Panzerkampfwagen IV (Ausf.A - Ausf.J)

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Průměrný stav tanku Pz.Kpfw. IV

Panzerkampfwagen IV (Pz.Kpfw. IV) byl střední tank, který se během druhé světové války stal páteří německých obrněných jednotek – pravděpodobně proto, že se z něj vyrábělo tolik variant, až se na frontu dostaly i ty, které byly zrovna po ruce. Původně navržen jako podpůrný tank, který měl dělat dojem na pěchotu a slabě opevněné cíle, se nakonec musel postavit skutečným tankovým esům spojenců. S pancířem, který se dal propíchnout skoro i pichlavým komentářem, a kanónem, který spíše než hrozbou budil lítost, si Pz.Kpfw. IV vysloužil své místo v historii – jako tank, který se nejlépe uplatnil tam, kde protivník neměl tank vůbec žádný.

Vývoj (Prototypy - Ausf.C)[editovat | editovat zdroj]

Begleitwagen. První prototyp

Vývoj začal v roce 1934, kdy německá armáda potřebovala stroj, který by dokázal zneškodnit nepřátelské pěchotní jednotky a lehká opevnění. Inženýři se s nadšením pustili do práce, a první verze tanku (Ausf. A) byla na světě – tank, který sice vypadal nebezpečně, ale s kanónem KwK 37 ráže 75 mm o délce 24 ráží spíše symbolizoval velké ambice než skutečnou bojovou sílu. Tato „zázračná“ zbraň měla sloužit především proti pěchotě, což bylo v pořádku, dokud na něj nepřítel neposlal skutečný tank.

Pz.Kpfw. IV Ausf.A. Všimněte si krátkého kanónu

Následující verze, Ausf. B a C, se snažily napravit nedostatky svého předchůdce, ale výsledkem byly jen další experimenty, které stále zaostávaly za očekáváním. Pancíř, který měl původně posádku chránit, byl sotva odolný vůči kritice, natož proti dělostřelecké palbě. A když konečně přišla sériová verze Ausf. D, bylo to, jako by Německo samo přiznalo, že předchozí verze byly jen rozcvičkou. Do té doby tanky Pz.Kpfw. IV sloužily spíše jako lekce v tom, co se všechno může pokazit, když se vojenská technika vyrábí příliš rychle a s příliš velkým optimismem.

Vývoj (Ausf.D - Ausf. J)[editovat | editovat zdroj]

Od verze Pz.Kpfw. IV Ausf. D se Němci rozhodli, že je čas tenhle „zázrak techniky“ trochu posílit, aby nebyl na bojišti pro smích. Přidali pancíř, který měl alespoň teoreticky odolat něčemu víc než nepřátelským nadávkám, a doufali, že tank už konečně vydrží víc než pár minut v boji. S každou další verzí – E, F, F2, G – se zoufale snažili napravit, co se dalo. Dlouhohlavňový kanón KwK 40 u verze F2 byl vlastně jen pokusem vnutit posádce falešnou naději, že možná jednou něco skutečně zasáhnou, dřív než se jejich tank promění v hořící vrak.

Pak přišla verze Ausf. H, kdy tank dostal ještě více pancíře, aby alespoň vypadal jako skutečný bojový stroj. Jenže s každým přidaným plechem se stával čím dál těžším a pomalejším, což ho v podstatě proměnilo v pojízdný bunkr, který měl jedinou nevýhodu – nebyl nehybný pouze ve chvíli, kdy potřeboval změnit směr nebo rychle utéct.

A nakonec verze Ausf. J – jakási trpká tečka za celým vývojem. Tady už Němci hodili veškeré snahy o inovace do koše a rozhodli se, že rychlá a levná výroba bude jediným cílem. Odstranění věžového motoru bylo mistrovským tahem – věž se teď musela otáčet ručně, což dalo posádce dostatek času na to, aby si uvědomila, že jsou v pasti. Ausf. J byl konečnou verzí tanku, který začal jako velkolepý projekt a skončil jako učebnicový příklad toho, jak může technická ambice skončit jako hořká ironie na bojišti.

Varianty (Panzerkampfwagen IV)[editovat | editovat zdroj]

Panzerkampfwagen IV, tank, který se zpočátku plácal ve stínu svého ambicióznějšího bratříčka Panzer III, se nakonec stal páteří německých obrněných sil. Jak se ale říká, každý začátek je těžký, a u Panzer IV to platilo dvojnásob.

Ausf. A (1936) – První Výstřel do Tmy[editovat | editovat zdroj]

Ausf. A byl první variantou Panzer IV a rozhodně vypadal jako stroj, který byl spíš pokusným králíkem než vážným kandidátem na bojiště. Prototyp určený k testování základní koncepce, než se věci začaly stávat vážnějšími.

