Subwoofer
Subwoofer je původní tvar podstatného jména, označujícího původně speciální sub-basový reproduktor. Jak slovo, tak samotný subwoofer časem doznaly řady významových a funkčních posunů. Slovo "Subwoofer" se zdá být, zejména v čechofonním prostředí, slovem s vysokým stupněm tvarové plasticity. Co do počtu chybových variací je na samotném vrcholu žebříčku zaužívaných zkomolenin, daleko před slovy "Kalorifer" na druhém a "Bojler" na třetím místě. Příčinou je pravděpodobně široká obliba subwooferu mezi osobami s podprůměrným intelektem (přičemž oblíbeným druhem subwooferu je u takových osob právě varianta deformovaná i po stránce technické).
Subwoofer je v původním smyslu slova speciální reproduktorová soustava, určená k doplnění kvalitního reprodukčního zařízení. Úlohou subwooferu je rozšířit schopnost reprodukčního zařízení reprodukovat v poslechovém prostoru nejnižší slyšitelné frekvence. Subwoofer v tom případě zpravidla vykrývá reprodukci první, čili subkontra oktávy hudební stupnice, (což jsou technicky vzato frekvence od 16 do 32 Hz), případně kontraoktávu (32 až 64 Hz).
Subwooferem v novém významu se rozumí spíše některá z jeho široce rozšířených zdegenerovaných variant. V domácím prostředí to bývá malá papundeklová krabice s namontovaným levným reproduktorem, jejíž úlohou je dunět, hučet a sténat jako nepodojená kráva. Protože takové zařízení vydává zvuky, jež je nepříjemné a unavující poslouchat, posluchač získává za přijatelnou cenu účinnou iluzi, že to "basuje kurva nahlas". Jinou typuckou variantou je tuningový subwoofer v osobním automobilu. Ideálně v podobě dvou 21" reproduktorů namontovaných na přepážce místo zadních sedadel. Jeho účel je dvojí: 1) Zvedat vlasy kozaté blondýně, která strká svoje torzo do okénka tunerova automobilu. 2) generovat nesrozumitelné, chaotické a nemuzikální dunění, kterým lze ve tři v noci budit ze spánku sídliště v okruhu svou až pěti bloků.
Takto pojaté subwoofery nového typu již neslouží k rozšíření kvalitního reprodukčního zařízení, nýbrž poskytují svému provozovateli izolovaně od zbytku reproduktorové sestavy orgazmický zážitek zvaný "cool bassy". Takový subwoofer pak užívá i zmíněnou plasticitu názvu, čímž se stává Suphoflerem, Subuferem, Soboverem nebo některou z mnoha dalších variant, pojmenovanou v souladu s typem mentální poruchy svého uživatele. Typickým interpretem reprodukované hudby pak zpravidla nebývá Mike Oldfield ani André Rieu, ale spíše nějaký rasistický negerský raper, nebo něco ještě sofistikovanějšího.