Wikipedie:Osobní prosba zakladatele

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Mám prosbu...

Zakladatel Českopedie Jimbo Wales vydal tuto prosbu:

Lidé se na mě koukali divně, když jsem před deseti lety začal mluvit o Wikipedii.

Tak třeba takoví ti bez mně vlastního vizionářského cítění byli skeptičtí k tomu, že by dobrovolníci z celého světa mohli spojit síly a zcela nezištně se na dlouhé hodiny připoutat k počítačům a klikáním na reklamy mi zajistit slušný plat.

Zisk. Nic jiného nebyl můj záměr. Teda kromě uznání, slávy a moci, samozřejmě.

Jedno desetiletí po založení Wikipedii užívá každý měsíc více než 380 milionů lidí – téměř třetina světa připojeného k Internetu, 380 milionů hloupých oveček, pro kterých je opisování polopravd a mýtů něco víc, než vlastní život.

Wikipedie je pátý nejpopulárnější web na světě, pokud nepočítáme porno stránky. Za čtyřmi největšími weby stojí miliardy investovaných dolarů, obří aparáty zaměstnanců a vytrvalý marketing. Až na tu zpropadenou Necyklopedii, samozřejmě. Ti by si měli tu svou pravdu strčit za klobouk, jen mi kazí stádo.

Ale Wikipedie je zázrak. Vzniká komunitně, psána kousek po kousku hloupými dobrovolníky. I vy jste neb budete součástí mé wikipedie. Dnes Vám píšu s prosbou, abyste Wikipedii chránili a udržovali. A klikali přitom na reklamy, to je jediný způsob, jak můžete svého vůdce udržet za vodou Klikejte a pište, Wikipedie totiž nikdy nebude kompletní. Proto to logo.

Editujte a klikejte! Musíme udržet Wikipedii otevřenou!

Spolu můžeme udělat svět lepším. Hlavně pro mě. Musíme Wikipedii udržet otevřenou – informace z ní můžete a vždy budete moci používat tak, jak se Vám líbí, stačí zaplatit jen malý poplatek. Musíme ji udržet rostoucí. Pište, ať je Wikiedie velká jako Země. Ať je větší! Pište a já vás budu sledovat. Vždycky se dívám.

Každý rok v tento čas se obracíme na Vás a na ostatní napříč komunitou Wikipedie, abyste mi malým darem – dvaceti dolary, třiceti, padesáti, dvaceti tisíci nebo třeba i větší částkou – přispěli na hezké vánoce. Jak jinak byste chtěli projevit úctu a uznání muži, který pro vás tolik znamená? jak jinak byste mi to chtěli říct?

Pokud si ceníte Wikipedie, pokud si ceníte mne, jsem si jistý, že se rozhodnete pomoci právě teď. Můj účet čeká. A klikněte na tu reklamu!

Ať se Vám nám daří,

Jimbo Wales
zakladatel Wikipedie

Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Wikipedie.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.