Koberce

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search


Koberec

Koberce (jinak též tébichy, z něm. Teppich) jsou obvykle textilie, kterými se pokrývají podlahy nebo stěny. Na blízkém východě se tradičně používají k pietním účelům.Někteří lidé na koberci běžně bydlí. Dříve se hojně používaly k létání i vojenským účelům, odtud název "kobercový nálet", dnes se už jen občas využívají k hudebním účelům, popřípadě k přenášení těžkých pian.

Piano na koberci

Proč mít koberce?[edit | edit source]

V zimě příjemně zahřívají, zatímco v létě zahřívají nepříjemně. Potřebujete-li udržet prach a svinstvo na jednom místě, koberec je to pravé. Je to vlastně taková větší prachovka. Pro vaše mazlíčky to bude taky dobré, ale musíte být ostražití, aby tam neudělali něco, co byste nechtěli. Výborné jsou vlněné koberce. Pokud se věnujete rybolovu, můžete si v nich pěstovat návnadu. Vlněný koberec uložte do klidné, teplé místnosti, například nepoužívané ložnice pro návštěvy v panelákovém bytě, zapněte radiátory a čekejte. Kolem Vánoc můžete sklízet první červy zavíječů (lidově se jim říká též moučný červ, ale ve skutečnosti je to jejich blízký příbuzný).

Co se stane, když si koberec nebudete čistit?[edit | edit source]

Nikdy nevíte po čem šlapete a co vám tam vaši mazlíčci zanechali (třeba křeček nebo ten starej ožrala). Pokud se do koberce dostane moč, obvykle velmi nasákne, a i když jej nějak vyčistíte a necháte uschnout, jakmile začne topná sezóna, odér se opět rozvine. Zvláště zajímavá je situace, kdy máte doma zároveň koberec a chovného kocoura. Pak počítejte s nejhorším.

Prochcané koberec[edit | edit source]

Vynález vynalezený na jihu Moravy. Moravané ho používají jako podložku na hraní pro své ratolesti. Podle pověry bývají chlapci, kteří si jako malí hrají na prochcaném koberci zdatnější na poli, děvčata pak bývají v dospělosti dobrými manželkami. Radikální Moravané tuto metodu považují za nejlepší výchovný prostředek. Moravští vědci dokonce v rámci Moravsko-čínského prátelství zahájili v Číně osvětovou činnost za účelem rozšíření výchovné metody Prochcané koberec.

Koberec v elektrotechnice[edit | edit source]

Koberec je dále universální nástroj na odpalovaní PC komponent, zvláště pak matičních dosek. Celý proces trvá zhruba minutu a spočívá s položení součástky na koberec a s následného oběhnutí predmětu, nejlépe s polyesterovými ponožkami navlečenými na chodidlech. Součástka je pak zcela mrtvá a jakýkoli pokus o oživení je pouhé plitvání energií. Tento fyzikální jev se řadí mezi 5 triboelektrických divú světa. Za směrodatnou se v tomhle případe uvádí diskuse na PC poradně.

Další využití[edit | edit source]

Pokud se rozhodnete využít koberec tradičním způsobem, to znamená nechat se v něm pohřbít, pak si můžete gratulovat. Koberec, na rozdíl od standardizované rakve, pojme tělesné pozůstatky jakýchkoli rozměrů. Lze jej použít i při současném pohřbení většího množství osob, například partnerů. Koberce se tradičně také používají na zabalení ostatků těch zesnulých, které potřebujeme po jejich násilné smrti rychle někam převézt a zahrabat, než je někdo najde a zavolá PČR.