Vánoční stromeček
Vánoční stromeček, lépe řečeno strom Vánoční je jehličnatá dřevina z čeledi jedlí smrkoborovicovitých (Yggdrasilae). Je to vlastně druh všelijakých smíšených jehličin, nejčastěji jeble a smrk a menší procento oststních. Výskyt je pouze v prosinci, poté, po vánočních svátcích, už jen truchlivě uhnívá a hromadně mizí.
Historie[editovat | editovat zdroj]
Ze dřeva stromu Vánočního byl prý zroben slavný dřevěný kříž, na kterém byl ukřižován Ježíš Kristus. Má tedy speciální význam pro křesťany, kteří si každé Vánoce tímto stromem Krista připomínají. Vlastně je to jen vzpomínka (plagiát) na Yggdrasill, což je v severské mytologii světový strom, který prorůstá všemi devíti světy. Znázorňuje taky osu světa - axis mundi (takže to slavné Eppur si muove! už je asi odtud). S Yggdrasilem je těsně svázán nejvyšší severský bůh Ódin. Z dřeva Yggdrasilu byl vyroben pro Ódina zázračný oštěp Gungnir, na Yggdrasilu pak obětoval sám sebe, když byl po devět dní a nocí zavěšen na jeho kmeni, navíc pro umocnění potěšení oním Gungnírem probodnutý, že aby tak v psychedelickém prožitku halucinatorní agonie získal tajemství run, symbolu to moudrosti. Toto „obětování se ku prospěchu všech, pro celý lidstvo“ je často dáváno do souvislostí s ukřižováním Ježíše Krista.
Práce s vánočním stromečkem[editovat | editovat zdroj]
S pracemi s vánočním stromečkem jsou hned dvě a to montování a následně demontování. O montování pojednává článek montáž vánočního stromku a o jejím demontování pojednává článek demontáž vánočního stromku.
Akutní potřeba vánočního stromečku[editovat | editovat zdroj]
Maj ho všichni, tož ho musíme mít taky, i kdyby na chlorid sodný nebylo.
Děťátka si k této příležitosti dolují z paměti patřičné básničky:
- Vánoční stromeček zavoněl v pokoji
- maminka u stolu jablíčko rozkrojí.
- A když ho rozkrojí, uvidí červíčka,
- který se zavrtal do toho jablíčka.
Alternativa vánočního stromku[editovat | editovat zdroj]
Někteří lidé nepoužívají stromeček, ale dávají si dárky pod rostlinou Cannabis sativa (indica). Je to mohutná teplomilná rostlina z čeledi konopovité, původem ze střední Asie. Teplo Vánoc se tak s ní může snoubit bez omezení. Navíc může více než dobře nahradit obvyklou zápalnou oběť takzvaného Františka. Tento způsob vánoc má značné výhody. Například to, že přináší tak dokonale uvolněnou veselost, že i ty nejtrapnější pohádky v televizi vám připadají neodolatelně zábavné. Tak si pěkně v klidu zapalte svíčku, zhluboka nasajte vůni blaženosti, zahleďte se do jejího mihotavého plaménku - a dejte volný průchod své fantasii, svým představám. A celý ten rachot třeštění vánočního, se vší jeho komerční uřvaností, pak klidně můžete hodit... no třeba i za hlavu.