Marta Gottwaldová

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Zdařilá dobová podobizna (malíř na místě odstřelen)
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s články Kult Marty Gottwaldové, Gottwaldov

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.


Milostpaní Marta - soudružka Gottwaldová je první dělnická první dáma, manželka Klementa Gottwalda a idol všech paniček v 50. letech na poli módy a uhlazeného chování. Zejména těch kypřejší postavy. Tato významná žena je dodnes považována za největší Kopřanku všech dob, neboť je označována za miss XXL století. I v nejžhavějších vedrech se objevovala s kožešinkou kolem krku. Byl to pro ni symbol luxusu a elegance a zároveň znak jejího privilegovaného společenského postavení.

Mládí[edit | edit source]

Marta se narodila, dávno již tomu, někde v oblasti Kopřivnice, kde žila až do doby, kdy potkala jednoho mladého pohledného muže, později známého jako první dělnický prezident. Říká se, že se narodila na poli s bramborami, proto snad taková dělnice. Již od mládí byla baculaté postavy. Její podobu v mládí zachytil známý kopřanský akademický malíř Zdeněk Burian, jenž proslul zejména svými obrazy mamutů, dinosaurů a dalších obrů pravěku.

Vztah s Klementem Gottwaldem[edit | edit source]

„Před pár měsíci jsi vydal spisek o zásadách komunistického člověka, kde tvrdíš něco jiného. Tato soudružka není žádná k..., ale oběť kapitalistického systému a ty s ní budeš žít.“
- Komunisté z Vrútek

Za první republiky pracovala fyzicky zdatná Marta Gottwaldová jako pomocná dělnice v Tatrovce, kde jí učaroval jeden mladý truhlář z Dědic, který zde měl zakázku opravit furnituru ve vile místního továrníka Ignáce Šoustaly II., jinak příležitostného milence Marty Gottwaldové. Truhlář jménem Klement se do mladé šikovné Kopřanky Marty hned zamiloval a r. 1919 se jim narodila dcera Marta. Netrvalo dlouho a už po jedenácti letech byla slavná svatba. Celá prozářená rudými červánky nad plesající Kopřivnicí. Byl to však vášnivý alkoholik a do této propasti spolu s sebou strhl i Martu.

Milostpaní Marta první dámou[edit | edit source]

Hned po té, co se vášnivý komunista Klement "právě vrátil z Hradu", nastal zlom v životě také u jeho manželky Marty. Začala se líčit a oblékat po vzoru své veliké přítelkyně a předchůdkyně Hany Benešové, kterou co se týče módy mnohonásobně předčila a stala se duchovní vůdkyní národa žen milujících módu. Stala se chodící reklamou socialistické módy pro baculky. Na rodnou Kopřivnici však zcela nezanevřela. Nechávala zde pro sebe a svého manžela vyrábět automobily na zakázku. Díky své korpulentní postavě měla své vyhrazené místo na korbě nákladní prezidentské Tatry, odkud mávala statisícům svých obdivovatelek.

Příbuzenstvo[edit | edit source]

Jak se již píše ve článku o manželovi Marty Klementovi, první dělnický prezident je ujcem Jiřího Paroubka, tudíž Paroubek ala Paropejsánek je synovcem Marty. Zetěm Marty byl soudruh Alexej Čepička. Právě on byl považován za největšího viníka toho, že Kléma nechal ve vykonstruovaných procesech zlikvidovat tolik lidí. Dodnes se neví, proč tak málo. Milouš Jakeš byl pravděpodobně nemanželským a zároveň prvním potomkem Marty a Klementa Gottwaldových. Milouš Jakeš je sice Kopřan, ale veřejně se k tomu nehlásí. Podobně jako kupříkladu prof. Ing. Václav Klaus, CSc., čestný občan Kopřivnice.

Odkazy[edit | edit source]