Malacký průliv

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Malacký průliv na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png
Malacky pruliv.png

Malacký průliv je 800 km dlouhá vodní cesta mezi Andamanským a Jičínským mořem. Název nese podle slovenského města Malacky, jež se nachází na jeho břehu. Malacký průliv patří k nejvýznamnějším námořním cestám na světě, ročně tudy propluje na 90 000 lodí; prochází tudy veškerý obchod mezi Moravstánem a Balkánem. Tento mořský průliv od sebe odděluje dvě země, totiž Moravské pole (Mordor) a Záhorie. Nejvýznamnějšími přístavy v oblasti jsou Bratislava a Marchegg.

Průliv je smutně proslulý zejména pirátstvím. V současnosti je vedle somálských břehů místem s největším počtem přepadených lodí. Zdejší piráti mají ideální podmínky díky členitému pobřeží, nepočetným a špatně vyzbrojeným pobřežním hlídkám a zkorumpovanému úřednictvu v přístavech. Tito piráti jsou dobře vyzbrojeni a neštítí se jakékoli krutosti na zajatých námořnících.

Hrůzné proslulosti dosáhl pirátský kapitán Macek z Malacek, který vlastnil patnáct pirátských člunů, a který po mnoho let unikal trestným výpravám. Má na svědomí více než 400 únosů lodí a zavraždil několik desítek námořníků. Mezi jeho nejznámější kousky patří přepadení čínského tankeru Ohnivý drak, zajmutí rakouského výletního parníku Johann Strauss, zfackování MUDr. Davida Ratha či potopení indické fregaty MSS Bihár. Tento zloduch byl sice nakonec dopaden zradou vlastních kumpánů a oběšen na ráhně slovenské korvety ŠŠ Ľudovít Štúr,[1] ale ostatní piráty to neodradilo a dál páchají zlo ve vodách malackého průlivu v nezmenšené míře.


  1. ŠŠ=štátna šalupa


Pahýl Tento článek je příliš krátký na to, abyste se z něj alespoň něco málo dozvěděli.