Pýcha

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


„Co bych psal. Jsem lepší než vy, mám Nokii 5110, Intel 80486 16 MB RAM, Windows 3, oblečení ze značkového secondhandu. Heč!“

- neznámý autor

„Cítíš to píchání, to si s tebou pohrává pýcha“

- Pan Velký
Pýcha a pád - grafický lept od Hany Čapkové - přesně vystihuje podstatu pýchy.

Pýcha jest nepěkná lidská vlastnost. Řeklo by se, že je to vlastnost jako každá jiná, ale patří do kategorie málo přijatelných vlastností.

Charakteristika pýchy[editovat | editovat zdroj]

Pýcha je pouze lidská vlastnost, zvířata nejsou nikdy pyšná (snad jedině páv, a to je blbý pták), taky nemají proč. Pýcha vede a pudí člověka k tomu, aby na sebe neustále něčím upozorňoval, čímž se ostatním stává zcela nesympatickým a protivným. Projevuje se jednak již samotným neverbálním projevem (chůzí, povýšeným pohledem, gesty), jednak způsobem řeči a chováním. Většinou se jedná o jeden z projevů mdlé inteligence. Pyšný člověk má neustálou potřebu se něčím chlubit: majetkem (který údajně má), rozhledem (který většinou nemá), znalostmi (i těmi, které nemá), mocí (platí totéž), styky, atp. Každou svoji řeč začíná zpravidla slůvkem . Lidi ve svém okolí považuje většinou za blbce, správně pak oni jeho také a mají pravdu.

Pyšný člověk se projevuje tím, že všechno zná, všechno může, všude byl, všechno viděl, všechno má, všemu rozumí. Jeho oblíbenost mezi spoluobčany je nulová a vystihují ji snad nejlépe tyto věty: „nese se jak hovno na lopatě“, nebo „aby se z toho neposral,“ a to není prosím nějaká závist, pouze zdravý pohled a názor ostatních normálních lidí.

Závěr[editovat | editovat zdroj]

Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Pýcha na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png

Říká se, že pýcha předchází pád, a že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Pomalost božích mlýnů však někdy lidem hodně vadí, a tak ji svépomocí urychlí. Jestli je to správné, těžko posoudit, každopádně to urychlí chod věcí a takový pád pak bývá velmi tvrdý. Okolí potom takový pád radostně ocení, to je však škodolibost, což není také zrovna pěkná vlastnost, ale je známo, že člověka potěší cizí neštěstí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]