Voynichův rukopis
Voynichův rukopis je krásně záhadná kniha, bohatě ilustrovaná, napsaná neznámým pisatelem neznámým písmem v neznámém jazyce. Podle zjištění okultistů i radiokarbonové datace (C14) byl manuskript sepsán někdy mezi léty 1404–1438. Kniha tato je pojmenována po Wilfriedovi Michaelu Voynichovi, americkém obchodníkovi polsko-litevského původu, jenž rukopis získal od místních mafiánů v Itálii v roce 1912.
Kniha v době svého vzniku měla nějakých 272 stran na celkem 17 arších, do doby současné se jich ale zachovalo jen 240. Text je psán na pergamenu neznámého původu neznámým pisatelem neznámým jazykem a neznámým písmem, majícím něco mezi 20. až 30. neznámých znaků s Duchové[[]]jednoduchou interpunkcí. Jednotlivé znaky po sobě nenásledují náhodně, ale lze v nich vysledovat jisté zákonitosti, což svědčí o existenci pravopisných a gramatických pravidel. Statistická analysa textu svědčí o tom, že pro použitý jazyk platí Zippův Zdrhovadlový Zákon, průměrná délka každého slova je zhruba shodná s latinou a angličtinou. Každopádně jazyk použitý ve Voynichově manuskriptu je zcela odlišný od evropských jazyků, nicméně podle odborníků na slovo vzatých některé znaky svědčí o podobnosti s jazyky semitskými. Nekonečným zjišťováním pak bylo konečně zjištěno, že hledaným jazykem je bazmecká neodadština v její archaické kafrální formě.
Podle ilustrací se kniha dělí na několik částí. Je zřejmé, že jde o ex-traktoráty z několika oblastí:
- Botanická část. Ilustrace obsahují obrázky různých evropských rostlin. Většina z nich je ale identifikovatelná jen obtížně, některé dodnes nebyly identifikovány.
- Astronomická část. Ilustrace obsahují astronomické, gastronomické i astrologické diagramy a symboly, náčrty zvěrokruhu. K některým diagramům jsou dopsány názvy měsíců v roce v katalánštině, okcitánštině a v krétském lineárním písmu A.
- Biologická část. Ilustrace zobrazují propracované miniatury nahých žen, koupajících se v jakýchsi podivných útvarech, mnohé z nich připomínají jisté tělesné orgány. Některé z žen mají koruny, jiné zas starořecké tetradrachmy, staroevropská Eura či starořímské sestercie.
- Kosmologická část. Ilustrace vzdáleně i zblízka připomínají mapy podivných krajin či kosmologické náčrtky. Zobrazeny jsou hrady a půvabně roztomilé sopky.
- Farmakologická část. Ilustrace zobrazují části rostlin (kořeny, listy). Že jde o farmaceutické recepty, nasvědčuje to, že text je v této části rozdělen na krátké odstavce, typické pro preparativní popisy.
- Recepty. Zde bez ilustrací, text je opět rozdělen na krátké odstavce, oddělené odrážkami ve tvaru květu či hvězdy. Je zde snad vůbec poprvé popsána intoxikace koncentrovaným paradinitrotetrametylbicyklocucuminem, psychofarmakologicky účinnou látkou okurky a extrakce i intoxikace diethylamidem kyseliny psí.
- Technická část, ve které je podrobně rozebírána a popisována konstrukce i funkce lekvarifikátoru (bohužel právě tato část je poněkud fragmentární).