Ústecká lanovka

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ústecká lanovka slouží jako náhrada pro Ústecké metro v době záplav. Jistě znáte lanovku na Větruši. (Pravý Ústečák ví, co je to Větruše, ale pro pražáky je to Ústecký Petřín. Pražáky zvané Petřín V2.) Tato linka OC Flora <> Větruše není jediná linka Ústecké Lanové Sítě. Řidiči v kabinách Ústecké lanovky nebo dispečeři v dispečinku mají svůj obor velmi rádi. ,,Lanovky jsou můj svět. Od dětství sním sedět v té lanovce a jezdit svou oblíbenou linku 2 ( Předlice <> Klíše ) a ten stroj dělá to co má prostě, mám svojí práci rád a nevím co si o sobě myslí lidé, kteří nás nebo naší práci kritizují. Tato práce je náročná a přeji jim, aby takhle spadli právě z našich lanovek." Tvrdí řidič Ústecké lanovky.

Linky Ústeckých lanovek[editovat | editovat zdroj]

1: OC Forum <> Větruše

2: Předlice <> Klíše

3: Klíše <> Brná

4: Brná <> Děčín, Zoo (Meziměstský spoj. Doporučujeme lidem, kteří jsou líní si koupit lístek za 200 Českokorun na jeden špinavý vlak ČD.)

5: Ústí nad Labem, Hlavák (Česky: Hlavní Nádraží) <> Děčín, Hlavní Nádraží

6: Ústí nad Labem, Hlavní Nádraží <> Děčín, Zoo

Příběh Ústeckých lanovek[editovat | editovat zdroj]

První Lanovka v Ústí byla ta na Větruši. Tehdy to byla jen jedna linka. Druhá linka vznikla měsíc po Ústecké záplavě Labe (pražansky řečeno Vltava V2) v roce 2002. Poté vznikaly další linky. Jejich příběh není tolik zajímavý. Akorát jen příběh linek 4, 5, 6 je zajímavý. Píše se rok 2017 kdy ceny jízdenek na vlaky společnosti České Dráhy stoupají jako dneska ceny paliva a pohonných hmot. Najednou se zjevil návrh na linku 4, která by sloužila pro cestující naštvané na ČD. Ředitel Dopravního Podniku města Ústí nad Labem se rozhodl, že linku 4 zprovozní. O pár měsíců později cestující nadávají na to, že musejí do Brné dojíždět. Navrhla se linka 5, která zajišťuje to, že lidé v nočních dobách nemusí nastupovat na vlak až do Berlína, stačí jen se svézt lanovkou. Lanovky jsou pohodlné. Více se dozvíte v kapitole "Jaké jsou názory na Ústecké lanovky?". Jezdí celý den ve 3 směnách. Ranní směna, dopolední až odpolední směna, noční směna. ,,Já chodím většinou na dopolední až odpolední směnu. Zatím všichni cestující měli jízdenku a jsou na mě příjemní. Takže všem cestujícím přeji hodně nádherných cest a ať se daří." Tvrdí jeden z řidičů Ústeckých lanovek.

Jaké jsou názory na Ústecké lanovky?[editovat | editovat zdroj]

Ústecké lanovky se vždy uklízí po jízdě. Lanovky jezdící na meziměstských linkách se uklízí během pauz na konečných zastávkách. To stejné platí i u normálních lanovkách na normálních spojích. Modely lanovek jsou jednoduché. Jsou to Pražské modely udělané na lanovou trakci lanové dráhy. Tyto vozy sloužili jako výstavní vozy. Pak si je odkoupilo Ústí za asi 10 000 000 Českokorun. Pak se nabídla společnost Škoda s vývojem nových vozů. Těchto vozů vyrobila Škoda pro Ústí asi 25 000 kusů. Zakázka stála asi 2 000 000 Českokorun. Odteď v Ústí jezdí i Pražské i Škodovácké vozy lanovek. Když je kapacita velká, (převážně o svátcích) dají se dvě pětivozové soupravy v jeden velký kolos, který jezdí normálně po lanech. Tyto lanovky jsou dlouhé a pohodlné. ,,Když není jiná možnost, rádi použijeme lanovky. Zábava pro mě, i pro děti. Doporučujeme!" Tvrdí cestující s dvěma děti. Po roce 2020 byly dodány vozy typu Schwebebahn, které jezdí v Německém městě Wuppertal. Těchto vozů je v Ústí asi 50 000 kusů.

Odkazy na videa ohledně dráhy typu Schwebebahn ve Wuppertalu.[editovat | editovat zdroj]

Video 1: https://www.youtube.com/watch?v=8J9xXxPGIi4

Víc videí si najděte tady: https://www.youtube.com/results?search_query=schwebebahn+wuppertal

Otázky a odpovědi.[editovat | editovat zdroj]

Budeš dělat další stránky na Necyklopedii?

- Ano.

Další otázky mě nenapadají. Díky za to, že jsi si toto přečetl. Vím, že to bylo krátké, ale plánuju to tady vylepšit. Bylo to psané narychlo a proto se vám omlouvám. Díky za přečtení a zatím ahoj! :)