Šopa
Šopa, prágelsky též kůlna (což je ale něco úplně jiného), je stavba hojně využívaná odbojnými horaly k uchovávání zbraní, munice, tajných zásob brambor a dobré domácí pálenky.
Člověk s chorobnou nutností šopy stavět či využívat se nazývá šopaholik (anglicky: shopaholic).
Omezení šop[editovat | editovat zdroj]
Šopy byly zakazovány už od dob Rakousko-Uherského kosmického programu, kdy horalé nešťastnou náhodou ukradli jednu z raket, protože si mysleli, že je to flaša plná dobré moravské slivovice, a když zjistili, že uvnitř se nachází pouze spousta „takých čudných blikajůcích fošen,“ jak řekl Goroł Gorołovski „Tož sme jich porubali a schovali do tých naších šop, no. Jeli v tem všici, cało dědina. Tož potem přišli tací týpci s flintami a porubali nás. Já som to přežil, bo som sa čudoval, že som enem překupník s chlastom.“ vzpomíná tentýž člověk. Nezapomenutelné zážitky dosud žijícího Goroła Gorołovského(* 1864) si můžete přečíst v knize Chlastom som žil, chlastom aj chcípněm.
Za dob První republiky byly šopy jakž takž legální, přestože nikdo nezrušil Rakousko-Uherskou monarchií vydaný zákon o jejich zákazu. Četníci se jimi prostě odmítali zabývat, protože měli spoustu důležitějších věcí na práci (viz. Nikola Šuhaj).
Po okupaci Třetím Reichem začali horalé bojovat za svou zemi, a v šopách se scházeli, plánovali partyzánské akce a schovávali své zbraně (čagany, muškety, cepy a jiné také cypoviny). Tak němečtí okupanti soustředili veškeré své síly na propátrávání rozsáhlých lesních a horských oblastí naší krásné Moravy a Slezska a vypálili nejméně 200 šop. Horalé se sešli na Wielkim gorołskim sjazdu, kde po dobu tří týdnů promýšleli strategii, jak chránit šopy. Nakonec se ujalo maskovat je jako polorozbořené budovy, do kterých by se kdejaký rozmazlený Němec, popřípadě jiný okupant, ani neopovážil vstoupit. V takovém stavu můžeme vidět šopy dodnes. Nakonec se stejně většina bojů odbyla v Práglu, a tak horalé přestali mezi roky 1945-1948 (hvězdné datum 2337559884-2338667877) šopy používat.
Po roce 1948, tedy socialistickém převratu, který způsobil ruský agent Klement Božskýles, se šopy začaly znovu využívat a zároveň se stavěly stále nové s čím dál důmyslnějším maskováním. Teď se používaly jako úschovny pašovaného alkoholu a buržoázních vymožeností jako digitálních hodinek. Zároveň ve starších šopách zůstala spousta zapomenutých zbraní, hlavně čaganů. Tak se v roce 1953 zrodila nová sekta, Čaganismus.
Po revoluci v roce 1989 (podle některých konspirátorů nikdy nenastala a nikdy nenastane) byly šopy očištěny pod podmínkou, že se v nich nebude uchovávat kontrabant, což se ale k horalům dostalo až v roce 2017, protože žádným zákonodárcům se nechtělo chodit tak vysoko jen kvůli tomu, aby horalům dal noviny za posledních 25 let a pak se probudil s kocovinou kdesi ve škarpě. Nakonec z hor sešel náš známy Goroł Gorołovski, bo mu přišlo divné, že by tam ti komunisti tak dlouho vydrželi. A tak se dozvěděl, že v malém městě Karviná vzniklo velké MASI (Moravské a Slezské Impérium) a tak okamžitě sjednotil všechny horaly a k Impériu je připojil.
Šopy v současnosti[editovat | editovat zdroj]
Dnešní doba horalům, a tím samozřejmě i šopám, prospívá, takže se rozvinul i vlastní stavební průmysl. Dokonce i tak velká firma jako IKEA začala šopy vyrábět. Nejprodávanější typ se skládá z 87 dílů a světový rekord v jejím nejrychlejším složení je 3 minuty, 22 sekund a 37 setin. Jeho autorem je syn Goroła Gorołovského, Bolesław Gorołski (*2013 †2017), který takto rychle dokázal složit šopu už ve svých čtyřech letech. Bohužel zemřel za záhadných okolností, ale mezi konspirátory se povídá, že za to může Goroł Gorołski, který nechal svého syna diplomaticky odstranit, aby se snad nestal lepším horalem, než je on sám.
Budoucnost Šop[editovat | editovat zdroj]
Už dnes se pracuje na kompaktní a plně elektrifikované verzi šopy, která ponese název Šopka. O první uvedení se přetahují tři firmy: Microsoft (divize Microshit) a NakousnutéJablko Inc. Zatím není zřejmá ani funkce těchto šopek, natož jiné bližší detaily. Obě firmy chtějí produkt vydat do roku 2035.