Valašsko

From Necyklopedie
(Redirected from Valaši)
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.png Bylo navrženo spojit Valašsko s Kymérií a z Anglie udělat pastviny pro ovce.

Pokud se to povede, můžeme dobít další čtyři velmoci a stejně s nimi naložit.

Valašsko
Valašské království
Wallachia
Wallachian Kingdom
Walachen
Wallachian Kingdom flag.png Wallachian Kingdom emblem.png Mapavalašska.png
(vlajka) (znak) (mapa polohy)
Motto: I gdyby tragače padaly!
Národní hymna: několik hymen pro různé příležitosti
Wallachian Kingdom map.png
Mapa království valašského
Jazyk Čeština přelomu 14. a 15. století
Hlavní město Valmez (budoucí Olašské Meziříčí)
Politický systém anarchie (odedávna)
Král
Vladimír II.
Vladimír II. - valašský lžikrál a nejjasnější veličenstvo všech Lachů
Měna 1 juro = 20 čunků
Náboženství obyvatelstvo těsnou většinou bez víry, zbytek převážně katolíci
Národní jídlo slivovica s chlebem a slivovicou

Valašsko (anglicky Wallachia, německy Walachei - neplést s Wallachen, což je bavorská karetní hra kombinující kvarteto, černého petra, vojnu, sedmu a prší s mariášem, taroky a tarotem do něčeho, co trochu připomíná hybrid bridge a kanasty a trochu pexeso) je moravská zohýbaná napodobenina rovinatého rumunského Valašska. Nachází se daleko na východě Moravstánu, takže spadá pod východní blok a do zájmové sféry Sovětského svazu, což ovšem spadá celý svět. Kromě trnek tam roste chlebovník a kamení, jinak nic.

Politický systém[edit]

Valašsko je království, byť nikdy nebylo jako království uznáno Rakouskem-Uherskem, Svatou říší římskou ani papežským stolcem, ale zdejšímu lidu je to jedno. Po mnoho let Valašsku šťastně nevládl král Bolek I. přezdívaný pro chudobu dvora svého Polévka. Obyvatelstvo pilně a s nadšením neplnilo všechny ty povinnosti, které na něm král Bolek nepožadoval, nedrželo se zákonů, které nevydával, a velmi za to svého samozvaného monarchu ctilo. Postupem času ale království zachvátilo tržní hospodářství. Bolek si za utržené peníze pořídil farmu za hranicemi, údajně v Moravistánu, a příliš se nestaral o rozvoj nového odvětví, totiž odírání turistů. Proto byl jednočlennou podnikatelskou klikou učiněn pokus o jeho sesazení a nahrazení, obyvatelstvu to ovšem odmítlo postřehnout a pokračuje v zažitých kolejích, domnívajíc se, že zákony stále nepocházejí od Bolka. Valašsko má též i legitimního monarchu, totiž respektovanou zasloužilou a národní královnu Jarmilu Šulákovou, jejíž království však není z tohoto světa. (Jízdní řád 18:36)

250px

Gdyby bylo z tohoto světa, Fleret by rozprášil hnízdo OSA. Dajte Jelínkovi, co jest Jelínkovo.

Hospodářství[edit]

Suroviny[edit]

Ze surovin nerostných je na prvním místě nic a z něj odvozený zpracovatelský průmysl. Ze surovin rostných jmenujme různé druhy kamení. Všude rostou slivoně, z jejichž plodů zdejší domorodci vyrábějí podivný silně alkoholický bezbarvě průzračný destilát. Tuto tekutinu lze pít vždy a všude, brzy totiž neuvidíte rozdíl, nebo užívat jako rozmrazovač do ostřikovačů (blbě se vysvětluje švestkám) a slabší ředidlo.

