauron prosil o milost Valach, ale nakonec se odmítl podrobit soudu a utekl na východ, kde si postavil Barad-dûr
Ukutí Prstenů moci[editovat zdroj]
Někdy kolem roku 1350 Druhého věku přišel do noldorského Eregionu Sauron v převlečení, pod jménem Avatar (Pán darů). Vynaložil velkou moc na ovládnutí Celebrimbora a ostatních kovářů. Předal elfům mnoho vědomostí. Bylo vyrobeno 19 Prstenů moci známých také jako Velké prsteny a neznámý počet menších prstenů. Šestnáct prstenů vyrobili elfové s jeho pomocí a Tři prsteny vyrobil sám.
Prsteny vznikly ze smutku elfů nad ztrátou a touhou zachovat krásné. Měly prodlužovat život, otupit zub času a vytvářet krásu. Poté (kolem r. 1600) Sauron vyrobil v Hoře osudu tajně Jeden prsten (tím počet Prstenů moci zaokrouhlil na 20).
Vládnoucí prsten sloužil k vládě, magii a kontrole. Měl ovládat všechny ostatní prsteny a jejich nositele. Elfové ale slyšeli verše, které do něj byly vyryty (šestý a sedmý z následující básně), poznali že byli zrazeni a sejmuli své prsteny (a nikdy neukovali další). Roku 1695 Druhého věku Sauron dobyl Eregion a získal Devět prstenů. Mučením Celebrimbora poté zjistil, kde bylo Sedm.
Verše prstenu[editovat zdroj]
- Tři prsteny pro krále elfů pod nebem,
- Sedm vládcům trpaslíků v síních z kamene,
- Devět mužům: každý je k smrti odsouzen,
- Jeden pro Temného pána, jenž dlí na trůně
- v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem.
- Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže,
- Jelen všechny přivede, do temnoty sváže
- v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem.