Komix

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
1 Kc zlamana.jpg Tento článek stojí za jednu zlámanou grešli. Je třeba jej převést na konvertibilní měnu, nebo na zlato, případně na sůl, která je nad zlato. Moeda mafagafo.jpg

Komix, řečí prastarého kultu Okoun "kemix", je označení zvláštního druhu uměleckého ztvárnění fantasmagorie malbou.

„Snad není nutno používat britismy, když je tolik krásných českých slov. Proč neřekneme třebas "Obrázkové příběhy o Netopýřím muži a jeho úhlavním nepříteli Žolíkovi"? To chci tak moc?“

- František Palacký

Popis[editovat | editovat zdroj]

Komix se zjevuje nejčastěji v podobě sešitů. Někdy jako pár obrázků v tištěném periodiku. Projevuje se nejčastěji bublinou s písmenkama. S textem, chcete-li. Tištěn je obvykle na nejlevnější papyrus nebo hliněné tabulky, protože se to stejně vošmatlá a zahodí. Kromě těch, co se nevošmatlají, nechají se v igelitu a pak se za padesát let střelí za hafo peněz. Zvažujete-li investici do komiksů, kupujte všecko dvakrát. Jedno předhoďte děckám a druhé pečlivě archivujte v rodinném sejfu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší dosud dochovaný pokus o komix se nachází v Koněpruských jeskyních. Krápníky zde symbolizují nožičky od bublin, bublinami jsou pak bílé “spodky” krápníků, kterým se říká stalaghnáty. Po tom, co tím chtěl velký konstruktér říci a jaký je vlastně smysl sdělení, pátrá vědecký tým Necyklopedie.

Dalším, již zdařilejším pokusem o komix, je krátký seriálek Leonarda da Vinciho pojmenovaný Mona Lisa, který ale má pouze jednu bublinu. Veškeré galerie ale považovaly téměř všechny obrazy z komixu za prachsprostý padělek, a tak se v muzeech a obrazárnách doteď vystavuje jen jeden jediný obraz, kterému je ještě ke všemu ubrána bublina.

Česká komixová současnost[editovat | editovat zdroj]

Vrchol komixového umění
Velmi oblíbený komixový autor

Jedním z nejvýznamějších komixářů České republiky je Václav Klaus, který proslul zejména tvorbou úspěšného kriminálního seriálku Václav & Pero z Chile. Oblíbeným komixem jsou též Pomalé šípy (v americké mutaci vycházející v New Yorském Harlemu Mothafucka Slow Arrows) a rekordy v počtu prodaných výtisků trhá česká klasika Dědeček. Na vrcholu české komixové tvorby jsou ovšem poezie z letáků pražského Dopravního podniku, které jsou celoevropským unikátem. Svou popularitu si získalo i nesmrtelné české dílo Barbánek a zastupitel progresivně gothicko metalového žánru Čtyřlístek.

Parodie[editovat | editovat zdroj]

Prachsprostá americká parodie

V Americe tamní vědci počátkem padesátých let minulého století vyvinuli parodii na ryze Evropský komix, takzvaný Comikcs. Začali příběhy se Spiderpikem, poté však pokračovalo mnoho dalších aktérů jejich parodie, jejiž jména raději ani neuvádíme. Nejpovedenější americkou parodií jsou podle statistik dlouho vycházející “comicsy” o kocouru Gárfílděvovi.

Druhy komixů[editovat | editovat zdroj]

Bobek.svg Tato sekce stojí za hovno

V komixech rozeznáváme několik základních druhů, které jsou snadno rozeznatelné. Níže jsou uvedeny komixové obrázky z příběhů různého žánru ale ve stejné situaci.