Lékařská posudková služba

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Lékařská posudkový služba nebo zkráceně LPS, je úřední orgán, který rozhoduje o udělování invalidních důchodů a příspěvků na péči (PNP).

Jak vypadá LPS[edit]

LPS se vlastně skládá jen z jedné (nejčastěji) báby, která sedí za stolem 4 hodiny denně, z nichž asi jen 3 nepracuje, takže se hrozně nadře. Posudkovou lékařku, neboli PL, poznáme lehce, podle toho, že velice často připomíná naši domovnici nebo tchýni a je to ten poslední člověk, kterého bysme chtěli doma nazývat „stará“. Jde obvykle o babku před důchodem, nebo v případě mladších ročníků, o ženskou, která je tak nesnesitelná, že ještě ve čtyřiceti neměla ani jednoho kluka.

Co dělá LP[edit]

 • Přiděluje důchody a příspěvky na péči, těm kteří je potřebují, tedy nikomu.
 • Hledá simulanty a hlavně lidé kteří se vyhýbají práci, aby jim odebrali tyto dávky, pokud je pobírají, například vozíčkaře, který má zdravý ruce, a vymlouvá se na to, že se nedopraví do práce.
 • Posuzuje zdravotní stav, tedy vezme jednu lékařskou zprávu z deseti, tu si přečte, do rozhodnutí napíše pravý opak (pokud lékařská zpráva neuvádí, že je posuzovaný zdravý) a pak si musí dát pauzu, aby se nepřepracovala.
 • Když má hotovo, což je po jedné - dvou hodinách, zbytek pracovní doby stráví na počítači, který tam není kvůli práci, ale aby si na něm mohla hledat recepty jak upéct bábovku.
 • V některých dnech podává posuzovaným vyčerpávající vysvětlení, předtím se musí vždy náležitě připravit, aby věděla alespoň základní věci, jako třeba kde se nachází mozek.

Jak probíhá jednání s PL[edit]

Obvykle přijdete k ní, sednete si ke stolu, za kterým sedí i ona, ona vytáhne lékařský posudek, a začne dlouze vysoce odborně, erudovaně a hlavně empaticky vysvětlovat: „Je mi líto pane XXX, ale váš stav není natolik špatný abych vám mohla přidělit důchod, podle lékařských zpráv je váš apendix zcela průchozí, a tak je vyloučené, abyste v důsledku toho trpěl opakovanými záněty středního ucha, dále vaše poruchy spánku jsou jen čistý výmysl, protože já chodim sem do práce už v 7 ráno, a nedělá mi to problém, zatímco vy se doma válíte na důchodě až do oběda, a ta cukrovka, prostě jezte víc cukru, a bude vám líp, tady mi to podepište a nashledanou.“

Odbornost PL[edit]

Posudkoví lékaři nemusejí mít žádné vzdělání (kromě toho základního), nikdo po nich nevyžaduje zodpovědnost, bezchybnost a dokonce vlastně ani práci, protože posudek mohou vyhotovit až se jim bude chtít, třeba až za rok. Mnoho PL je často k zastižení po svých úředních hodinách stále na tom samém úřadě, jak běhá po chodbách s mopem, protože ke svému mizernému platu posudkáře, který se rovná minimální mzdě, si ještě chtějí přivydělat nějakou kvalifikovanější prací. Většina PL jsou bývalí dlouhodobě nezaměstnaní, kterým tuto pozici přidělil úřad práce, protože žádná kvalifikovanější práce neodpovídala jejich vzdělání.

Co posuzuje LPS[edit]

Invalidní důchod[edit]

 • 1. stupeň pokud opravdu nemůžete dělat žádnou práci
 • 2. stupeň pokud opravdu nemůžete dělat žádnou práci a při setkání s PL sprostě nadáváte, vyhrožujete, že se půjdete zabít, nebo začnete demolovat vybavení ordinace.
 • 3. stupeň pokud jste úplně zdraví a jste příbuzný nebo soused PL.

Příspěvek na péči[edit]

Zde se posuzují body:

 1. Mobilita - zvládáte, pokud dokážete dojít o berlích do vedlejší místnosti.
 2. Orientace - zvládáte, pokud najdete doma svoji postel a na policii nepřijde hlášení, že se dobýváte do domu sousedů, protože si myslíte že tam bydlíte, více než 12 krát za rok.
 3. Komunikace - zvládáte, pokud umíte mluvit nebo aspoň psát.
 4. Stravování - dokážete rozkousat jídlo, dovede ho váš žaludek strávit, dovedou ho vaše střeva zpracovat, a dokážete ho nakonec vysrat, pokud ano, zvládáte.
 5. Oblékání a obouvání - dokážete si ozout botu na ruku a kalhoty na hlavu? zvládáte!
 6. Tělesná hygiena - zvládáte, pokud nesmrdíte natolik, že PL uzná tento bod jen proto abyste už co nejrychlejc vypadli.
 7. Výkon fyziologické potřeby - veď, přece nosíte pleny, to znamená, že to zvládáte :-)
 8. Péče o zdraví - Žijete? Zvládáte!
 9. Osobní aktivity - chodíte na záchod, ležíte, jíte, tak co mi tu povídáte, že osobní aktivity nezvládáte.
 10. Péče o domácnost - Barák vám zatim stojí, takže zvládáte.
 • I. stupeň pokud nezvládáte aspoň polovinu
 • II. stupeň pokud nezvládáte ani jeden bod
 • III. stupeň pokud PL přinesete ráno jako úplatek víno, a při sezení je už dostatečně ožralá
 • IV. stupeň pokud jste úplně zdraví, ale v příbuzenském poměru s pl

Plat PL[edit]

Pokud vezmeme v potaz, že posudková lékařka bere 9900 kč hrubého měsíčně za svoji práce, nic, v čistém je to asi 8800 kč, ale ještě si přivydělá obvykle jako uklízečka na úřadě a tím si vydělá další 2 čisté tisíce, pokud přiděluje důchody velmi zřídka a vedení je spokojeno, může se však stát, že ji povolí aby si sama sobě přidělila invalidní důchod, což je další 4 - 10 tisíc, takže celkově si přijde až na 20 tisíc.