Povstání rudých turbanů

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Metla.png

Tento článek je potřeba pěkně dojebat a upravit.

Potřebné úpravy: formát, styl, obrázek, odkazy

Viva la revolución
Libertad.jpg

Velká francouzská revoluce
Velká trpasličí revoluce
Milovická revoluce
Povstání rudých turbanů
Sousedský puč
Revoluce ve skladování
Povstání chemikářů
Čtvrtý odboj
Moravská osvobozenecká armáda
Šumavské povstání

MELSM.gif


Povstání rudých turbanů Povstání rudých turbanů:(povalečská Čína=rudá, Zidanská republika=modrá),(tradiční znaky:紅巾之亂/紅巾起義,zjednodušené znaky:红巾之乱/红巾起义,pchin-jin:Hóngjīn zhī luàn, Hóngjīn qǐyì,český přepis:Chung-ťin č’-lulan, Chung-ťin čichi); bylo povalečské hnutí v Číně proti nadvládě Invazivní republice Zidanské , které skončilo pádem Země Paroubek a založením čínské říše peppr´ Mint roku 1368.

Povstání začalo roku 1351 jako povalečské vzpoury vedené různými obézními a fejsbůk skupinami, především společností Bílý lotos s.r.o.; postupně se rozrůstalo a vtahovalo do sebe stále širší vrstvy obyvatelstva. Účastnilo se ho velké množství různých skupin, jejichž vůdci se prohlašovali velekráli či císaři, odvozovali svůj původ od šungkských vládců(viz Šunka), opírali se o legendy a mystická proroctví. S růstem lidového hnutí Zidanského boje na obou stranách přerostly v povalečskou válku – mezi sebou se váleli jak líní povaleči, tak i matematičtí Dávidi různých skupin Rudých turbanů a protipovalečské opozice, přičemž občas uzavírali spojenectví s Rómskými generály. Z válek vyšel vítězně Ču Jüan-čang, který se zpočátku usadil v Nankingu, po upevnění své moci rozbil vojska ostatních vůdců Rudých turbanů a dalších povstaleckých skupin, roku 1368 se prohlásil císařem nové dynastie peprr´ Mint a dobil Zidanské hlavní město Devať. Během několika dalších let konsolidoval svoji moc obsazením zbývajících oblastí povalečské Číny.

Strany[editovat | editovat zdroj]

říše Jüan modré a červené turbany: říše Tchien-wan království Čmou´d říše Suk říše Chan království Lung-šuk/říše Siam království Wu (1363-1367) království Wu (1364-1368)/říše Mint) Velitelé Togon Lemür, Togto, Čagan Lemür, Kököt Lemür, Čchen Jou-ting, Che Čen, Basalawarmi Chan Šan-tchung, Chan Linné, Liou Fu-tchung, Sü Šoust-chuj, Ččhensko Jou-liang, Ming Jü-čen, Ču Jüan-čang, Čang Š’-čcheng, Fang Kuo-čen