  • Pancíř: 14,5 mm. Ano, tohle by mohlo odolat snad leda dešti, ale i to jen, pokud by pršelo jemně. Každá protitanková puška nebo kulomet by tento pancíř propíchl jak jehlu balon.
  • Kanón: 75 mm KwK 37 L/24. Krátký, roztomilý, a zhruba tak efektivní jako kapesní nožík proti grizzlymu. Proti měkkým cílům byl obstojný, ale proti tankům? No, radši ne.

Ausf. B (1937) – Druhý Pokus, Stále S Chybami[editovat | editovat zdroj]

Ausf. B se snažil napravit nedostatky svého předchůdce. To se sice částečně podařilo, ale nebylo to ještě zdaleka ideální. Přišlo několik drobných zlepšení, ale rozhodně to nebyl skok do další ligy.

  • Pancíř: 15 mm. O celý půl milimetru tlustší, což byste ani nepostřehli. Stále něco, co by prorazila i velmi rozčilená propiska, natož jakýkoliv skutečný protitankový prostředek.
  • Kanón: Stále KwK 37 L/24. Tento kanón byl stejně krátký jako předtím a stejně zoufalý v boji proti skutečným tankům.

Ausf. C (1938) – Třetí Krok s Více Ocelí[editovat | editovat zdroj]

Ausf. C byl posledním prototypem před skutečnou sériovou výrobou. Výroba již byla trochu rozjetá, a tank začal nabírat konkrétnější obrysy, i když stále nešlo o finální produkt.

  • Pancíř: 30 mm. Sice se to zlepšilo, ale na tankovém bojišti byl tento pancíř stále tak akorát na to, aby se dal propíchnout perem, které jste omylem zapomněli ve vnitřní kapse. Lehká děla a větší kulomety? Ano, ty by si na tomhle kousku pochutnaly.
  • Kanón: Opět KwK 37 L/24. Pokud jste doufali v něco lepšího, doufali jste marně. Tento kanón zůstal krátký a nepříliš přesvědčivý proti čemukoliv vážnějšímu.

Ausf. D (1939) – První Sériová Verze, Skutečný Výrobní Kus[editovat | editovat zdroj]

Ausf. D byla první sériově vyráběná verze, která se dostala na bojiště. Ačkoli už měla mnohé z vylepšení předchozích prototypů, stále se potýkala s problémy, které byste u válečného stroje radši neviděli.

  • Pancíř: 30 mm na čele, s možností přidání dalších 20 mm přídavného pancíře. Tento pancíř už začal vypadat jako něco, co by mohlo skutečně fungovat. Ale pokud by někdo na bojišti ztratil klíče a rozhodl se je do tanku hodit, je dost možné, že by prošly skrz. Lehká děla, protitankové pušky, možná i naštvaný farmář s vidlemi – to všechno by mohlo tento pancíř prorazit.
  • Kanón: KwK 37 L/24. Ten samý krátký chlapík, kterého znáte a (ne)máte rádi. V boji proti pěchotě a lehkým vozidlům si vedl dobře, ale proti tankům? Byla to spíše otázka štěstí a vhodného úhlu zásahu.

Ausf. E (1940) – Tank, Který Se Začíná Bránit[editovat | editovat zdroj]

Ausf. E přinesl významnější zlepšení a začal být vnímán jako vážný konkurent na bojišti. I když stále ne bez chyb, tento model už se začal bránit i něčemu silnějšímu než jenom nešťastné kulce.

  • Pancíř: 50 mm na čele. Konečně něco, co by mohlo vydržet. Tento pancíř už nepůsobí jako cedník, a pokud proti němu stála nepřátelská střela, musela si dvakrát rozmyslet, zda skutečně chce projít. Stále by si však našla cestičku, pokud by se jednalo o něco většího než jen malý kalibr.
  • Kanón: Stále KwK 37 L/24. Zatímco pancíř se zlepšil, kanón zůstal stejný. Tento kontrast byl jako kdyby jste si pořídili obrněný vůz, ale nechali v něm starou brokovnici.

Ausf. F1 a F2 (1941) – Konečně Rozhodující Změna[editovat | editovat zdroj]

Panzerkampfageny IV Ausf.F1. Stále s krátkým kanónem

Ausf. F přišel ve dvou verzích, které si zaslouží zvláštní zmínku. Zatímco F1 stále držel při životě starý KwK 37 L/24, F2 konečně přinesl dlouho očekávaný upgrade.

