Vánoční večeře
Na Vánoce se v Česku většinou jí rybí polévka a ryba s bramborovým šalátem.
Rybí polévka[editovat | editovat zdroj]
Rybí polévku můžeme připravit pouze tímto postupem. Rybí polévka se vaří tak, že když vykosťujete rybu k bramborovému šalátu, tak kosti nevyhodíte, ale místo toho je hodíte do hrnce plného vody a vaříte několik hodin, nejlépe přes noc. Během toho párkrát sítkem projedete vodu a vyberete z ní všechny nechutnosti, které plavou na hladině. Většinou je to takové hnusné, bílé neidentifikovatelné něco, takže je to dobře poznat. Když pak máme ráno polévku vyvařenou, vybereme z ní všechny kosti a hodíme tam kroupy nebo vločky. Ty necháme rozmočit a dáme do lednice, aby nám polévka zchladla. Podáváme nejlépe v mělkém talíři.
Vánoční ryba[editovat | editovat zdroj]
Taková Vánoční ryba může být různého druhu, v Česku je to pak nejčastěji Lapr. Protože má ale lapr hodně kostí a při špatném vykostění je možnost zadušení, doporučujeme použít na večeři jakoukoli jinou rybu, nejlépe pak takovou, která je dopředu vykostěná, je zmražená a koupená v obchodě. Rybu pak můžeme podávat smaženou pečenou či grilovanou, hlavně musí být dobře ochucená a okořeněná. Jako koření doporučujeme používat hlavně skořici, oregano, hřebíček a pepř. Nezapomeneme rybu osolit!
Bramborový šalát[editovat | editovat zdroj]
Bramborového šalátu je mnoho druhů. Ale v Česku se nejčastěji připravuje šalát, který je z brambor, je tam hrášek, cibule a ókurek. Každá z Českých rodin má ale svůj vlastní rodinný recept. Většinou se ale liší tím, že někdo tam třeba má vajíčko, někdo jiný třeba šťávu z citronu. Například naší tajnou ingrediencí je pár kapek sobích slin. V bramborovém šalátu by pak měly být hlavně brambory, na ty není radno zapomenout, nějaká další zelenina podle chuti, například hrášek, paprika nebo třeba cibule. Nezapomeňte všechno zamíchat a zahustit nějakým zahušťovadlem, my doporučujeme tekuté lepidlo, nejlépe herkules, které Vám to celé spojí. Pozor, ať to ale nemáte spojené moc, to by totiž mohlo zničit dojem a barevnost šalátu.
Dobrá rada na konec[editovat | editovat zdroj]
Šalát by se měl podávat co nejteplejší, nejlépe ohřátý v mikrovlnné troubě a ryba by naopak měla být co nejstudenější, doporučujeme, aby ryba byla tepelně upravena už ráno a přes den, aby byla na balkóně nebo někde, kde je velká zima. Kontrast mezi šalátem a rybou musí být opravdu hodně patrný. Z vlastní zkušenosti doporučujeme podávat s citronem na pokapání.