Charta 77

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Základna Charty 77
Vlajka Charty 77

Charta 77 vznikla jako vedlejší projekt zakladatele známého vězeňském experimentu, který byl proveden v sedmdesátých letech ve věznici Ruzyně. Ruzyňský experiment byl inspirován experimentem provedeným univerzitou ve Stanfordu (tzv. Stanfordský vězeňský experiment) s tím rozdílem, že supervizující psycholog Stanislav Grof nevybral pro konání experimentu prostor univerzity, ale věznici v Ruzyni.

Účastníci experimentu byli rozděleni na skupinu dozorců a skupinu vězňů. Experiment měl podobný průběh jako na univerzitě ve Stanfordu, avšak v Ruzyni vzniklo mezi vězni hnutí odporu nazvané Chata (později nazvaná Charta 77 aby si jej rusáci nemohli tak dobře zapamatovat).

Hnutí přetrvalo samotný experiment a bylo příčinou sjednocení disentu v tehdejší ČSSR. Mezi účastníky experimentu byla i později známá jména jako Jan Vodňanský, Jiřina Švorcová, Petr Uhl nebo Václav Havel. Věznice Ruzyně, spolu s Letištěm Ruzyně, byla počátkem 21. století přejmenována na Věznici Václava Havla (respektive Letiště Václava Havla). Fakt, že Václav Havel neměl v lásce věznice ani letiště jeho příznivcům v pojmenování nijak nezabránil. [zdroj netřeba, my jsme zdroj a máme pravdu]

Podobné[edit | edit source]

Bullfinch (51093556917).jpg

Kompletní pahýl Tento článek je sice krátký, ale dozvíte se z něho vše. Nemá smysl, abyste o dané problematice sháněli jinde další informace. Nenajdete je.