  • Ausf. F1:
    • Pancíř: 50 mm na čele, což už tanku dalo určitou šanci na přežití.
    • Kanón: Stále KwK 37 L/24. Ano, ještě jednou – krátký, sice roztomilý, ale bez šance proti moderním tankům. Proti pěchotě a bunkrům stále obstojný, ale pokud jste narazili na T-34, byla to hra na kočku a myš, kde kočka rozhodně nebyla německá.
  • Ausf. F2:
    • Pancíř: 50 mm, stejně jako u F1, ale zde začíná jít do tuhého.
    • Kanón: KwK 40 L/43 – konečně! Dlouhý kanón, který se mohl podívat nepřátelským tankům přímo do očí a nejen doufat, že ho nikdo neudělá k obědu. Tento kanón už byl skutečným upgradem, který dal Panzer IV šanci na skutečný boj, a to i proti těžším protivníkům.

Ausf. G (1942) – Další Krok K Vyspělosti[editovat | editovat zdroj]

Panzer IV G byl už jiná káva

Ausf. G přináší další zesílení pancíře a pokračování v trendu dělat Panzer IV stále víc odolnějším a smrtelnějším. Už to začínalo vypadat, že tento tank se může skutečně rovnat s těmi nejlepšími.

  • Pancíř: 80 mm na čele. To už není žádná legrace. Tento pancíř začal skutečně fungovat a i když se stále našli tací, kteří ho dokázali prorazit, už to nebylo tak snadné.
  • Kanón: KwK 40 L/43, později L/48 – dlouhý a smrtící. Tento kanón dal Panzeru IV skutečný úder, který mohl rozbít i ty nejlepší nepřátele.

Ausf. H (1943) – Vrchol Vývoje[editovat | editovat zdroj]

Ausf. H je vrcholem vývoje Panzer IV, s těžkým pancířem a silným kanónem. Tento model byl ve své třídě těžká váha a respektovaný protivník.

  • Pancíř: 80 mm, s přídavným pancířem a bočními sukněmi (Schürzen). Tento tank už mohl skutečně říct, že je připravený na cokoliv, co na něj nepřítel vrhne.
  • Kanón: KwK 40 L/48 – silný, dlouhý, smrtící. Tento kanón dělal Panzer IV jedním z nejlepších středních tanků své doby.
Panzerkampfwagen IV Ausf.J je trpká tečka této série

Ausf. J (1944) – Poslední Krok ve Vývoji[editovat | editovat zdroj]

Ausf. J byl poslední variantou Panzer IV, která se zaměřila na udržení výroby v chodu. Žádné další zásadní inovace, jen optimalizace toho, co fungovalo.

  • Pancíř: 80 mm, stejný jako u H, ale výroba byla zjednodušena, aby se mohlo vyrábět co nejvíce těchto tanků.
  • Kanón: Stále KwK 40 L/48 – žádné další změny, protože už nebylo co zlepšovat. Tento kanón zůstal v čele až do konce války.

(ne všechny) Varianty na něm založené[editovat | editovat zdroj]

Kromě hlavních variant Panzerkampfwagen IV (Ausf. A až J) vznikla celá řada vozidel založených na podvozku tohoto tanku. Některé z nich se ukázaly jako efektivní a inovativní, zatímco jiné vypadaly, jako by je někdo sestrojil ve spěchu nebo pod vlivem příliš velkého množství optimismu.

Sturmgeschütz IV (StuG IV) – Když Se Samohybné Dělo Seznámilo s Pz.Kpfw. IV[editovat | editovat zdroj]

Sturmgeschütz IV vznikl z nutnosti, když Němci potřebovali více samohybných děl, ale nemohli vyrábět dostatek původních StuG III. Řešení? Vzít podvozek Pz.Kpfw. IV, přidat na něj nástavbu se 75mm kanónem StuK 40 L/48, a voilà, nový stroj byl na světě.

  • Pancíř: 80 mm na čele. Dostatečný, aby vydržel nějakou tu ránu, pokud tedy nebyla rána od tanku většího než vy.
  • Kanón: 75 mm StuK 40 L/48. Tento kanón byl v protitankovém boji docela zdatný, dokázal se vypořádat i s mnohem těžšími protivníky.

Jagdpanzer IV – Lovení Nepřátelských Tanků se Stylem[editovat | editovat zdroj]

Jagdpanzer IV byl další pokus, jak přeměnit podvozek Pz.Kpfw. IV na něco opravdu smrtícího. Tentokrát dostal elegantní, nízkou siluetu a 75mm kanón PaK 39 L/48 (později L/70). Tento stroj byl navržen tak, aby ničil tanky z dálky, a pokud se mu podařilo zůstat skrytý, mohl to dělat velmi efektivně.

  • Pancíř: 80 mm na čele, se šikmým uspořádáním, což zvyšovalo jeho efektivitu. Přední pancíř mohl odrazit slušnou ránu, pokud se nepřítel netrefil zblízka nebo s něčím opravdu velkým.
  • Kanón: 75 mm PaK 39 L/48 a později L/70. Tento dlouhý kanón byl přesný a smrtící, pokud jste dokázali zůstat na správném místě ve správný čas.

