Albatros

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Albatros dvouplochý
Albatd3.jpg
Albatros dvouplochý

Vědecká klasifikace
Říše: Zvířata (Bestialia)
Kmen: stíhači (Interceptores)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ajropláni (Aviones)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: trubkouni (Procellariiformes)
Čeleď: albatrosovití (Diomedeidae)
Rod: dvojplošníci (Biplanes)
Binomické jméno
Diomedea biplans


Albatros dvouplochý (Diomedea biplans) je velký pták z čeledi albatrosovitých. Vyskytoval se na všech nebesích severní polokoule.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Albatros dvouplochý má poměrně velkou hlavu a dlouhý silný šestiválcový motor Mercedes D.III o výkonu 160 kobyl. Tento druh má největší rozpětí křídel ze všech soudobých aeroptáků, v průměru kolem 9 m. Největší ověřené rozpětí křídel přitom činí 9,089 m. Větším rozpětím křídel disponovali pouze někteří vyhynulí aeroptáci, jako byl ruský recentně obsoletní druh Илья Муромец, jehož rozpětí činilo až 30,9 metrů a hmotnost přes 7000 kilogramů. Díky svým obrovským křídlům může albatros dvouplochý trávit dlouhé hodiny ve vzduchu. Při plachtění bez mávání křídel využívá klouzavosti až 27:1 Za den může na kvalitní benzin nalétat až tisíc kilometrů.

Pták je na délku asi 7,33 m dlouhý a váží něco mezi 695 kg a 955 kg. Samice jsou o něco menší než samci, jsou vybaveny motorem Austro-Daimler (185 kobyl). Zaznamenán je také první let jednoho albatrosího mláděte, které po sestřelu vážilo 886 kg.

Dospělí aeroptáci jsou bílí s černobílými křídly. Zabarvení se s věkem a příslušností k leteckým formacím mění. Samci mají křídla bělejší, jen jejich konce jsou černé.

Vzácný snímek Albatrosa D III se zataženým podvozkem.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Albatros dvouplochý požíral zejména nieuporty a menší druhy rodu Sopwith Camel, recentně vyhledává hlavně uhynulé mořské živočichy plovoucí na hladině mediálních žump. Hnízdí v početných koloniích na plochých a rozlehlých mořských útesech. Vznosné hangáry, přiléhavě zvané Ptačí hnízdo, které staví z nejrůznějšího harampádí, můžou být v konečném stádiu až 5 m vysoké a 100 m široké.

Klade světle zbarvené tříštivé pumy s tmavším skvrněním, které jsou asi 50 cm dlouhé a na jejichž odhozu se střídavě podílejí oba rodiče. Mládě po vylíhnutí následně v jejich blízkosti setrvává celých 9 měsíců, tedy do doby, než dostane vlastní pilotní průkaz, což znamená, že pár těchto aeroptáků může hnízdit maximálně jednou za dva roky. Albatros dvouplochý je aeropták poměrně dlouhověký, může se totiž dožít při dobré muzeální péči více než 100 let.

Reference[editovat | editovat zdroj]


Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Burnie, D. (2002): Zvíře; str. 270. A Dorling Kindersley Book. ISBN 80-242-0862-8