Zemědělství a chov dobytka[edit]

Již pouze z tradice sázejí Valaši zemáky, které jim rok co rok sežere plíseň dovezená z Nového světa. S velkou oblibou však pasou kozy na rozlehlých valašských stráních, nebo v houštinách jateční býky. Známý chov pštrosů [1] založil král Bolek Polívka, zatímco tradičního klokana a želvu lze na místních hospodářstvích vidět již jen zřídka a i jateční prasopes ztrácí na oblibě. Ovce se zde nikdy nechovaly tolik, co v bývalých Čechách.

Průmysl[edit]

Z trnek se dá také vyvářet pohonná hmota nebo náhražka asfaltu (tzv. povidla), ale celosvětová ropná lobby se to snaží úzkostlivě tajit. Světoznámá je výroba satelitních víceúčelových talířů značky Remoska.

Vývoz[edit]

Valašsko odjakživa vyváželo především chudé lidi, kteří se sice ve světě zhusta stávali bohatšími, ale domů se moc nevraceli. Pro vysokou plodnost zdejší mírně podvyživené populace se Valašsku též přezdívávalo Chudá přadlena, ale zrovna tak časté zde byly i jiné profese, za všechny například obuvníci.

Lidová moudrost[edit]

  • O náboženství a církvi:

Svatá Anna, chladna z rána.

Kardinál Miloslav Vlk má kožuch pěkný, ale nerád ho dává.

Ten gdo umí děłá, gdo neumí, káže.

Ani čert néni tak darebný, jak ho malujú.

Vałach má umříť při rozumu, v papučách a s vałaškú v ruce.

Gdo sa má zle, žije dłúho.

Hrom do sráča nebije.

Ludé nemajú rozum, že neumířú, hrobař aby umřéł hłady.

Kerá roba nekúří, zmýšlá na spanščéní.

Jaký oheň taký dým, jaký młynář taký młýn, jaký tata taký syn, jaké dřevo taký klín.

Gdyš dá Pánbú chytré semeno, néni třeba ani majetku.

Dyby mladí chtěli a staří ešče mohli, ej to by było dobře na světě.

  • O hygieně:

O svatém duchu, skoč do vody v kožuchu.

O svatém těle, skoč do vody směle.

Vałach, ten nebude nidy vodu piť - v téj si nedy enem možú roby nohy myť.

  • O Češích:

Každý je tu praščěný pytlem. Něgdo aj pobúchaný.

Švec Boha nezná, kopytem sa žehná.

Jak sa negdo ohne, utěkaj, třeba zdvíhá kameň.

  • O Moravácích:

Złý súsed, metła boží.

Gdo enem fňuká, néni z Vałašska.

Chudoba cti netratí, ale ani nepřidá.

S Čechem zle, bez něho ešče horší.

Lepší roba v gaťoch než chłap v sukni.

Neškodí pěknú pěsničku dvakráť zazpívať.

Skúpý do pekła stúpí.

Sport[edit]

  • Valaši pořádají každoročné ve valaškých horách Memoriál krále Boleslava v lyžařských závodech pštrosů,[2] v létě se zase odehrává mistrovství světa v chytání much.

Náboženství[edit]

V důsledku pozdní elektrifikace Valašska se zdejší obyvatelstvo dlouho potýkalo se strašidly jinde již vymřelými. Zdejší domorodec musel být tak trochu paranoidní schizofrenik, aby mezi lulkami, morami a podobnou verbeží přežil. Starobylý kult smrti se tu donedávna udržel v podobě svatoanenských poutí, neboť tou dobou už bývá po ránu pěkná kosa. Tragicky dopadl pokus vyzdvihnout zde, v kraji vyhlášených zvěrokleštičů, kult svatých zvěrozvěstů Crhy a Strachoty, patronů jihovýchodu Moravistánu. Aby tito, kteří do zdejšího kraje nikdy ani nepáchli, působili heroičtěji, byla v lesíku u cesty ke kapli vztyčena socha bájného východoněmeckého mutanta. Místní uchvátila natolik, že po ní dokonce pojmenovali pivovar, což se dá považovat za důkaz úcty až nábožné.

