Hamas

Z Necyklopedie
(přesměrováno z Hamé)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

„Kde to sakra jsem, kam jsem se to sakra zase dostal... jen jednoho se děti bojím, aby se tu neobjevil můj zlý bratr Fatah

- Jaroslav Cimrman o bratrech k nerozeznání podobných v pohádce Dlouhý široký a krátkozraký
Logo občanského hnutí Hamás. Meče jsou vymodelované z plastelíny a nemají smrtonosné účinky

Hamas (arabsky: حماس, nebo také حركة المقاومة الاسلامي), je společnost pohybující se především v hračkářském průmyslu. Nejznámějším a zároveň nejtajemnějším výrobkem společnosti je Svobodná Plastelína, výtvarná pomůcka, o které všichni slyšeli, ale nikdo jí neviděl a ještě méně lidí si jí dokáže představit.

Vznik společnosti[editovat | editovat zdroj]

Samotný název společnosti a její zaměření na hračky a výtvarné modelovací pomůcky vznikl, když zakladatel Járád Matlal seděl na břehu Jordánu a usilovně se snažil vymyslet business plan, protože Den D se blížil a on stále neměl nic v rukou. Aby se zbavil tohoto nepříjemného pocitu, vrazil ruce do hlíny. K jeho překvapení byla hmota vláčná, mazlavá, nasáklá říční vodou, a šla dobře tvarovat, což způsobovalo příjemný, místy až uspokojující pocit. "Ha! Máz!", blesklo Matlalovi hlavou, ani neomyl ruce v Jordánu a umazaný běžel zvěstovat Tomiovi svůj plán.

Den D[editovat | editovat zdroj]

Tomio však nebylo s business plánem spokojeno, ostatně jako vždy. Poté, co mu Járád vykydnul obsah kyblíčku do klína a řekl, ať si pro radost vymodeluje co chce, třeba toyotu, se Tomio nechápavě zadívalo a řeklo: "Vypadám snad jako ňákej blbej Japonec?" Ani ostatním krátkozrakým investorům se nápad nelíbil. Odpovědi jednotlivých jen stručně: "Chcete moc peněz." "Nejde to připojit na internet." "Chcete málo peněz." "Číňani vám to okopírujou." A všichni svorně se shodli, že pokud mají na nabídku přistoupit, budou požadovat nejméně 100% společnosti a Matlal bude dřít tak tvrdě, že mu naskáčou mozoly i od mazlavé hmoty. "My máme Astony a taky Martiny," volali posměšně a ovívali se štůsky bankovek, "ty máš toyotu z modelíny!" (Tomio pak pro diváka skromně dodalo, že občas také jezdí českou škodovkou – na vyvrácení pravdivosti této směšné historky se usilovně pracuje.)

Portfolio společnosti[editovat | editovat zdroj]

Svobodná Plastelína[editovat | editovat zdroj]

Matlal pochopil, že domatlal. Židácké praktiky investorů jej znechutily. Nemohl se ani podívat na cokoliv, co by mu jen připomínalo lakomce mnoucí si ruce za kasou, aniž by si neodplivnul. Rozhodl se, že on takový nebude. Založil občanské hnutí Ha!Máz (později kvůli snadné internetové adrese přejmenováno na Hamás) a jal se vyvíjet nový typ modelíny, tentokrát zvaný plastelína. Aby si s jeho výrobkem mohly hrát všechny děti na světě zdarma, jal se ji vyvíjet jako opensource – Svobodnou Plastelínu. Do projektu se může zapojit každý, kdo chce a ví, že bude myšlence Svobodné Plastelíny jakýmkoliv způsobem nápomocen.

Mírumilovné pokusy o vývoj trvají do dnešních dnů. Stále nebylo dosaženo magické formule, kdy by byla hmota natolik kompaktní, aby uspokojila děti celého světa a překazila zisky hračkářských divizí židáckých mamonářů. Vzniklo však mnoho vedlejších produktů, které mají ve výsledku podobný efekt, liší se pouze použitím.

