Předvojenský řidičák

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Praga V3S

Předvojenský řidičák byla instituce, kde se dal za určitých předpokladů získat zdarma Řidičský průkaz na nákladní automobil.

Tato vymoženost byla skutečností v době, která se někomu zdá nedávná, jinému vzdálená a někdo má to štěstí, že ji nezažil. V době rozvinuté socialistické společnosti vládla všeobecná braná povinnost a dnešní profesionální armádu reprezentovaly Gumy s lampasami, jejichž stranický potenciál byl maximalistický - 100% v KSČ. U odvodní komise měl branec možnost projevit své přání být zařazen k určitému druhu vojsk. Někdy se stalo, že mu bylo vyhověno, pokud pocházel z dělnické třídy. Pokud prověřený branec projevil přání stát se řidičem v naší lidové armádě a byl učněm ve strojírenském oboru, bylo mu zpravidla vyhověno. Takový voják měl totiž dobré předpoklady postarat se o nejmodernější armádní techniku Praga V3S.

Výhody[edit | edit source]

Pro mladého odvedence to mělo nesporné výhody:

  • Udělal si zadarmo Řidičský průkaz skupiny C (podle tehdejšího zastaralého rozdělení skupin)
  • Mohl mít štěstí a stát se na vojně osobním řidičem nějaké vysoce postavené Gumy a vozit ho osobákem od jedné žranice ke druhé.

Nevýhody[edit | edit source]

  • Obyčejný branec při předvojenské přípravě absolvoval pár hodin civilní obrany a nějakou ostrou střelbu ze samopalu. Řidič musel absolvovat dlouhý kurz údržby techniky a výuku řízení.
  • Mohl mít smůlu a na vojně se stal hrdým řidičem sovětského tanku T54.

Zkušební jízdy[edit | edit source]

Celý kurz probíhal v přísném režimu a učitelé často bývali vysloužilí lampasáci. Branec musel držet hubu a krok. Běžný průběh výuky jízdy vozidlem Praga V3S je shrnut v následující ukázce.

Icko.png

Upozornění

Všechny postavy v následujícím článku jsou smyšlené. Jakákoli podobnost s dříve nebo nyní žijícími osobami je čistě náhodná.

„Vlez si do kabiny. Toš jak to tam lezeš, dělaj.“

Branec vleze do kabiny a ustrašeně čeká na další pokyny.

„Toš na co čekáš. Klíčky a nastartuj to.“

Branec se pokouši nastartovat.

„Že ťa lištím. Co sme si říkali při výuce, zmáčkni spojku. Zkontrolovals, jestli tam nemáš kvalt?“

Branec vyřazuje 1. rychlostní stupeň.

„Tak dělaj nebo zatmíme. Spojka, plyn, jedem. A hlavně klid.“

Branci, který cvičil na otcově Škodě MB 1000 se podaří rozjet.

„No vidíš to jak ti to ide. Ale teď pojedeme hore Bánovjákem. Ty ten motór neslyšíš, tak podřaď hergot. S meziplynem, šak sem vám vykládál jak sa to dělá. Ježišmarja já sa na to vyseru. Kurva ty neumíš řadit s meziplynem?“

Šťastně se dostali až do Bánova.

„Tady jeď na křižovatce doprava na Suchú Lózu, mám tam nachystané 3 metráky trnek do kvasu. :Kurva blinkr bude vyhazovat kdo. Jak to podchmatáváš ten volant, držíš to jak panna kokota. Hen u strýca Mahdalového zastav. V kolni sú trnky, tak to odnos na korbu.“

Mrkni aj na[edit | edit source]