Úder
Nepotěšil jsi mne chlapče, ale ani já tě nepotěším. Najde se nějaký hrdobec, který SPRASÍ tento článek? |
Úder je fyzikální veličina, vytvořena Tomášem Trešlem, Lukášem Jedličkou a Janem Mikulicou. Úder je značen v jednotkách Trešl (Dále jen Tr).
Převody[editovat | editovat zdroj]
- Megatrešl 1000000
- Kilotrešl 1000
- Hektotrešl 100
- Dekatrešl 10
- Trešl (základní jednotka)
- Decitrešl 0.1
- Centitrešl 0.01
- Militrešl 0.001
Jak počítat[editovat | editovat zdroj]
Úder (dále jen U) lze vypočítat pomocí vynásobení síly hustotou a dráhou děleno konstantou materiálu.
Pro příklad chceme vypočítat, kolik trešlů by bylo potřeba k rozbití zdi z navlhlého dubového dřeva o rozměrech 2x2x0,5 m. Víme, že vyvinutá síla je 500 N a dráha úderu je 1 m. Odhadneme konstantu pro dubové navlhlé dřevo (Tato hodnota bude závislá na experimentálních datech, ale pro tuto chvíli ji odhadujeme), přibližně 5000. Hustota našeho materiálu je 700 kg/m³. Využijeme vzorec, který jsme si definovali dříve, tudíž U = FxρxS:K. Vypočítáním příkladu nám vyjde, že jeden úder představuje hodnotu 70 Tr. Nyní spočítáme, kolik úderů by bylo potřeba na celou stěnu. Víme, že stěna má plochu 4m² a vypočítaný úder je pro rozbití 1m². U = 70 Tr x 4 = 280 Tr. Tudíž na rozbití stěny z navlhlého dubu by bylo potřeba přibližně 280 Tr.
Histérie[editovat | editovat zdroj]
Úder vymyslel Tomáš Trešl na základě fyzikální veličiny práce, kterou definoval James Prescott Joule [1] Lukáš Jedlička a Jan Mikulica pomohli veličinu definovat a dodat jí finální podobu.