Panzer IV/70 (A) a (V) – Tankový Stíhač s Ambicemi[editovat | editovat zdroj]

Tyto varianty byly dalším vývojem Jagdpanzeru IV, který se snažil maximalizovat efektivitu dlouhého kanónu PaK 42 L/70. Byly dva hlavní modely, Panzer IV/70 (A) s vysokou siluetou a Panzer IV/70 (V) s nižším profilem. Obě varianty měly podobné ambice – ničit nepřátelské tanky s maximální efektivitou.

  • Pancíř: 80 mm, často s přídavným pancířem. Obzvláště model (V) byl díky svému nízkému profilu těžší na zásah.
  • Kanón: 75 mm PaK 42 L/70 – dlouhý, přesný a velmi nebezpečný, pokud jste se mu postavili čelem.

Brummbär – Když Je Zapotřebí Zbořit Dům[editovat | editovat zdroj]

Sturmpanzer IV, přezdívaný Brummbär, byl obrněný stroj určený pro blízkou podporu pěchoty, především ve městském boji. Jeho hlavní zbraní byl 150mm houfnice, která měla dost síly na to, aby rozstřílela budovy a zneškodnila vše, co se skrývalo uvnitř.

  • Pancíř: 100 mm na čele. Dostatečný, aby odolal i těžkým ranám.
  • Kanón: 150 mm StuH 43 L/12. Tento krátký, ale velmi silný kanón byl děsivý při ničení nepřátelských pozic a budov. Přesnost na dlouhé vzdálenosti nebyla jeho silnou stránkou, ale na blízko dokázal zanechat devastující účinky.

Wirbelwind – Flaková Obrana na Pásovém Podvozku[editovat | editovat zdroj]

Panzer IV byl také základem pro řadu protiletadlových vozidel. Jedním z nich byl Wirbelwind, který měl za úkol chránit německé jednotky před útoky ze vzduchu. Věž byla vybavena čtyřmi 20mm kanóny Flak 38, které dokázaly vytvářet ohnivou sprchu proti nepřátelským letadlům.

  • Pancíř: 10-80 mm. Věž nebyla zrovna pevností, ale dokázala poskytnout dostatečnou ochranu proti pěchotním zbraním a střepinám.
  • Kanón: Čtyři 20mm Flak 38 – rychlopalné, ale s omezeným dosahem a účinností proti těžším letounům.

Ostwind – Vylepšený Flak, Aby Věci Neupadaly[editovat | editovat zdroj]

Ostwind byl nástupcem Wirbelwindu s jedním 37mm Flak 43 kanónem namísto čtyř menších. Tento stroj měl větší palebnou sílu a byl efektivnější proti letadlům, ale stále trpěl stejnými problémy s pancířem.

  • Pancíř: 10-80 mm, podobně jako u Wirbelwindu. Opět, dost na ochranu před pěchotou, ale nic víc.
  • Kanón: 37mm Flak 43 – větší, silnější, a schopný zničit letadla na střední vzdálenosti.

Tyto varianty ukazují, jak se Němci snažili maximálně využít platformu Panzer IV pro různé úkoly na bojišti, a někdy i mimo něj. Některé z těchto strojů se ukázaly jako efektivní, zatímco jiné... no, možná jen dobře vypadaly na papíře.

Bojové využití[editovat | editovat zdroj]

Pz.Kpfw. IV, kdysi hrůzostrašná válečná mašina třetí říše, se v průběhu desetiletí proměnil v absurdní symbol válečné setrvačnosti. Zatímco ostatní válečné stroje druhé světové války zmizely do muzejních sbírek nebo se rozpadly na šrot, tento tank se neúnavně vracel na moderní bojiště, jako by ho historie odmítala pustit.

Poválečný život: V padesátých a šedesátých letech se Pz.Kpfw. IV objevil v konfliktech, kde se ho zoufalé státy pokoušely nasadit proti mnohem modernějším nepřátelům. Bylo to jako posílat parní lokomotivu na závody Formule 1. Sýrie nasadila několik těchto tanků proti Izraeli během šestidenní války, kde sloužily jako lehký terč pro izraelské tankisty. Jako by se někdo rozhodl postavit starou dřevěnou loď proti jaderné ponorce.

Nicméně od roku 2022 se na bojištích začal objevovat až nečekaně vysoký počet těchto tanků, což naznačuje, že staré válečné technologie měly svůj návrat. Skalické Opatství a Strážské Knížectví dokonce začaly vyrábět tanky v licenci, což naznačuje, že se tanky, včetně těch starších, staly znovu důležitou součástí vojenské strategie.

