Josef Křtitel Kašpar Fučík

Z Necyklopedie
(přesměrováno z Julius Fučík)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Split-arrows.png Tento článek nemá nic společného s článkem Fučík.

To je dobře, můžeš založit nejmíň další čtyři nepodobné a vzájemně je rozdělit.

Josef Křtitel Kašpar Fučík
Po J. K. K. Fučíkovi bylo pojmenováno i toto romantické odkaliště u Duchcova.

Josef Křtitel Kašpar Fučík, píšící též pod pseudonymem Mamril Krázek byl známý agrární levicový intelektuál a novinář. Psal hlavně pro deník „Zemědělské noviny“ a závodní časopis „Rudá šalina“. Postupy, které vnesl do moderní žurnalistiky, otřásly i Jacquesem Derridou.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se roku 1919 v provinčním městě Jablunkov ve Slizku. Jeho rodiče byli hermafroditního vyznání, proto se mladý Josífek těžce rozhodoval o svém budoucím pohlaví. Po základní škole se konečně rozhodl pro pohlaví mužské a vstoupil do olomouckého semináře. Těsně před vysvěcením se mu však poprvé dostaly do rukou spisy Lenina, Marxe a Pičurina. Myšlenky těchto velikánů jej tak oslovili, že namísto sluhy Božího, stal se z něj sluha revoluce a zemědělec teoretik. Začal ihned pracovat jako pomocník pomocného redaktora v deníku Zemědělské noviny.

R. Heydrich zemřel díky Fučíkově nevědomé pomoci

V Praze[editovat | editovat zdroj]

V roce 1940 přijal místo u Dopravního podniku hlavního města Prahy jako redaktor závodního časopisu Rudá šalina. Jeho články byly tak poutavé, že pravidelným čtenářem časopisu byl i zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Toho se rozhodla využít exilová Benešova vláda v Londýně. Poslala atentátníky přesně na místo, které Fučík popisoval v závodním časopise. Beneš se pouze musel postarat o to, aby se Fučík o akci nedověděl. Měl totiž jeden nešvar, prozradil i to, co nevěděl. Heydrichův osud byl zpečetěn.

Obeseni.jpg

Zatčení[editovat | editovat zdroj]

I když Fučík nebyl do plánů akce zasvěcen, jako jediný si spojil místo atentátu se svým článkem. Byl na to patřičně hrdý a všem o tom radostně vyprávěl. Když o tom napsal také do následujícího čísla časopisu, usoudil šéfredaktor, že by Rudá Šalina tímto způsobem mohla brzy přijít o všechny čtenáře. Následovalo rychlé zatčení a odsouzeníe k trestu smrti. Fučíka přivedli pod šibenici, pověsili mu na krk provaz a začali shánět kata. Než jej sehnali, stačil odsouzenec napsat známou knihu „Reportáž psaná na oprátce“.

Podrobnější údaje naleznete v článku Gusta Fučíková.

Lidé, mám vás rád, bděte!“

- Josef Křtitel Kašpar Fučík