Historie[edit]

Na počátku dějin svých byli Valaši, lidé italského původu, pastýři v Sedmihradsku, tedy nikoliv rumunském Valašsku, které dobili až později. Ti se hojně objevovali na Moravě v družinách nepříliš přátelských uherských králů. Z těch, jak nám praví moderní historická věda, vůbec nikdo neputoval podél Karpat na sever a západ. Prodávali své agrotechnologické know-how a svou kvalitní rumunskou legislativu a žili si spokojeně z poplatků. Směs etnik z pomezí dnešního Slovenska, Polska a Ukrajiny měla za tyto líné Valachy odedřít veškerou karpatskou kolonizaci. Obživu u nás nalezli především ve zvláštním odvětví, totiž ukrývání panského hovězího dobytka před zdaněním v pralesích. Z této podezřelé náplavy vzešel největší vojenský úspěch v dějinách našeho Valašska, kdy valašská pěší jízda okupovala po nějakou dobu menší polovinu země moravské, samému Valdštejnovi nahnala bobkův a spolu s expedičními vojsky vikingských protestantů ještě nějakou dobu Habsburkům zatápěla. Po Habsburském povstání byli všichni tito Valaši do jednoho popraveni, místní protestanti českého původu se schovali do dutin stromů a krávy do poslední zdaněny. Běh dějin tedy hovoří nekompromisně, žádní lidé dnes už na Valašsku nežijí a krávy je třeba dotovat.

Země Koruny české BohemiaBójskoBudvajzskoBrněnská republikaČeskoČeská říšeČeskoslovenskoČeskotskoHoráckoChacharstánIslámský stát v TeplicíchJižní ČechyKatolická AOKarlovarské VelkovévodstvíKřivočeskoMaleschauMexxikoMongolská kolonieMoravstánOsoblažskoPráglRepublika Tercie ASámova říšeSlezmorčeSlizkoSudetenlandTěšínskoTuzemskoValašskoVelká MoravaVietnamVysočinaZarakovnickoNRVK

EvropaAlbánieAnglieBaskickoBělehradský pašalíkBelgieBěloruskoBulharskoČerná HoraČeskosaské ŠvýcarskoČtvrtá říšeDámskoDánskoFinskoFrancieChorvatskoIrskoItálieIslandIslandský státKatalánskoKosovoSA KosovoLiberlandLichtenštejnskoLucemburskoMaďarskoMoldavskoNěmeckoNDRNizozemskoNorskoNultá říšePolskoPortugalskoRakouskoRumunskoŘeckoSealandSeverní KyprSicílieSkotskoSlovenskoSlovinskoSrbskoSRDSvobodné město HamburkŠpanělskoŠvédskoŠvýcarskoUkrajinaWalesOsmanská říše

Kdó de pořád doléva, octné se vprávo

AsieCajzlistánČečenskoČínaIndieÍránIslámský státIsraelJaponskoJižní KoreaKatarKLDRKurvajtLibanonMíránMongolskoOnánOlympijští sportovci z RuskaRuskoRusko podle západuSovětský svazStanSýrieTibetTureckoTydlistán

AfrikaBurkina FasoEgyptGambieKarlovarská Jihozápadní AfrikaMoravská Jihovýchodní AfrikaSúdán

AmerikaBrazílieGrónskoJamajkaKanadaRepública Socialismo o Muerte de CúbaSpojené státy americkéVenezuela

AzuraBilírieKatowská federace

OstatníAbsurdistánAntarktická říšeAtlantidaAustrálieBanánová republikaÇek CumhuriyetiČudlíkistánDámskoGighaHavajHněďKrakoziaKrálovství kněze JanaLiberlandNový ZélandPapu PapuPirátský státSadistánSeychellyTokelauUsámova říšeZeleň