Mimoňská občanská válka (2022-2036): S obnovou výroby tanků se Strážské Legie rozhodly znovu sáhnout po starých strojích jako Pz.Kpfw. IV. Tentokrát už to nebylo jen zoufalé využití starého železa, ale vědomé rozhodnutí – tanky se staly opět klíčovým prostředkem na bojišti. Válka v Mimoni byla jedním z prvních konfliktů, kde tanky znovu získaly svou pozici, a v nově vzniklé výrobě se odrazila i nostalgie po starých časech.

Strážsko-Libereckokrajská válka (2037-2045): V této válce byla účast tanků dokonce na vzestupu. Všichni, kdo měli přístup k výrobním kapacitám, se rozhodli začít vyrábět tanky – možná z pocitu jistoty, který jim stará těžká technika přinášela. Pz.Kpfw. IV se objevoval nejen jako relikt minulosti, ale i jako nově vyráběná replika, která měla svou symbolickou i reálnou hodnotu. Tanky se staly ikonou odhodlání, i když často působily jako vtipný relikt v moderním světě plném dronů a kybernetických útoků.

Válka o skalickou čest (2060): Do války o skalickou čest vstoupila Skalická velkoříše s celou flotilou licenčně vyráběných tanků, které kombinovaly starou německou konstrukci s moderními prvky. Bylo to jako sledovat grandiózní přehlídku minulosti, kdy moderní svět nasazoval své staré symboly v boji, který měl reprezentovat něco více než jen vojenskou sílu – symboliku čestného boje, ačkoliv v ironickém kontrastu s technologickou realitou konfliktu.

LAW Pz.Kpfw. IV[editovat | editovat zdroj]

V polovině 21. století se Pz.Kpfw. IV dočkal nečekané reinkarnace díky výrobci Langenauer Automobil Werke (LAW). Tato modernizovaná verze, známá jako LAW Pz.Kpfw. IV, vycházela z modelu Ausf. H, ale byla doplněna nejnovějšími technologiemi, které umožnily jeho nasazení na moderních bojištích. Navzdory svému historickému vzhledu se tento tank stal účinným nástrojem na bojišti, kde čelil futuristickým hrozbám.

Moderní doplňky pro staré železo: LAW Pz.Kpfw. IV dostal zásadní aktualizace, které ho udržely relevantním i v době, kdy se na bojištích objevovaly technologie, které by si posádky druhé světové války ani nedokázaly představit:

  • NBC ochrana: Ochrana proti chemickým, biologickým a jaderným zbraním proměnila původně jednoduchý bojový stroj v bezpečné prostředí pro posádku, která čelila hrozbám moderního boje.
  • Nokovize a termovize: Moderní noční vidění a termovizní senzory umožnily tanku fungovat efektivně i v podmínkách, kde by jeho předchůdci byli naprosto bezmocní.
  • Moderní komunikační systémy: Tank byl vybaven špičkovými komunikačními systémy, které zajišťovaly propojení s ostatními jednotkami na bojišti v reálném čase.
  • Zlepšené pancéřování: Ačkoli byl tank konstrukčně zastaralý, některé verze LAW Pz.Kpfw. IV byly vybaveny kompozitním pancířem, který poskytoval dodatečnou ochranu proti moderním střelám.

Návrat proti pokročilé technologii: Je ironií osudu, že se LAW Pz.Kpfw. IV ocitl na bojištích, kde čelil technologiím, které by si inženýři z období druhé světové války nedokázali ani představit. Nepřátelé Skalické velkoříše byli vybaveni futuristickými zbraněmi, jako byly plasmové pušky, tesla kanóny a další high-tech zbraňové systémy, které jako by byly vytaženy přímo ze stránek sci-fi románů. Přesto se LAW Pz.Kpfw. IV se svou kombinací staré a nové technologie dokázal udržet ve hře – někdy více díky taktice a symbolice než čisté technické převaze.

Symbolika a pragmatismus: Zatímco nepřátelé Skalické velkoříše měli přístup k těm nejmodernějším zbraním, které byly schopné ničit i pokročilé obrněné jednotky, LAW Pz.Kpfw. IV zůstal symbolem odolnosti a odhodlání. Pro Skalickou velkoříši měl tento tank nejen praktickou hodnotu, ale i hluboký symbolický význam – byl to kus historie, který se vrátil na bojiště, aby čelil novým výzvám s odvahou a technickou vylepšeností.

