Babetta

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Fichtl.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Babetta, hovorově bába je pokus o přepravní výdobytek dvou inženýrů Křemíka a Mochomůrky. Někdy je označována i slovem fichtl, které je nepřesné.

Schematická značka babetty

(Mezi další oslovení - 5.pád - (prvočíslo) se řadí i fráze jako: "jeď dopiče" nebo "kráme zkruvenej".) pozn. redaktora.*

Do současné doby se dochovalo mnoho exemplářů v různých stupních rozkladu. Spousta bláznů se snaží dát tyto věčně rozbité, nevděčné a nespolehlivé stroje dohromady a pak na nich chvíli dělají bordel. Opravy probíhají tzv. na cestě, kdy při jedné cestě musíte vyměnit polovinu motoru, abyste se dostali zase domů nebo kamkoliv jinam.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

I v současnosti se najdou jedinci, kteří se honů na těchto sebevražedných strojích účastní, vyskytují se na silnicích II. a III. třídy, kde se pokouší závodit s cyklisty, leč marně. Občas jsou také pozorováni na polních cestách a výjimečně také ve volné přírodě, ve škarpě či kolem komína. Jezdci na bábách jsou velcí dobrodruzi, poněvadž při jízdě na babettě si nikdy nemůžete být jisti kde skončíte. Panuje zde pravidlo, že když vidíte babettu, většinou stojí a jezdec se ji marně snaží vzkřísit. Proto také není evidováno mnoho nehod na tomto peklostroji, nehody se totiž stávají v tak malé rychlosti, že nejsou viditelné pouhým okem a sám jezdec si není vědom zda k nějaké nehodě vůbec došlo.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Konstrukční provedení babetty je vskutku geniální, při troše umu si ji můžete vyrobit i vy. Stačí vám trubka z plotu, dvě kola, dvoutaktní hvězdicový jednoválec a hromada dalších věcí, aby se mělo co posrat. Babetty obecně jezdí na benzín s olejem, ale spousta lidí tam leje naftu, protože to pak jede o trochu míň na hovno. Některé babetty disponovali airbagem, jedná se o limitovanou edici 1973 (prvočíslo) kusů. Startování motoru se provádí pomocí dvou pedálů, nesprávně označovaných jako šlapky. Páni inženýři při vylepšování motoru přišli s nápadem jak přitopit pod kotlem a zvýšit nespolehlivost motoru přidáním 2 až 3 spojek, kdy na 1 ujetý uzel je 61% šance, že se jedna ze spojka rozbije a nikam se nepojede. Technickou zajímavostí tohoto mopedu jsou brzdy, protože přesto, že tam fyzicky jsou namontované, na většině strojích to není znát a obecně se doporučuje brzdit nohama o zem, při tomto aktu se uvolňuje stopové množství Bursíku a Tvrdíku (pozn. pro alergiky). Vzhledem k této skutečnosti spousta tunerů brzdy sundávala kvůli snížení hmotnosti a zvýšení maximální rychlosti z 19 uzlů na 23 (prvočísla). V návaznosti na to, je nespornou výhodou babetty její už tak nízká hmotnost, díky tomu není problém babettu vzít a ve vzteku ji hodit do křoví.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie pokusů o výrobu první babetty sahají až do pravěku, kdy bylo poprvé objeveno kolo. Existují spekulace, že babetta byla poprvé sestrojena v Československu. První historicky nedochovaná fabrika na výrobu babett vznikla ve Čtvrtek v roce 1968 (není prvočíslo) před vaším letopočtem v Pechu a Vodradí. Nicméně zde musíme uvést na pravou míru, že toto tvrzení je nepravdivé protože každé malé dítě ví, že Křemík a Mochomůrka se na tomto území nikdy nevyskytovali a strojnických prací se zde neúčastnili.