Kámen úrazu
![]() |
NECYKLOVERZITA potvrzuje, že na téma Kámen úrazu aktuálně probíhá výzkum, který se snaží potvrdit předkládané informace, nebo ověřit již předložené informace. Výsledky výzkumu jsou průběžně doplňovány na její stránku. |
Kámen úrazu (někdy chybně označován jako šutr úrazu; anglicky rock of injury) je přírodní syntetický minerál, který se za pokojové teploty velmi rychle odpařuje. Je velice tvrdý, hustý, nestabilní a vysoce výbušný. Je také velmi dobře rozpustný v alkoholu, nejlépe pak v rumu.
„To je ale pí*ovina“
Objevení[editovat | editovat zdroj]
Udává se, že kámen úrazu byl objeven už před 400 000 lety, když se homo erectus pokoušel rozdělávat oheň. To se mu ale nepodařilo a nalezl kámen úrazu, který ale po úderu blesku velmi rychle zmizel.
Využití[editovat | editovat zdroj]
Kámen úrazu (respektive jeho výpary) při krátkém vystavení člověku nezpůsobuje zdravotní komplikace. Při dlouhodobém nebo opakovaném vystavování hrozí člověku bolesti hlavy, stres, nervozita, výbuchy vzteku, nespavost, u závažnějších případů i depresi a sebevražedné sklony, někdy i samovolnou explozi hlavy.
Jeho největší koncentrace byla nalezena ve školách, kde se vyskytuje účelně, i přes jeho negativní účinky (až 15% depresí vyvolaných kamenem úrazu končí sebevraždou, 2% pak samovolnou explozí). Je totiž vědecky prokázáno, že kámen úrazu zlepšuje soustředění a v některých případech i zlepšuje vstřebávání vědomostí.
Pro svoji vysokou výbušnost se používá i ve zbrojním průmyslu jako složka střelného prachu. Teroristická organizace Al-Káida jej využívá na domácí výbušniny, které vyrábí pomocí tradičního receptu babičky Usama bin Ladina, který je tajný.