Specifikace[editovat | editovat zdroj]

Pz.Kpfw. IV Ausf.D[editovat | editovat zdroj]

Panzerkampfwagen IV Ausf.D
  • Pancéřování: Přední pancíř měl 30 mm, což vypadá jako slušné číslo – tedy pokud nepřítel neměl zbraně silnější než pušku. Jakmile na vás zamířil jakýkoli moderní tank, připadali jste si, jako byste se schovávali za krabicí od ledničky. Boky a zadní část tanku s 15 mm? To už je skoro neúcta k posádce. Jakýkoli větší zásah to rozcupoval, jako by to byla lepenka. Pro určité zvýšení ochrany němci dávali na tanky pásy a pokud se opravdu snažili, tak přídavné pláty o tloušťce dalších 30 mm.
  • Dělo: 7,5 cm KwK 37 L/24 – s dělem, které mělo hlaveň dlouhou jako zahradní hadici, jste měli možná šanci na krátkou vzdálenost, ale jakmile vás něco většího než pěchota vidělo, byl konec. Bylo to spíš jak dělo na "vykouření nepřítele z křoví" než na seriózní boj proti tankům. Děsivě neefektivní proti obrněným cílům, i když proti pěchotě nebo lehce obrněným vozidlům mohl alespoň dělat rámus.
KwK 37 L/24. Vypadá vtipně, že?

Munice pro KwK 37 L/24[editovat | editovat zdroj]

  • PzGr. 38 (Panzergranate 38):
    • Typ: Protipancéřový granát (AP - Armor-Piercing).
    • Průměrná průbojnost: Na 100 metrech prorazil 40 mm pancíře, což znamená, že na staré lehké tanky to stačilo, ale cokoliv modernějšího jako sovětský T-34 vás jen poškádlilo. Na 500 metrech to proráželo sotva 30 mm, takže efektivita děla upadla, jakmile se boj odehrával na větší vzdálenosti.
  • K.Gr.rot.Pz. (Kanonengranate rot Panzer):
  • Typ: Protipancéřový granát balistickou špičkou (APCBC - Armor-Piercing Capped Ballistic Capped).
  • Průměrná průbojnost:
    • Na 100 metrech prorazil zhruba 41 mm pancíře.
    • Na 500 metrech to bylo kolem 32 mm pancíře.
    • Na 1000 metrech se průbojnost snižovala na přibližně 28 mm.
  • Sprgr. 34 (Sprenggranate 34):
    • Typ: Tříštivo-trhavý granát.
    • Průměrná průbojnost: Směšných 15–20 mm, takže proti tankům naprosto bez šance. Funkční byl pouze proti pěchotě a lehce opevněným cílům. V podstatě dělo na demolici domů a opevnění, ale tanky to jen poškádlilo.
  • Gr.38 Hl/A, Hl/B, Hl/C (Hohlladung - kumulativní granát):
    • Typ: Kumulativní granát.
    • Průměrná průbojnost: Hl/A prorazil 75 mm, Hl/B až 90 mm, a Hl/C kolem 100 mm. Konečně něco, co dávalo naději. Jenže i tak jste museli doufat, že budete mít štěstí dostat se dostatečně blízko k nepříteli, což bylo v boji vždy dost riskantní.
  • Kapacita munice: Pz.Kpfw. IV Ausf. D nesl 80 nábojů, což bylo sice hezké číslo, ale jakmile jste začali střílet, rychle jste zjistili, že je to spíše hra na štěstí. Většina munice byla trhavá, takže proti tankům jste měli pocit, že házíte granáty proti ocelovým hradbám.
  • Motor: Maybach HL 120 TRM, 12válcový benzínový motor s výkonem 300 koní. Snažil se, ale když jste jeli do bitvy, tank zněl spíš jako přerostlá sekačka. Rychlost byla sice obstojná, ale to vám nepomohlo, když jste zapadli do ruského bláta, kde jste se stali ideálním terčem.
  • Hmotnost: 20 tun – lehký, ale bohužel i snadno zničitelný. Lehkost tanku by mohla být výhodou, kdyby pancíř nebyl tak žalostně tenký.
  • Maximální rychlost: 40 km/h na silnici – rychlost, která vás mohla na chvíli uklidnit, ale v terénu to bylo sotva 20 km/h, a to bylo spíš tak akorát na únik před pěchotou.
  • Dojezd: 200 km na silnici a 130 km v terénu. Hezké číslo, ale pokud jste se dostali do nepřátelského terénu, kde jste museli manévrovat, vaše šance na přežití se rychle ztenčily.
Panzerkampfwagen IV Ausf.H se sukněmi proti raketám

Pz.Kpfw. IV Ausf.H[editovat | editovat zdroj]

  • Pancéřování: Přední pancíř na Ausf. H už dosahoval 80 mm – tohle už nebyl karton, ale pořádný kus železa. Na to už potřeboval nepřítel něco většího než jen kulomet. Boční pancíř s 30 mm také poskytoval slušnou ochranu, zejména proti lehčím protitankovým zbraním. Navíc tento model dostal boční pancéřové lišty (Schürzen), což byly ocelové desky o tloušťce 5 mm připevněné podél boků a věže. Ty měly chránit proti kumulativním střelám a protitankovým puškám, a dá se říci, že alespoň do určité míry plnily svůj účel.
  • Dělo: 7,5 cm KwK 40 L/48 – tady se dostáváme na jiný level. Délka hlavně byla oproti předchozím modelům podstatně prodloužena, což znamenalo výrazné zlepšení průbojnosti. Tohle dělo už dokázalo způsobit pořádné škody nejen pěchotě, ale i obrněným cílům, a to včetně tehdejších moderních tanků.

