Helpdesk

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Uživatel helpdesku.
Nasraný uživatel vyřešil problém po svém.
Práci v helpdesku zvládne i kočka. .
Typický zaměstanenec helpdesku na modernizovaném-openspace pracovišti.

Helpdesk, někdy také označován jako Helldesk, je služba, která se tváří, že chce lidem pomoci vyřešit jejich problém s nějakou službou nebo výrobkem (často záměrně nekvalitním). Řešení problémů je úmyslně zdlouhavé a málokdy úspěšné, zatímco nasrání 100%. Pracovníci helpdesku jsou speciálně školení nasírači a proto je jejich úspěšnost tak vysoká. Často je ovšem jejich život velice krátký - to když je najde někdo, komu pomohli. Pracoviště je vybaveno nejmodernější sovětskou technikou, od elektronkových počítačů po těžké tanky, a jsou dobře zásobena vodkou.

Druhy nasírání[editovat | editovat zdroj]

Telefon – bývá velice často zpoplatněn nejvyšší možnou sazbou, pokud se uživatel dovolá, může v nejbližších dnech očekávat exekuci veškerého majetku na uhrazení hovorného. Nasírání u tohoto druhu je velice kvalitní a psychicky náročné. Nejprve se ozve nějaký druh sovětského automatu, kde minimálně půl hodiny vybíráte správnou kategorii vašeho dotazu. Když se vám po několika ztrátách spojení a zopakování celého postupu povede dostat se až k čekání na operátora, je to úspěch. Poté následuje půldenní uklidňování automatem, že jsou všichni strašně zaneprázdnění a že máte chvíli počkat. Pokud ani to uživatele nerozhodí, začne hrát nějaká vlezlá melodie, která ještě více "zpříjemňuje" čekání. Když se dočkáte operátora, kterému 5x popíšete svůj problém, on vám několikrát poradí řešení úplně jiného problému. Máte se samozdřejmě ujistit jestli máte váš výrobek dobře zapojen a jestli jste ho zkusili vypnout a znovu zapnout, nehledě na to, že jde třeba o nová okna.

Po několika prvních hodinách hovoru většina uživatelů odpadne (srdeční záchvat, povolání zřízenců, sebevražda). Pokud ani to nestačí, budete přepojeni na nějakého "odborníka". Ke konci hovoru vám operátor s radostí oznámí, že jste idiot a za vše si můžete sami. Nakonec přijde faktura za telefon => srdeční záchvat, povolání zřízenců, sebevražda.

E-mail – v poslední době oblíbený způsob nasírání. Uživatel v dobré víře, že dostane radu k řešení problému a zdarma napíše e-mail, kde podrobně popíše svůj problém a druh výrobku. Zhruba po týdnu dostane odpověď, aby popsal problém ještě podrobněji, že to může mít více příčin.

Po zpodrobnění problému musíte zpravidla týden–dva–tři–více čekat, než vam přijde e-mail, že nic takového není možné. Ale jestli chcete můžete výrobek na svoje náklady dopravit do servisu (co naplat, že budete bez oken). Pokud přistoupíte k tomuto kroku, můžete s výrobkem rovnou rozloučit nebo pokud po minimálně roce přijde výrobek zpět s fakturou opravy, dopravy, a kdoví čeho ještě, ovšem neopraven a v ještě horším stavu. Po odeslání dalšího mailu vám po týdnu odpoví úplně jiný "člověk" s tím,že váš problém nezná a že mu ho máte podrobně popsat. A vše se několikrát opakuje. Nakonec se dozvíte, že si za to můžete sami.

Počta – způsob nasírání starších lidí. Všechny své problémy se musí posílat poštou zejména na velice kvalitním, nejlépe nepapírovém papíře, aby se psaní nerozložila dříve, než je počta stačí doručit. Způsob nasírání je podobný jako předchozí, jen se většina psaní ztratí, dojde po roce, v různém pořadí nebo vůbec.

Jeden příklad bezmocnosti helpdesku při řešení triviálního problému:

Dotaz na helpdesk: Přestala mi tisknout tiskárna.

Jakou chybovou hlášku Vám signalizuje?

Žádné hlášení, zasekla se myš.

Zasekla se myš? To přece nemá nic společného s tiskárnou.

Pošlu radši foto.

Zaseknutá myš