C4[editovat | editovat zdroj]

Tato plastelína sice může sloužit k modelování veselých zvířátek a panáčků, ale má jisté vedlejší vlastnosti, během vývoje nezamýšlené. Komerčně zpravidla není dodávána ve vícebarevné verzi, to však má podle propagačních materiálů pouze zvyšovat představivost modelářů (zejména v tom, kde všude mohou svůj modýlek zanechat a udělat radost objeviteli). Zanechávání a objevování drobných dárků z plastické hmoty je pak známo jako veselá hra geoc4ching, které se může zúčastnit každý s dobrou náladou a touhou po dobrodružství.

Stavebnice[editovat | editovat zdroj]

Pracovníci divize stavebnic kontrolují právě vyrobené sety

Společnost rozdává náruživým modelářům i sérii stavebnic. Po sestavení je oko modeláře potěšeno věrnou maketou především historické vojenské techniky. Populární jsou sety č. AK47, HM16 a MT13. Zejména ze západních zemí jsou slyšet hlasy, že takové hračky mohou v dětech probouzet touhu k násilí, ale Járád a celé zastoupení společnosti Hamás kontruje pádným argumentem, že "to je píčovina." Na otázku, proč jsou tedy k maketám přidávány i náboje, dostaneme nejčastěji neméně uspokojivou odpověď, že "rodiče si snad svoje děti hlídaj, ne?"

Dětské letní tábory[editovat | editovat zdroj]

Stavebnice jsou tvořeny tak, aby vyhovovaly nejpřísnějším bezpečnostním kritériím (spolknutí malých součástí je vyloučeno)

Při pobytu v Moravstánu, během natáčení Dne D, se však Járádovi přeci jen něco zalíbilo. Na brněnském hlavním nádraží (kde mimo jiné později umístil svou první c4chku a proto bylo rozhodnuto postavit nádraží nové) viděl hloučky dětí, tu ovázané šátky žlutými, tu rudými, které s batůžky nastupovaly do vlaků a ty je vezly neznámo kam. Protože už uměl dobrže šesky, fyptáfal se místních, co to má u Allácha snamenat. Dostalo se mu odpovědi, že děti pravděpodobně stráví tři týdny plné her někde v přírodě a že se tomu říká letní tábor. Tato myšlenka se Járádovi tuze zalíbila a brzy začal pořádat ve své rodné zemi podobné akce. Nemohl pravda nabídnout dětem o moc víc než hry s jeho stavebnicemi, ale i tak se zdálo, že to je úspěch. Když poté, na začátku školního roku, média informovala, že jedno z dětí absolvujících jeho tábor nastoupilo do školního autobosu, aby pozdravilo telavivské kamarády a předalo jim modýlky z céčtyřky, byl Járád dojat k slzám.

Zábavní pyrotechnika[editovat | editovat zdroj]

Většinou jde o rachejtle s doletem několika málo kilometrů a pěkným vizuálním i zvukovým efektem. Hamás produkuje i raktetky pro profesionální ohňostroje s doletem kolem 100 km a nutno říci, že při jejich odpálení dochází i u mamonářských židáků k pochopení, jak takový pěkný ohňostroj může sblížit lidi, vítají každou raktektu sirénámi a zpravidla den až dva na to ohňostroj opětují, aby se i Járád a celý Hamás pokochal. Někdy dokonce vystrojí přehlídku funkčních modelů letadel a Hamás pak zase na oplátku tato letadýlka zdraví svými ohňostroji a tak dále a tak dále. Pak se ale zase všechno zvrtne, Hamás a mamonáři na sebe vrčí nebo spolu vůbec nepromluví a všechno jde k šípku.

Rachejtle dostávají poetická jména, podle posledních zpráv se usilovně pracuje na novince nazvané hříbeček, která by mohla být k mání snad už 21.12.2012.

Gastronomie[editovat | editovat zdroj]

Jde především o dětské přesnídávky, rohlíky s paštikou a další výživově hodnotné potraviny. V rámci podpory chudých souvěrců založil Hamás tuto divizi v Moravstánu, kde tím jednak nabízí práci, druhde jídlo, co prakticky nic nestojí a chutná skvěle. Distribuce probíhá pod značkou Hamé.