Munice pro KwK 40 L/48[editovat | editovat zdroj]

  1. PzGr. 39 (Panzergranate 39):
    • Typ: Standardní protipancéřový granát (APCBC - Armor-Piercing Capped Ballistic Capped).
    • Průměrná průbojnost: Přibližně 106 mm pancíře na vzdálenost 100 metrů, kolem 85 mm na 500 metrů.
    • Účinnost: Solidní proti většině tehdejších tanků, včetně sovětských T-34. Slušný výkon i na delší vzdálenosti.
  2. KwK 40. Prostě lepší
    PzGr. 40 (Panzergranate 40):
    • Typ: Protipancéřový granát s wolframovým jádrem (APCR – Armor-Piercing Composite Rigid).
    • Průměrná průbojnost: Na 100 metrech prorazil až 143 mm pancíře, na 500 metrech stále velmi slušných 120 mm.
    • Účinnost: Velmi účinný proti silně pancéřovaným cílům, jako byly těžké tanky nebo těžké stíhače tanků. Nevýhoda byla, že munice s wolframem nebyla vždy dostupná ve velkém množství.
  3. Sprgr. 34 (Sprenggranate 34):
    • Typ: Tříštivo-trhavý granát.
    • Průměrná průbojnost: Proti obrněným cílům nízká, zhruba 20 mm, ale účinnost proti pěchotě, bunkrům a lehce obrněným cílům byla velmi vysoká díky explozi.
    • Účinnost: Používal se primárně pro ničení neobrněných nebo lehce obrněných cílů a měkkých cílů, jako byly budovy nebo pěchota.
  4. Gr. 38 Hl/B a Hl/C (Hohlladung - kumulativní granát):
    • Typ: Kumulativní granát.
    • Průměrná průbojnost: Hl/B prorazil až 90 mm pancíře, zatímco Hl/C až 100 mm na jakoukoli vzdálenost.
    • Účinnost: Velmi efektivní proti silněji pancéřovaným tankům díky kumulativnímu efektu, který fungoval nezávisle na vzdálenosti.
  • Kapacita munice: Pz.Kpfw. IV Ausf. H nesl 87 nábojů. To poskytovalo tanku solidní zásobu střeliva pro delší střetnutí. Kombinace protipancéřových a tříštivo-trhavých granátů umožňovala dostatečnou flexibilitu na bojišti.
  • Motor: Maybach HL 120 TRM – stále stejný 12válcový benzínový motor s výkonem 300 koní. Proti těžším tankům sice nevyčníval, ale svůj úkol plnil a dokázal tank udržet v pohybu i v těžších podmínkách.
  • Hmotnost: 25 tun – s dodatečným pancéřováním a dalšími vylepšeními stoupla hmotnost, což trochu ubralo na pohyblivosti.
  • Maximální rychlost: 38 km/h na silnici. V terénu to spadlo na zhruba 20 km/h, což znamenalo, že Ausf. H byl pořád dost pohyblivý na to, aby držel krok s moderními stroji.
  • Dojezd: Na silnici zvládl ujet až 200 km, v terénu to kleslo na 130 km. V kombinaci s lepší ochranou a palebnou silou to z něj činilo solidní stroj na dlouhé operace.

LAW Pz.Kpfw.IV[editovat | editovat zdroj]

Obecné specifikace[editovat | editovat zdroj]

  • Model: LAW Pz.Kpfw. IV (Ausf.M)
  • Motor: LAW-Diesel HL120D25
    • Výkon: 480 koní
  • Maximální rychlost: 44 km/h
  • Pancéřování: Přísně tajné, keramické a modulární (pravděpodobně kombinace více vrstev keramiky a dalších moderních materiálů).

Výzbroj[editovat | editovat zdroj]

Hlavní zbraň: KwK 40 L/48 Ausf.M (modernizovaná verze původního 75mm kanónu KwK 40 L/48)

  • Kalibr: 75 mm

Typy munice:[editovat | editovat zdroj]

