Uživatel:Triquelito/Menšina
Menšina jako sociologický, politologický a kulturně antropologický pojem označuje dobře vymezenou skupinu osob, jež se odlišuje od okolní "většinové" společnosti a obvykle se i sama jako skupina chápe. Menšina je už ze své podstaty odsouzena k diskriminaci ze strany většiny. Občas proto sahá ke spojenectví s jinou menšinou v lítém boji za sociální spravedlnost. Toto však mnohdy vede k vskutku paradoxním situacím.
Menšina se může stát přirozeným demografickým vývojem většinou, její lidskoprávní tažení tím však nekončí, nikdy nekončí. Menšinu může utvořit i sám jeden jediný člověk. Opakem menšiny je běloch.
Pokrok[editovat | editovat zdroj]
Staletí útlaku jsou minulostí. Aliance minorit dosahuje úspěchu za úspěchem. Nové minority vznikají, obskurní většiny zanikají. Záslužné činnosti jednotlivců: aktivistů a odborníků (Martin Luther King, Anna Šabatová) stejně jako organizací (LGBT(Q), HateFree) vyvádí společnost z nevědomosti či zaslepenosti. Dobrodiní jimi páchané nejspíš docení až příští generace menšin, prostá vší nenávisti.
Ženy jsou si nyní takřka rovny s muži. Volební právo žen je samozřejmostí, některé krávy jsou i zvoleny. Tlak patriarchální společnosti slábne pomalu ale jistě. Vládní strategie zemí EU zdařile postupují proti nerovnosti v příjmech. Když Evropská komise zveřejnila odhady pro rok 2023, které uvádí, že průměrná evropská řemeslnice (jako příklad byla použita truhlářka z Kosova) bude vydělávat mzdu ve stejné výši jako její mužský kolega a bude tak schopna zaplatit byt 4+1 v centru Berlína a finančně zajistit svého přítele na mateřské, rozplakala se Angela Merkelová ještě před tím, než byl přečten optimistický odhad.
I umírnění muslimové poměrně úspěšně bojují s islamofobií a pseudohodnotami křesťanství. Zatímco jejich ghetta výraznou kriminalitou netrpí (přehnané historky vytržené z kontextu fašouny stranou), oblast implementace práva šaría je více spletitá, neboť je toto téma často dezinterpretováno (fake news) jako nadřazenost muslimských mužů nad ženou. Správná interpretace práva šaría je, že „právo šaría vůči ženám je velmi moudré“.[1]