Trolejbusy v Českých Budějovicích

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Pratrolejbus.gif
V Českých Budějovicích máme trolejbusy, které umí jezdit i mimo traťové vedení
Kvalitní nízkopodlažní trolejbus značky Škoda

Trolejbusová doprava v Českých Budějovicích představuje druhý největší přepravní systém v jihočeské megalopoli.

Historie[edit]

Trolejbusová doprava vznikla ve městě proto, že tramvaje odmítaly jezdit kolem místního hřbitova a měly také moc velkou spotřebu lihu. Proto se radní, v čele s Josefem Džugašvilim rozhodli začít investovat peníze do rozlehlé sítě.

První etapa[edit]

Celou první etapu, která trvala v letech 1623 až 1930, jezdila v Českých Budějovicích jenom jedna linka kolem hřbitova a pivovaru Brutvar, poněvadž se stávalo, že na koleje občas vyteklo pivo, tramvaje se nacucaly a v opilosti nemohly pokračovat dál. Nebo se také stávalo, že pohřebákům na trať vypadla mrtvola a tramvaje rovněž nemohly pokračovat. Proto se nasadily trolejbusy, které ji mohly s klidným svědomím objet.

Druhá etapa[edit]

Druhá etapa odstartovala v roce 1965, poněvadž se mrtví od roku 1930 začali přepravovat na hřbitov vrtulníkem a pivovar postavil na hranicích svého pozemku norné stěny (to co se na nich zachytilo se začalo stáčet do lahví a prodávat jako nealkoholický Brutvar), a tudíž už tramvajím nestálo nic v cestě a vytlačily trolejbusy na několik let úplně pryč. V roce 1965 ale nějací nepřizpůsobiví jedinci ukradli koleje a na scénu přišly opět trolejbusy.

Třetí etapa[edit]

Druhá etapa skončila rozhodnutím rudých bratrů, kteří přišli na to, že autobusy by vyšly daleko levněji. Na slovo tak přišly opět trolejbusy až v roce 1990. Demokratičtí radní původně chtěli trolejbusovou linkou spojit jihočeskou megalopoli s jadernou elektrárnou Jetelín. Nakoupili stroje, ale pak to i jim přišlo jako pitomost, a tak začaly investovat do městské sítě, která se od té doby rozrostla do nechutné velikosti.

Současnost a parametry sítě[edit]

Rozměry sítě jsou vskutku obrovské:

  • 2 569 kilometrů vedení
  • 14 598 zastávek
  • 5 986 moderních trolejbusů
  • 2 145 698 denně přepravených cestujících

Obrázky[edit]