Poušť Babiš

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Poust Babis.jpg

Poušť Babiš je největší poušť Evropy vzniklá v období zemanolitu. Rozkládá se na území České republiky a Slovenska, na malém území také v Polsku. Klimatologové se stále nemohou shodnout, proč vlastně poměrně „mladá“ poušť vznikla. Před její rozpínavostí (tzv. proces dezertifikace) varoval již v minulosti klimatolog Václav Klaus.

Dezertifikace a její příčiny[edit]

Přední hlavouni z Greenpeace, z univerzit Oxfordu a Harvardu a také zástupci strany Zelených utvořily společně seznam, který v bodech uvádí údajné příčiny vzniku pouště Babiš a důvody jejího rozšiřování:

  • Češi konzumují příliš chleba, což vede k nadýmání, což vede k ******, což vede k tvorbě skleníkových plynů, čímž je oslabena ozónová vrstva nad ČR
  • při výstavbách dálnic se nebere ohled na broučky, kteří pilně odnáší zrnka písku a brání tak vzniku pouští jako např. v Německu

Flóra[edit]

Ve vyprahlé půdě se nedaří takřka ničemu, roste tu pouze bodláčí, nějaký ten plevel a řepka olejka. Dezertifikace způsobila nemalé škody na tuzemské přírodě – Klausovec obrovský se zde nachází jen zřídka.

Naleziště[edit]

Při průzkumných vrtech byla náhodou objevena naleziště bolševia v centrální části pouště. Těžaři se nyní snaží přesvědčit veřejnost, aby byla Praha přemístěna jinam a mohlo se začít s těžbou. Pražané ale proti těžbě protestují.

Budoucnost[edit]

Podle odhadů odborníků se v blízké budoucnosti situace nezmění – tedy ani nezlepší. Babiš nyní zaujímá 32 % rozlohy České republiky.

Související[edit]