Boty v prášku
„Něďávat do mikovlňky jinak mikjovlňka a vaše hlava BUM!“
„Traduje se, že pokud do vody při vaření nalejete šťávu z kmene kaučovníku, tak vzniknou holiny nebo gumáky. Podle toho jak dlouho vaříte.“
„Prachsi a fprach seobratiš“
Boty v prášku jsou v současnosti nejprodávanějším čínským výrobkem (lidově řečeno šmejdem, čínsky řečeno 质量保证).
Tento mistrovský kus čínského chemického průmyslu vznikl prakticky náhodou, zato však velice zajímavě. Jednoho dne přišel k tomu Vietnamci na rohu Soběslav Gouda, bytem Javorová 36, místní maník (chachar, borec), který si nepřál být jmenován, s tím, že si z nebohého obchodníka vystřelí. Zeptal se, zdali poctivý a pracovitý vietnamský podnikatel nemá boty v prášku. Vtipálkovi zamrzl úsměv na tváři, když mu Vietnamec odvětil: "Němáme, obednáme, pjoďáme pšiďtě žítja.". Druhý den boty v prášku k mání opravdu byly, čerstvě dovezené z továren asijského rudého obra.
Příprava bot z prášku[editovat | editovat zdroj]
- Kupte boty v prášku (množství prášku záleží na tom, jaký druh bot si přejete – 10 g na pantofle, 20 g na sportovky, 25 g na streetky a 40 g na pohorky).
- Připravte hrnec s vařící vodou.
- Pomalu sypejte do hrnce boty v prášku a míchejte vodu.
- Asi 10 minut pomalu míchejte, nebo 5 minut rychle míchejte
- Obsah hrnce přeceďte a boty usušte na sluníčku (do mikrovlnky je dávejte jen na vlastní nebezpečí).
- Boty pak natřete, ozdobte a podávejte s přílohou.
- Při použití papiňáku zkrátíte přípravu na polovic a navíc ušetříte energii.
Alternativní způsob přípravy[editovat | editovat zdroj]
Nemáme-li doma boty v prášku, můžeme surovinu nahradit i práškem na praní (limetka nic nezkazí, pro fetišisty pak má obuv větší říz). Když nemáme ani prášek na praní, ani limetku, tak tam nedáme nic. Alespoň tak to dělá kat a na jeho lyžařské boty se prý stojí fronty. Poltergeist ovšem vztekle namítá, že takto se dají připravit maximálně onuce (a to ještě liché) a kdo chce chodit jako pán, musí vysolit nějakou kačku navíc.