Předčarská vlastivěda
Článek pojednává o předčarském regionu jehož hlavním nekorunovaným městem a ostudou je město Předčary. V článku se seznámíte s dalšími obcemi regionu, geografickými zajímavostmi a urbanistickými zhůvěřilostmi. Tento článek vznikl proto aby matiční stránka Předčar na Necyklopedii nebyla zbytečně veliká.
Co je Předčarsko?[editovat | editovat zdroj]
Areál Předčarska je těžko vymezitelné území, nyní ho etnografové a řidiči autobusu vymezují prostorem mezi Aší a Ostravou. Což už je přeci jen pokrok. Obyvatelé Předčar, což je přirozené centrum regionu, tvrdí, že předčarsko je všude tam kam až došel místní národní bard Věnčeslav-Adalbert Novák. Území dle tohoto kritéria se dá vytyčit hůře, protože tento bard býval dny k nezastihnutí.
Města a obce[editovat | editovat zdroj]
Problémem na předčarsku je, že se těžko určuje co je obec a co město, přestože model samosprávy je totožný s tím co máme v České republice. Vzhledem ke specifickému hospodářskému a kulturnímu vývoji vypadá ves jako město a naopak.
Brdeček[editovat | editovat zdroj]
Osada, kam moravofašista Voža Kocórek unesl Adalberta Věnčeslava-Nováka. O umístění osady panují značné dohady.
Bukovce[editovat | editovat zdroj]
Trampská osada s pružným počtem obyvatel. Sídliště čítá jeden srub, latrínu a proměnlivý počet stanů, celt a přístřechů. Osada má své PSČ a na rozdíl třeba od Brdečku a některých obcí má tekoucí vodu. Jedná se o řeku Velemíru, ale koho to zajímá. Na poměry předčarska se jedná o sídlo s pokročilou vybaveností a proto je považována za obec ba i městys.
Dolgočierno[editovat | editovat zdroj]
Romská osada a nejodlehlejší obec regionu. Rekrutují se odtud zpěváci, houslisté a špeditéři kuřat. Pochází odtud Fero Riga Karatić.
Hukokoza[editovat | editovat zdroj]
Jedna z předčarských osad o které Josef Albrecht Klimkovický tvrdí, že to je ve skutečnosti více vsí srostlých k sobě. Osobně to chtěl dokázat obecní pitvou.
Kokotín[editovat | editovat zdroj]
Obecně se má za to, že to je druhá největší obec na Předčarsku. Pochází odtud přítel Adalberta Věnčeslava-Nováka Bořivoj Zvratek z Kokotínska a sídlí zde okresní geneaolog. Z obce pochází i slavná krytina střech “Kokotínská dlažka”, kterou je pokryta většina domů ve městě. V důsledku použití této krytiny má toto sídlo poměrně nízkou siluetu, kdy má většina domů pouze přízemí.
Loh[editovat | editovat zdroj]
Samota, která vznikla vybourání stejnojmenné vesnice v důsledku výstavby první silnice. Nachází se zde i první Předčarské parkoviště a sídlí zde Budivoj Vintíř. Původně se obec jmenovala Loch, což znamenalo díra. Tamní Jazykozpytci tvrdí, že název skvěle vystihuje charakter této lokality.
Načechrany[editovat | editovat zdroj]
Nejspíš třetí největší obec Předčarska, místo ležení místní vojenské posádky.
Předčary[editovat | editovat zdroj]
Hlavní město regionu, největší obec v kraji, nerozmotatelný dopravní uzel, kulturní centrum s pružným počtem obyvatel. Sídlo soudní stolice, Ethnografické komis, Výboru pro nejstarší řemeslo a řady podniků jako Prasena, drůbežáren, okurkových plantáží.
Předčary III[editovat | editovat zdroj]
Městská část budovaná v době socialismu, kdy bylo plánováno postavit 20 panelových domů. Nakonec jich bylo zbudováno pouze 19, protože materiál na stavbu dvacátého byl použit k opravě kostela sv. Václava. Čtvrť se vyznačuje gulášovito-perkeltelovitou urbanistickou strukturou. Jejím autorem je Přeslen Kumpolt (otec pedela Víta Kumpolta), který se rozhodl plánování převzít do vlastních rukou. A to doslova. Vzal hromadu kostek, vrhnul je na zem, vzniklou strukturu vyfotil a poslal inženýrům ke zpracování. Heslo celé výstavby bylo “Kostky jsou vrženy” potažmo “Město si plánovat nedáme.” Na okraji Předčar III a historického centra stojí Křesinův kuturní dům (Šikmý panelák).
