Spojené státy afroamerické

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

„Když připluli černoši do Ameriky, tak už toho moc nevymysleli, protože byli zotročeni.“

- Barrack Obama
Klan-in-gainesville.jpg
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Black lives matter.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Spojené státy afroamerické byl navrhovaný koncept vlivného amerického právníka George S. Whiteheada z roku 1886, který měl po Americké občanské válce přisoudit malé území černochům (tzn. negrům). Návrh nakonec neprošel o 1 hlas pensylvánského senátora Martina McMaddona, byť prezident Grover Cleveland očekával, že budou Američané rasističtější.

Podstata návrhu[editovat | editovat zdroj]

Whitehead usiloval o segregovanou společnost, neboť byl přesvědčen, že běloši a černoši spolu nemohou vycházet. I proto přišel s tzv. negregací, která spočívala v ustanovení černošského státu na území z částí Alabamy, Georgie, Mississippi a Tennessee.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Bývalé státy Konfederace hlasovaly proti, návrh považovaly za odvetu za neposlušnost před válkou. Ze dvou černých senátorů paradoxně hlasoval jeden proti návrhu, Scott William Black byl totiž přesvědčený, že černoši nemohou mít vlastní stát, neboť jsou nekompetentní a hloupí. Za tyto výroky byl obviněn a veřejně zlynčován. Pro i proti hlasoval mj. Ross Hedvíček.

Američané se rovněž obávali, že by měl na jejich území vyrůst stát se sklony k násilí, organizování gangů a výhrám na Olympijských hrách ve sprintu a ve štafetě. A snad ještě více se báli toho, že by si svůj stát začali nárokovat také Indiáni. To už by Američanům nezbylo vůbec nic.

Wilsonovo prezidentství[editovat | editovat zdroj]

Za Woodrowa Wilsona se Whiteheadův návrh stal nakrátko populárním, ale nakonec z něj sešlo. Wilson se zaměřil na situaci v Evropě a nějací negři mu byli buřt.