Interkontinentální hnojomet
Interkontinentální hnojomet je technické zařízení, které umožňuje metat hnůj z jednoho kontinentu na jiný. Předchůdcem byl Inkontinentální hnojomet, který mohl hnůj metat pouze v rámci jednoho kontinentu. Vynalezl jej v roce 1900 ruský rolník Dimitrij Alexejevič Porunov ze vsi Moršinino. Tento vynálezce mohl mít před očima největší vynálezy Cimrmana, Edisona, či Marconiho i neznámých ruských vynálezců, které ho mohly přesvědčit, že být objevitelem je tak snadné.
Jedná se o další příklad ohromné technické vyspělosti prostého ruského zemědělného lidu. Poznatky získané při konstrukci mezikontinentálního hnojometu využili ve třicátých letech sovětští kontruktéři pod vedením Sergeje Koroljova k návrhům mezikontinentálních raket.
Popis a funkce[editovat | editovat zdroj]
Hnojomet sestává z kola o průměru jeden metr, na němž jsou lopatky ve tvaru vidlí. Ty nabírají, urychlují a kydají hnůj požadovaným směrem. Celý stroj může být poháněn silou lidskou, zvířecí, parním strojem nebo elektrickým motorem.
Využití[editovat | editovat zdroj]
Dimitrij Porunov se při své každodenní práci na usedlosti ve vesnici Moršinino na úpatí Uralu potýkal s nutností mezikontinentální přepravy hnoje. Jeho chlévy se totiž nacházely již na území Asie, zatímco nedaleké hnojiště bylo ještě v Evropě. Také některá pole měl v Evropě, zatímco jiná v Asii. Proto sestavil hnojomet, který mu ušetřil práci s mezikontinentálním kydáním hnoje. Důležitým faktorem byla také inkontinence Porunovova dobytka, která vyžadovala řešení v podobě interkontinentálního hnojometu.
Po Říjnové revoluci byl ve vesnici Moršinino založen kolchoz. Tehdy začali využívat mezikontinentální hnojomet v celé vesnici a soudruh Porunov byl vyzván, aby sestrojil stejné hnojomety pro další uralské vesnice, které se stejně jako Moršinino, řešily tento akutní problém.
Ve 30. letech však i do Moršinina pronikly krutosti stalinismu. Dimitrij Porunov byl obviněn, že je kulak, a poslán do vyhnanství na Sibiř. Ta naštěstí začínala hned za humny jeho rodné chalupy, takže nemusel podnikat strastiplnou cestu.
V četných uralských vesnicích je mezikontinentální hnojomet stále hojně využíván. V jiných oblastech však příliš nenašel uplatnění, neboť tam není taková nutnost mezikontinentální dopravy hnoje. Výjimkou je Česko, kde hnojomet našel uplatnění v politice,[1] což dosvědčuje i Google.[2]