Světový den starých oslů
Světový den starých oslů
Světový den starých oslů je svátek na počest oslů, oslavující oslovství, vztah osla k práci a roli oslů ve společnosti. V mnoha zemích včetně České republiky se slaví 8.10., v některých státech se ale tradičně váže ke svátku sv. Josefa (19. března) či ještě k různým jiným datům. V severských zemích, například v Norsku, je Den oslů oslavován druhou neděli v listopadu, samozřejmě v Oslu.
V Česku se tento svátek slaví dosud jen ojediněle. První akcí podporující Den oslů je Oselfest, pořádaný v mnoha městech Československé Republiky od roku 1918 nějakým Vencou z Osla, spolu s různými rodinnými a komunitními centry za podpory Světové unie mistrů svých oborů.
Historie
Tradici oslavy oslů založil výše nejmenovaný Venca Šikula z Osla, kterážto tradice chtěla ocenit zpravidla marné úsilí všech, kteří by se rádi zbavili nálepky prostého osla tak, aby mohli být zváni skutečným Oslem. Úplně první oslava Dne oslů se konala dne 8.10. 1919 v pražském hotelu Nablito, v den narozenin Osla Nejvyššího za účasti jen několika málo lidí. Spíše tedy jen jednoho... První oslava Dne oslů tak byla spíše soukromá, popularita svátku ale rychle roste a šílí, přestože o ňom vlastně nikdo neví.