Mechový čert
„Za kazdym Cechem stoji cert s mechem.“
„Chceš-li býti správným Čechem, utírej si prdel mechem.“
Mechový čert neboli rotační sběrač mechu je jednoduché, rukou vedené zařízení, používané tradičně v Čechách pro obstarávání toaletního mechu. Po naplnění zásobníku jej lze snadno umístiti v interiéru, kde setrvá až do vyprázdnění. Výroba a zdobení odedávna podléhá krajovým zvláštnostem, ale v době moderní i regionálním specifikům. Zatímco dříve to bylo umění předávané v každé rodině z otce na syna, v současnosti převládají v domácnostech plastové čerty z Číny. Velkododavatelé mechu místo čertů používají buď mechové kombajny, popř. na mechových plantážích automatické sklizečky.
Tradiční nástroj měl zásadní vliv i na českou kulturu. Dnes rozšířený rekreační sport zvaný houbaření se původně vyvinul z nutného vybírání nehomogenních příměsí z mechoviště před sklizní. Propagovaný návrat k přírodě obě činnosti osamostatnil, což má oporu i ve vědeckých nálezech obecně příznivých účinků celulózy a houbových β-glukanů na zdraví.
Rozšíření mechového čerta zůstává omezeno především na české země a nejbližší okolí. V pátém století před naším letopočtem sice došlo k úspěšnému exportu naší bytové kultury na Ukrajinu, když čeští inženýři naučili tamní domorodce stavět zemljanku, leč vezdejšího použití se mezi Rusi čert nedočkal. V těch končinách se totiž namísto kadibudek odedávna využívá interiérová toaleta s vyhřívaným prkýnkem, vodním ostřikem a výběrem relaxačních melodií, vždy vhodně kombinovaná s přilehlou saunou, která však kvůli zvýšené vlhkosti vzduchu by působila přeměnu toaletního mechu na k tomuto účelu nepoužitelnou rašelinu.
Do esoteriky pronikl mechový čert jako kuriózní omyl. Francouzští okultisté kolem pastora Antonína Courta (Dvůr; aby byl Dvořák, muselo by to býti Courtier) z Goblénu (nebyl z Goblénu leč z Nim) zavrhující ve své době zavedenou praxi dotazování se na budoucnost přivolaných démonů jako nedůstojně snadnou myslícího člověka a upřednostňující přesnou dedukci z náhodných kombinací barevných obrázků, svedení dezinterpretací svědectví moravského učence polského původu, Bartoloměje Prorockého z Grogol, konkrétně jeho dvou slov „na“ a „guwno“, považovali údajné české bezuzdné zneužívání démonických sil za vrchol mravního úpadku (La bohème), které nutně nastává, když si lidstvo zahrává s aplikovanými naukami, místo aby se cele oddávalo duchovnímu studiu arkán.
Mechový čert na google • Tohle je jediný článek na téma „Mechový čert“ na celým internetu.
Vědci z Necyklopedie na to opět přišli jako první! |