Nafukovací panna

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nafukovací panna - prototyp modelu pro novomanžele

„Když musíš, tak musíš.“

- Petr Kotvald, 1996


Nafukovací panna je objektem z tvrzené pryže sloužícím pro účely upokojení tělesné rozkoše, který napodobuje lidské tělo v různých variantách (délka, šířka, barva, pohlaví, věk, pružnost) nebo zobrazuje výjevy z České i exotické zvířeny. Případy z oblasti rostlinné (okvětí, stonek, kalich aj.) nejsou známy. Většího rozšíření se nafukovací panna dočkala až v první polovině dvacátého století s příchodem sériové výroby, do té doby byla výsadou spíše klerikálních kruhů Španělských poinkvizičních spolků.

Původ[editovat | editovat zdroj]

První nafukovací panny vznikaly amatérským přetvořením nafukovacích lehátek již v druhé polovině osumnáctého století na základě předkreslených plánů Charlese Marie de La Condamine (objevitele pryže). Charles Marie de La Condamine se v ranném tvůrčím věku 20 let ve svých dopisech Olze (1721) zmiňuje své milé Olze, že "to již bez ní nemůže vydržet" a že "kdybych z toho kaučuku dokázal vypreparovati poddajný materiál konzistencí podobný Tvým prsům, Miláčku, mohla bys mi býti navždy nablízku, a já Tobě též". Dceřinná Senilní Přírodovědná Společnost (DSPS) po objevu pryže v roce 1751 našla uplatnění nového materiálu nejprve v hopsajících kuličkách a později v nafukovacích lehátkách. Prvotní záměr Charlese Marie de La Condamine byl v křesťanském Španělsku osumnáctého století oficiálně nezrealizovatelný, první kusy nafukovacích panen si začali tajně vyrábět až domácí kutilové z Španělských klerikálních spolků Libertad a Fuccorino. Podle nevydaných dobových zápisků Monsignora Pedro Chuazza de la Este (1784) mezi obvyklé ingredience pro domácí výrobu 1 nafukovací panny patřila 1 nafukovací matrace rozměru L, pytlík hopsajících kuliček o hmotnosti 1,5 kg netto a jídelní lžíce. Roztavením kuliček a tvarováním nahřátého materiálu bylo docíleno ohybů v pryži a charakteristických laloků. Podobizny prvních výrobků se bohužel nedochovaly.

Kvalita materiálu[editovat | editovat zdroj]

První nafukovací panny měly tendenci se lámat, třepit, žmolit, drobit, páchnout, sesychat, působit vyrážky, při zduření jemně pískat, a ubývat na hmotnosti. Zdokonalením materiálu (obohacení uranem kolem 1875, dřevěné výztuže kolem 1914-1918, změna výrobní technologie vnitřních otvorů vsakem do aerodynamického kužele cca 1957 a broušení povrchových hran tlakovým laserem okolo 1994) se podařilo většinu negativních vlastností gumových panen eliminovat. Dnešní nafukovací panny mají jak vysokou výtěžnost (z jednoho kg kaučuku cca 13 až 17 nafukovacích panen), tak i vysokou úspěšnost (garantovaná 91% procentní záruka nahrazení milované osoby při delším než čtrnáctidenním odloučení, dle výroční zprávy agentury STEM z r.2004) a prodejnost (okolo 13% HDP). Původní záměr objevitele pryže a autora prvních nákresů nafukovacích panen, pana Charlese Marie de La Condamine, nahradit absenci milované osoby výrobkem na bázi kaučuku, je v současnosti již téměř zcela zrealizován. Kvůli sériové výrobě pouze chybí možnost modelace výrobku dle přání zákazníka na míru. Po ekonomické krizi v r.2009 lze však očekávat boom malopodnikatelů, kteří nabídnou i tento produkt ve formě lehce přenosného odlitku z formy vytvořené dle reálného modelu v rozměru 1:1 se slevou 40% pro novomanžele (ESBN r49 13). Očekávat lze i výrobu na základě fotografií - silné policejní lobby usilující o tvarování nafukovacích hlav dle fotoarchivů Státní policie a Interpolu pro policisty ve výslužbě se o to postará.

Nepřesnost v pojmenování[editovat | editovat zdroj]

Nafukovací panny nemusí být pouze pohlaví ženského, může jít o staré lidi, muže, děti, psy, kočky, mimozemšťany, nebo například želvy. Označení "nafukovací páni" není ještě zcela zažité.

Galerie výrobků[editovat | editovat zdroj]

Řečí čísel, mezi nejúspěšnější modely sezóny 2008 patří (v oblasti střední a východní evropy):

  • model Arnie v sukních (2.řada, 5.model zleva) - 575.328 prodaných kusů
  • model Eržika v Africe (2.řada, 8.model zleva) - 478.312 prodaných kusů
  • model Kravička Elsie (4.řada, 5.model zleva) - 275.213 prodaných kusů (z toho 179.456 v České republice, z toho v Brně 173.891 kusů)

Soubor:Nafukovaci panny1.jpg Soubor:Nafukovaci panny2.jpg