Normalizace

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Normalizace je proces, při kterém dochází ke sjednocování vybavení domácností tak, aby se výrazně zjednodušilo nebo zcela eliminovalo tzv. stěhování.

Prvním ze znormalizovaných úřadů byl Úřad pro normalizaci

Počátky v ČSSR[edit]

Hlavní zásady normalizace byly zformulovány v roce 1968. V tomto roce došlo ke skokovému, předem neplánovanému navýšení četnosti stěhování, která byla vyvolána především:

  • potřebou ubytovat v důstojných podmínkách příslušníky zahraničních armád, kteří dorazili na dlouhodobé společné cvičení
  • potřebou ubytovat v nedůstojných podmínkách občany, kteří projevili nesouhlas s dlouhodobým společným cvičením
  • potřebou ubytovat obyvatele obcí a měst, kteří měli to štěstí, že se jejich bydliště nacházelo na vrstvách uhlí
  • potřebou ubytovat obyvatele domů, které se zřítily poté, co zařazení plánu na jejich opravu v příští pětiletce nebylo zařazeno v pětiletce předchozí.

Tíha této situace dopadla především na stěhováky. Kolektiv stěhovacího vozu AB 36 14 si v této náročné době povšiml, že většinu stěhovaných předmětů tvoří nábytek a výbava s obdobnou funkcí. Dejme prostor vedoucímu kolektivu, nositeli řádu práce, soudruhovi Volejníkovi, aby nám svůj postřeh blíže osvětlil:

"Ty vole, tak my se jako debilové vláčíme se zasranou pohovkou ze čtvrtýho patra, posadíme ji do ávie, pak se s ní táhnem přes celou posranou rozkopanou Prahu a pak jí zas jak debilové vlečem do pátýho štoku, a to jenom proto, aby si ten druhej vocas, kterej si mění byt s tim prvním vocasem, nechal zase z pátýho patra snést svojí pohovku, převézt jí zase přes celou zechcanou rozkopanou Prahu a vynást do zajebanýho čtvrtýho patra. A myslíš, že některýho z těch vocasů napadne, že by si ty gauče mohli vyměnit i s bytama? To víš, že nenapadne, vole, a já si kvůli nim nedopiju ani ranní pivo."

Zlepšovací návrh soudruha Volejníka byl zachycen na příslušných místech.


Rozvinutí v sovětském svazu[edit]

Normalizace probíhá ve stupních:

  1. Normalizace výstavby: staví se pouze jeden druh domu, v němž jsou všechny byty stejné. Tím při stěhování odpadají komplikace s tím, že by se stěhovaný nábytek do nového bytu nevešel.
  2. Normalizace nábytku a spotřebičů: lze zakoupit pouze jeden typ křesla, telefonu, věšáku, koberce, mixéru, nočního stolku atd. Při stěhování tak vybavení domácnosti může zůstat na místě a obyvatelé si sbalí pouze několik tašek se šatstvem a potravinami.
  3. Normalizace oděvů a potravin: samotný obsah skříněk, špajzů a lednic v domácnostech je rovněž unifikován, takže se stěhování zredukuje na pouhé předání klíčů.
  4. Normalizace lidí: aby zcela zanikla samotná potřeba se stěhovat, je vhodné povolit pouze jeden univerzální typ občana.