Jawa

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Jeden z nejúspěšnějších koncernových modelů, Fichtl Stadion-s11
Split-arrows.png Tento článek nemá skoro nic společného s článkem Java.

To je dobře, kdyby byly stejné, nebyl by důvod, aby se jmenovaly jinak.

Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Jawa na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png

Jawa je nejstarší krachující česká dílna hrající si s výrobou dvoukolek už od roku 1429. Jméno dílny vzniklo složením jména kováře, který se začal zajímat o motory s dvěma kolečkama Františka Jamajčíka, který zakoupil licenci na tunění dvoukolek Wanderfahrrad. V současnosti se dílna oficiálně nazývá Jawa Moto spol. s r.o. a stojí po několika požárech v Týnci nad Sázavou. Dále existuje firma JAWA Děsivov a.s., která se zabývá montováním pískodrážních hybridů a sídlí v Děsivově.

Jawa za svou existenci uvedla na trh desítky modelů nejrůznějších takzvaných zweiräder vyráběných ve vězeňských dílnách v Praze na Pankráci, v roce 1931 byla odkoupena zastaralá kovárna v Týnci nad Sázavou. V letech 1963 až 1964 v době centralizace byla nucena Jawa opustit své moderní provozy na Pankráci a v Michelsckých pekárnách a začít využívat motorárnu ČZ ve Strakonicích.

Slavné Pionýry[edit | edit source]

Nesmrtelný Pionýr de luxe s revmaplechy

Nejpovedenější modelovou řadou podniku byla slavná značka Jawa 50 Pionýr (ten byl sestavován v ruské firmě Merkur). Pionýry byly tak slavné, že když komunisti, po nástupu k moci, zrušili skauty a junáky, nazvali nástupnickou organizaci po tomto slavném stroji - pionýr.

Soubor:Jawa military.jpg
Jawa jako zbraň (T34)

Dále to byly Jawa 500 OHC, Jawa 250 (houpačka, panenka, roubík) a série dvoukolek Jawa 350, jejíž prodej v ČR byl ukončen v r. 2006, údajně kvůli velkému vypouštění oxidu Bursíkovitého do vzduchu. Sestavování dále pokračuje pro trhy čtvrtého světa.

Jezdci na motorem poháněných kolech JAWA získali v předválečných letech 1 vítězství v soutěžích SSD (Sprint Sestavení Dvoukolek) a mnoho dalších úspěchů v různých mechanikářských soutěžích. Pro Jawu vybojoval v šedesátých letech 20. století mnoho titulů v polních závodech legendární Josef Švejk a Franta Kocourek.

V minulosti, zejména v čtyřicátých letech 20. století, byla Jawa ve špičce rychle postavitelných motorem poháněných kol, zásobovala tím německou armádu, zejména roubíky, houpačky a panenky, významný byl export pro SS. V období radostného budování socialismu se Jawa používala i jako vojenské vozidlo. Po roce 1990 nastal výrazný útlum výroby, který měl kořeny v roce 1989, kdy se přestal dodávat Merkur.

Nyní se již jen velmi obtížně snaží konkurovat značkám jako Žigulík, Babeta (Babeta Airbag) a Manet svou novou řadou mopedů s dvoutaktním motorem o objemu 25 ccm.

V České republice i v zahraničí jezdí stále mnoho rychloskládacích veteránů značky JAWA, JAWAHA a JAWASAKI.

New-pionyr-limitovana-edice2.jpg edit MOTOCYKLY
BabetaChopperFichtlJakuzaJawa