Trojská lávka

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Trojská lávka na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png

„Chyba lávky.“

- Adriana Krnáčová

Trojská lávka je nesprávný název pro padací most v předhradí pražského ZOOlogického zahradyu, který vede přes Vltavu hradní příkop. Bohužel tato skutečnost je mezi lidmi málo známá, neboť padací funkce mostu nebyla mockrát použita.

Historie[edit | edit source]

Padací most k hradu nepatřil zdaleka vždy, po mnohá staletí zde pro lepší ochranu žádný most nebyl a ti, kteří v těchto místech přeci jen Vltavu překročili, činili tak plujíce na lodi. Bohužel tato informace bývá nesprávně interpretována, jako že zde před „lávkou" byl v provozu přívoz, což je ale lež, neb přívoz vozí každého a pravidelně, zatímco tato loďka vozila jen kdy a koho se jí zachtělo. Roku 1984 +- 200 let byl vybudován padací most, který se dobře maskuje za visutou lanovou lávku, což vede k dokonalému zmatení nepřítele. Bohužel zmateni nebyli jen nepřátelé, nýbrž i většina místních, kteří stihli velmi rychle zapomenout, co je most ve skutečnosti zač.

Technologie[edit | edit source]

Jde o velmi vyspělý maskovaný typ padacího mostu,jehož hlavní výhodou je, že když jej chceme zneprovoznit, nemusí se dlouze zvedat, naopak se nechá během vteřiny spadnout, což je mnohem rychlejší a lze provést i jsou-li nepřátelé již na mostě, neb pád je jistě zneprovozní. Zvedání je sice náročnější než u běžných mostů, nicméně připadá na doby mírové, kdy se nemusí tak spěchat.

Použití mostu[edit | edit source]

Předchozí použití mostu nejsou známa, nicméně víme, že naposledy byl most použit 2. prosince 2017, kdy se kastelán ZOOlogického hradu obával, že hrad bude v době adventní napaden nezřízenými cizáky i místními, zadal tedy správci mostu pokyn ke stržení spuštění mostu. Most byl spuštěn okamžitě i se čtyřmi místními na něm stojícími (které tímto příliš nepotěšil, poněvadž do nemocnice zrovna nemířili), což vyvolalo velkou vlnu strachu, neboť velké množství lidí, podporováno štvavými médii a v neposlední řadě také neschopnou Wikipedií, které informovaly o celé události jako o nehodě. Primátorka Prahy, kterou raději nebudu jmenovat, proto odvolala správce mostů[1], protože signalisací neupozornil na pád spuštění mostu, nemyslí to s ním ale asi tak zle, neboť odvolání je jen dočasné.

Souvisí s tímto[edit | edit source]