Dolní Předčary[editovat | editovat zdroj]
Místo narození Antonína Křesiny, prvního starosty Předčar a velkého prasáka. Dolní Předčary byly rovněž předměstím, kterému dominoval honosný Křesinův statek. Dolní Předčary se nacházejí v zátopovém území řeky Velemíry a proto se jim tak dvakrát do roka říká Předčarské Troubky či Benátky, což závisí na rozhledu hovořícího.
Horní Předčary[editovat | editovat zdroj]
Původně předměstí Předčar, posléze samostatná obec, pak opět součástí Předčar, pak opět osamostatněná a zase připojená. Určena k demolici a přestavbě na sídliště, po odstřelení obecního úřadu pro potřeby výstavby sídliště došlo ke krachu firmy, která měla stavět nové domy. Obec od té doby úřaduje v marigotce, pro případ dalšího odtržení od Předčar. Sídlí zde Albín Jarek, vedoucí odboru údržby silnic.
Zbiroh[editovat | editovat zdroj]
Současné sídlo Bořivoje Zvratka z Kokotínska, kde žije i jeho rodina. Obec je zemědělským střediskem regionu.
Geofrafické úkazy[editovat | editovat zdroj]
Mlatokur[editovat | editovat zdroj]
Jeden ze dvou největších rybníků, který sloužil do druhé světové války k mlácení drůbeže pro tamní drůbežárnu. V době socialismu sloužil k rekreačním účelům.
Drůbežářský rybník[editovat | editovat zdroj]
V první polovině 19 stol. začali slepice vybíjet tím, že je zahnali do rybníku, který tenkrát neměl jasně dané místo. Říkalo se mu prostě “rybník” nebo “kyslá močka” případně “tam co se zrovna utopil…”. Kuřata, která se neutopila zvlášť otrlí občané dobýjeli-mlátili vším co bylo po ruce, sbíjecí koulí, řemdihem, kočkou atd. Mlácení přeživších kuřat pochopitelně probíhalo též na vodní hladině. Kuřice se následně lovili podběráky. Kolem roku 1860 byl rybník částečně zahrnut tak aby nebyl tak hluboký a zároveň aby voda v něm byla teplejší. Vymlácené kuřice se nechávaly až hodinu plavat v teplé vodě díky čemuž se lépe škubaly a z těch které ve vodě zůstali nejdéle peří opadalo úplně. Díky tomu šla cena za kus dolů a staly se bezkonkurenčním vývozním artiklem předčarska.
Po zestátnění[editovat | editovat zdroj]
Rybník určen pro rekreaci, zapomnělo se však na to, že je poměrně mělký. Tento fakt měl fatální důsledky pro skokanský můstek, který byl pro plavce zbudován.
Štikodav[editovat | editovat zdroj]
Jeden ze dvou největších rybníků o jehož poloze nemáme příliš zpráv. Je pravděpodobně napájen z koryta Velemíry. První písemná zmínka o rybníku je z roku 1345 v proslulém Předčarském kodexu.
Palivec[editovat | editovat zdroj]
Pravděpodobně nejvyšší bod na Předčarsku. Bratři Karmníkové zde poprvé a naposledy vypustili svoji vzducholoď.
Pičulín[editovat | editovat zdroj]
Pahrbek, kopec, vyvýšenina, záleží na úhlu pohledu. Na jeho úpatí se nachází ovčín, který byl dříve první nevěstincem v kraji.
Velemíra[editovat | editovat zdroj]
Jediná řeka na Předčarsku, která stojí za řeč. Její vodnatost závisí na počtu aktivních odpadů v obci. Napájí zdejší rybníky.
Stavby[editovat | editovat zdroj]
I/898[editovat | editovat zdroj]
Silnice první třídy, která je v GoogleEarthu vedena jako řeka, pro svůj špatný technický stav. Obecně převládá názor, že to je silnice a tak ji uvádíme i my.
Hampejz na Šukačce pod Pičulínem[editovat | editovat zdroj]
V současnosti ovčín a původně první hampejz na Předčarsku.
Hospoda "U červené lucérničky"[editovat | editovat zdroj]
Dnes již zbořený bordel, kde po studiích vykonávala “nejstarší řemeslo” Květoslava Jebavá-Nováková.
Křesinův kulturní dům “Šikmý panelák”[editovat | editovat zdroj]
Architektonicky cenou stavbou je Křesinův kulturní dům zvaný též jako "Šikmý panelák". Nikdo z odborníků na inženýřinu ani místních nedovede jasně říct, jestli je jeho vzhled odrazem architektovy geniality, nebo pouhým optickým klamem. Problém by šel vyřešit pouhým přiložením olovnice. Bohužel se v Předčarech žádné nevyskytují po místní "železné krizi". V kulturním domě sídlí folklorní soubor Předčaranka, ethnografická komise a "Výbor pro nejstarší řemeslo" Který se snaží tamní prostituci zapsat do kulturního dědictví UNESCO.