Plzeňské metro

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vstup do metra u hlavního nádraží. Uvažuje se o jeho zasypání.

Plzeňské metro je síť linek metra ve Plzni. Má celkem 4 linky a funguje od roku 2017 (obojí jsou prvočísla). Původně se mělo rozjet až v roce 2019, tedy 4 roky po původním plánu, zpoždění se ovšem bohužel zkrátilo.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Záměrem postavit v Plzni metro se delší dobu zabývalo ÚKRMP (Útvar koncepce a rozvoje města Plzně), který do budoucna počítá s ještě výraznějšími změnami v dopravní části územního plánu města Plzně.

Zadání úkolu stavby plzeňského metra bylo poprvé projednáno první dubnový den (to značí, že si z nás radní opravdu dělají prdel) plzeňskou radnicí. V případě kladného výsledku se spustí složitý proces schvalování studií a projektové dokumentace, který, jak je uvedeno výše, byl bohužel projednou spuštěn až moc úspěšně. V průběhu schvalování jednotlivých částí dokumentace se k projektu občané vyjádřit nemohli, neboť by to přineslo nemyslitelné zpoždění.

Na projektu spolupracuje město s Českými drahami. Plzeňské metro bude využívat nový typ obojživelného vozu, který bude jezdit jak na stávajících železničních tratích, tak po tramvajových kolejích a dokonce bude umět i létat a razit nové tunely. Modely vozů pro plzeňské metro budou od neděle vystaveny v Muzeu Škoda transposrtation.


Ze začátku se počítalo pouze s jednu linkou, jejíž stanice měly být pouze dvě: Budova hlavního nádraží a Tramvajový terminál hlavní nádraží. Mělo se jednat o jakýsi podzemní trajekt, který by podplouval natolik přehlcenou hlavní Plzeňskou spojku. Občané ale řekli, že když už se hlavní spojka na 5 let uzavře, tak že by to mělo stát za to, což vedlo k rozšíření projektu o další 3 linky na celkový počet 4 linek a místo trajektu má Plzeň jenom další nudné metro.

I přesto, že je doprava v Plzni jednou z nejdůležitějších oblastí městské infrastruktury a z městského rozpočtu do ní plynou značné finanční prostředky se zlepšení stavu intervalů a zpoždění linek ba dokonce utlumení automobilové dopravy neočekává.


Náklady na výstavbu se odhadují v řádu několika až několika-set miliard korun a stále je nelze přesněji stanovit. [1]

O existenci metra, pokud o ní doteď někdo pochybuje, svědčí jeho facebooková stránka a zápis ve statistickém rejstříku.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Nově vznikající zastávka metra se bude pyšnit růžovou dominou dominantou.

Stanice[editovat | editovat zdroj]

Dominantou právě vznikající zastávky Severka bude symbol, který má s tímto místem spjatý snad každý, kdo křižovatkou někdy projížděl či procházel. Aby pověstného lochotínského králíka neminuli ani přijíždějící turisté, byl hlavní východ z metra vyprojektován přímo vedle růžového monumentu.

Do očí betonového savce budou rovněž zabudovány kamery, které budou dohlížet na bezpečnost cestujících při východu i příchodu, čímž se jeho věcná povaha přesune do zcela praktické roviny, a současně zůstane zachována jeho umělecká hodnota. [2] „Věříme, že povýšením na králíka strážného stoupne socha i v očích svých dosavadních odpůrců.“

- Plzeňské městské dopravní podniky

Vozy[editovat | editovat zdroj]

Vozy metra budou de-facto recykláty dříve hojně využívaných strojů, majoritu budou tvořit do žluté barvy přelakované vozy EČS, na druhém místě se v žebříčku počtu vozů umístí vozy T3 s přidaným sběračem pro odběr energie z napájecích kolejí a s dveřmi po obou stranách a na místě třetím Žabotlam.

Speciální souprava 81-71MPAP využívaná v době pandemie koronaviru.

Zvláštní typy vozů[editovat | editovat zdroj]

Během pandemie přišlo vedení města s revoluční myšlenkou, která bezpochyb zachránila stovky tisíc lidských životů. V rámci prevence šíření infekce COVID-19 nasadilo na všechny linky metra jednorázové papírové soupravy. [3] Po dvou dnech provozu musely být bohužel kvůli protestům samozvaných ekologů všechny papírové soupravy odstaveny. Dodnes čekají na případné další využití v tajném podzemním depu pod bývalým výstavištěm.


Druhou zvláštní úpravou, kterou město na soupravy 81-71 uvrhlo, bylo vložení oddělovacích mříží do prostředku nejprostřednějšího vozu a přidání vozové ventilace, do které jsou vháněny výpary z doutnající marihuany. Oba tyto prostředky mají zajistit bezpečnou přepravu fotbalových fanoušků mezi hlavním vlakovým nádražím a všudypřítomnými stadiony. Tato úprava byla naneštěstí, kvůli několika požárním incidentům, zahozena a vozy byly dekonstruovány do původní podoby.

Přehled linek[editovat | editovat zdroj]

Linka A[editovat | editovat zdroj]

Na zelené lince A, vedoucí z jihozáchodu na severovýchod, se nachází tyto stanice:

  1. Vejprnice
  2. Nová Hospoda
  3. Karlov - odsud se momentálně staví odbočka na Skvrňeny a dále na Křimice
  4. Jižní neštěstí předměstí - přestup na dvě vlakové zastávky zároveň, Jižní předměstí a Plzeň-zastávka; také je tu přestup na metro B, takže tuto jsou dokonce na tři vlakové zastávky zároveň
  5. Hlavní nádraží - přestup na vlaky a na linku C (povšimněte si dle Pragožáků „náhodné podobnosti“ s přestupem na vlakové stanici Praha-Hlavní nádraží)
  6. Gambrihnus - zastavuje jen každá druhá souprava
  7. Teplárna
  8. Doubravka - přestup na linku B
  9. Červený Hrádek - zde lze navštívit Muzeum Milouše Jakeše

Linka B[editovat | editovat zdroj]

Žlutá linka B vede z východu na západ, někdy naopak (záleží, kdo je zrovna u moci) přičemž má tyto stanice:

  1. Papírna Bukovec (pro dopravní obslužnost třiceti rodinných domů v Chlumku a jedné nefunkční papírny)
  2. Bukovec
  3. Doubravka - přestup na linku A
  4. Božkov - přestup na chlast
  5. Východní předměstí - přestup na linku C
  6. Doudlevce
  7. Jižní předměstí - přestup na linku A
  8. Bory, které nešumí po skalinách

Staví se prodloužení na Litice, Lhotu a letiště, v plánu je dostat se až do Dobřan.

Linka C[editovat | editovat zdroj]

Linka C je modrá, vede z jihu na server a má tuty stanice:

  1. Černice
  2. Koterov
  3. Východní předměstí - přestup na linku B
  4. Hlavní nádraží - přestup na linku A a na vlaky
  5. Štruncovy sady - zastavuje jen když má Viktorka domácí zápas
  6. Severní předměstí
  7. Bolevec

Jedná se o nejméně vytíženou linku.

Linka D[editovat | editovat zdroj]

Linka D je červená, vede z východu na severozápad a má tyto stanice:

  1. Gambrihnus - přestup na linku A
  2. Slovany
  3. Nemocnice Lochneskotín - výstup k nemocnici, ve které se zaučují medici a natutata ve sklepech provádějí na pacientech nemyslitelné experimenty
  4. Globus
  5. Chodíkov