Základy otroctví v Americe

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Již od počátku starověku byli otroci oblíbeným nástrojem jak si ulehčit tvrdou a nudnou, opakující se práci.

Dobová fotka tabákové plantáže

„Bez otroka ani ránu“

- Čajomil z oblasti Mansfieldu

Jeden z největších rozmachů mělo řemeslo otroctví v dobách kolonizace Ameriky, bílými lidmy a indickým čajem (tzv. Čajomil bylo dobové označení člověka co užíval, pil, dovážel či pěstoval čaj)

Počátek[editovat | editovat zdroj]

Rekonstrukce kazašského zobrazení mořeplavce Bortana Daskaléta

Přítomnost černých otroků provází kolonizaci Amerického kontinentu již od příjezdů čajomilů. Už v roce 1619 přistála první loď s otroky v Jamestownu, ale kvůli hygienickým podmínkám se WHO rozhodla pro jejich útratu. Jako počátek otroctví v Novém světě se tedy počítá až příjezd další lodi známé jako Hasta la Vista ve vlastnictví Kazašsko-španělského mořeplavce Bortana Daskaléta (přesný rok neznámý).


Do 60. let 17. století bylo zvykem otroky propouštět na svobodu pod podmínkou že budou platit daně. Postupně, jak hospodářský význam otroctví v jižní části Spojených států narůstal, se však jejich situace zhoršovala, což nebylo dobré pro občany s vyššími právy. Toto jednání bylo však lidmi s vyššími právy za pomocí armády poměrně rychle zvráceno a černá sekta obyvatel měla práva vyšší než li dříve. Vrcholem bylo ,když se jednomu ze severních otrokářů vzbouřili otroci, protože měli moc dobré podmínky.

„Mám právo pracovat!“

- Vzbouřenec

Od této události počítáme vrcholný věk otroctví v Americe.

Vrcholný věk otroctví[editovat | editovat zdroj]

Po již 5. vzbouření se podmínky pro otroky zlepšili, a raný Americký stát pochopil že lepší než placení daní je placení více daní, proto se rozhodli zavést otroctví a vytvořit daň z otroka. Daň byla nízká a Δt peněz (peníze přijaté z dávek - peníze odevzdané na dani) byla kladná chytří podvodníci na daních začali shromažďovat velké množství otroků (dobrovolně i nedobrovolně). Z počátku je pouze nechali ležet v halách či na louce avšak poznání cennosti tabáku rozběhlo revoluci a otroci byli zaměstnáváni (stále za zcela humálních podmínek - např. jídlo minimálně 3× denně). Toto jednání lidu však mělo býti změněno. Lid s právy vyššími se po vzoru rakouského dvora a také hlavně Marie Terezie inspiroval bezprávím a krutost vůči tmavému lidu. Měli na to však slabý žaludek tak pouze zavedli povinnost robotovati celý den 365 dní v roce.

Průběh dne klasického otroka[editovat | editovat zdroj]

Přibližná podoba otroka

Každý den se otroci museli budit za rozbřesku, aby stihli dostat od nadřízených jejich denní dávku chleba a (možná) pitné vody. Poté se museli odebrat na plantáže s tabákem, bavlnou nebo jiným plevelem, jinak by dostali na zadek. Poté co si odpracovali svoji směnu, tak byli posláni do příbytků s depresivně nízkou kvalitou životnosti, což většinou mělo za důsledek vymírání ještě použitelných otroků.

Přeprava otroků[editovat | editovat zdroj]

Oproti s všeobecně rozšířenou domněnkou otroci necestovali v tak příšerných podmínkách. Nejčastěji byli přepravování z Afriky do Ameriky na velkých koloniálních lodích. Před přepravou byli rozřazováni do 3 sekt: veslaři, záložníci, slabí a zbytek. Veslaři seděli u velkých vesel, takticky umístěný ve spodní části lodi - v podpalubí.  Záložníci se střídali s veslaři, kteří už nemohli nebo byli unaveni a nemohli dál veslovat. Zbytek přepravovaných seděl na vyhrazených místech. Kvůli minimalizaci strát bylo otrokům podáváno jídlo i pití v dostatečné míře. Avšak i přes veškeré snahy otroci doráželi do Ameriky slabí. Poté byli prodávání na aukcích pod pojmenováním Negroes.