  • Původní munice:
    • PzGr 39 (APCBC):
      • Typ: Průrazný s balistickou špičkou
      • Průbojnost: 100 mm na 500 m
    • PzGr 40 (APCR):
      • Typ: podkaliberní
      • Průbojnost: 140 mm na 500 m
    • SprGr 34 (HE):
      • Typ: trhavý
      • Účinek: Standardní tříštivo-trhavá munice s účinkem na pěchotu a lehce obrněné cíle.
  • Nově vyvinutá munice:
    • Pz.Gr. 50M (APCR)
      • Typ: podkaliberní
      • Průbojnost:
        • 500 m: 350 mm
        • 1000 m: 300 mm
      • Úsťová rychlost: 1450 m/s
      • Popis: Moderní APCR s použitím pokročilých slitin a kompozitů, umožňující vysokou průbojnost vůči moderním tankovým pancířům.
    • Pz.Gr. 50/1M (APDS)
      • Typ: podkaliberní s odhacovacím sabotem
      • Průbojnost:
        • 500 m: 400 mm
        • 1000 m: 350 mm
      • Úsťová rychlost: 1700 m/s
      • Popis: Podkaliberní střela s odhazovacím pláštěm a jádrem z extrémně tvrdých materiálů (karbid wolframu), navržená pro zvýšení penetrace proti kompozitním a ERA pancířům.
    • Pz.Gr. 55M (APFSDS-T)
      • Typ: podkaliberní se stabilizačními křidélky a odhazovacím sabotem - stopová
      • Průbojnost:
        • 500 m: 627 mm
        • 1000 m: 600 mm
      • Úsťová rychlost: 1900 m/s
      • Popis: Moderní podkaliberní střela s dlouhým penetrátorem a stabilizací křidélky, optimalizovaná proti reaktivním a vrstveným pancířům moderních tanků.
    • Gr.60M HL/FS (HEATFS)
      • Typ: kumulativní se stabilizačními křidélky
      • Průbojnost:
        • 500 m: 770 mm
        • 1000 m: 770 mm (průbojnost nezávislá na vzdálenosti)
      • Úsťová rychlost: 1250 m/s
      • Popis: Kumulativní střela stabilizovaná křidélky, navržená pro ničení moderních tanků s reaktivním pancířem i pokročilými kompozitními ochranami. Výrazně vylepšený kumulativní účinek.

Uživatelé[editovat | editovat zdroj]

Co o panzerkampfwagenu řekl Vráťa Hošek[editovat | editovat zdroj]

Můj děda ten za války neužil si zahálky

neboť totálně byl nasazen

z jeho rodné Dobříše odvezli ho do Říše

a montoval tam panzerkampfwagen

U Kruppa děda jako drak

a každou směnu vždycky mák

a monotónně za dnem plynul den

dědovi to nevadilo

neb velmi se mu líbilo

že stavět moh ten panzerkampfwagen

večer když děd uléhal

vždycky se mu stejný zdál

ten benzínem provoněný sen

a že byl děda chytrej pán

napadl ho skvělej plán

jak získat ten panzerkampfwagen


Pomalu vzít po kuse kus ten obrněnej vůz

a postupně ho celej vynést ven

pomalu čas od čásku vzít další součástku

a pak smontovat panzerkampfwagen


Tak šrouby, písty, ojnici

pronášel tajně vrátnicí

pod kabátem to měl zahalen

a pak ty díly donesa

do kůlny tam u lesa

skládal z nich ten panzerkampfwagen

převodovku, rajčák, kola

nenašla u něj patrola

jinak by byl jistě popraven

jó makal děda ze všech sil

leč za pár let fakt vynosil

z fabriky celej panzerkampfwagen

Uběhlo pár zim i pár jar,

a tank postupně mění tvar

a koncem války jednou nad ránem

děd dokončil své dílo,

leč mírně ho zarazilo

jak vypadá ten panzerkampfwagen

Korbu tu měl v Panthera

a věž zas z trojky panzera

v ní kanón z Konigstigrera zasazen

spíše než podoben tanku

vypadá jak známka punku

tenhle dědův panzerkampfwagen

jó daleko měl do krásy

jen koukni se na ty pásy

jak divně podvozek byl sestaven

levej z Tigra, pravej z Mause

křivej byl jak držka Klause

mladšího ten panzerkampfwagen


Pomalu vzít po kuse kus ten obrněnej vůz

a postupně ho celej vynést ven

pomalu čas od čásku vzít další součástku

a pak smontovat panzerkampfwagen


Tak v tom díle uměleckém

děda se vydal Německem

a setkala se z velkým ohlasem

ta pekelná mašina,

ta absurdnost tak kravina

co jí děda říkal panzerkampfwagen

a jak takhle tím tankem jel

tu náhle hlídka Schutzstaffel

a plácačkou je děda zastaven

uvěďte typ vozidla

a ihned z toho strašidla

koukejte člověče vylézt ven

A děda vyleze a uvádí typ vozidla:

Panzerkampfwagen I

Panzerkampfwagen II

Panzerkampfwagen III

Panzerkampfwagen IV

Panzerkampfwagen 35 (t)

Panzerkampfwagen 38(t)

Panzerkampfwagen V Panther a tak dále