Montáž vánočního stromku
Tento článek se tematicky překrývá s článkem Vánoční stromeček. To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit. |
Tento článek nemá nic společného s článkem Demontáž vánočního stromku. To je dobře, můžeš založit nejmíň další čtyři nepodobné a vzájemně je rozdělit. |
Tento článek může obsahovat výsledky vlastního výzkumu!
To je ale moc dobře, protože vlastní výzkum zaručuje faktickou správnost, kterou často nespolehlivé nebo lživé zdroje neposkytují.
Montáž vánočního stromku budí v lidech to, čemu se říká pýcha. Jelikož jeho zdobení je příjemná věc, ale když je načase ho odstrojit, nikdo do práce nechce se vnořovat.
Montážní práce vánočního stromku[editovat | editovat zdroj]
Montážní práce stromku se řídí přesně danými pravidly a není to úplně klasický způsob zdobení strmoku. Vše děláme velmi důkladně.
Část první - získání[editovat | editovat zdroj]
Úplně nejprve se kochejte obyčejnou domácností, dělejte dobré práce, ale když něco pokazíte, tak se můžete dostat do Vrtáků při práci. No a když už se vám bude chtít si vánoční stromek pořídit (ideálně kolem 20. prosince) si nejprve naplánujte den koupi. Den koupi se zřizuje dle toho, ve který den si potřebujete vyřídit něco důležitého na úřadě, jít k lékaři nebo prostě nakoupit. Když už den koupi máte zařízený, vždy jdeme ho koupit do nejbližšího města (nejbližšího krámu na stromky). Je to z jednoho velice prostého důvodu a to, že ve zdálenějších obchodech nemají stromky dle vašich představ. No ale když ani v té nejbližší se vám stromek nehodí, jdeme postupně dál a dál až dojdeme třeba do Číny. Nejlépe volíme nějaký jehličnatý stromeček, třeba smrk ztepilý, pichalvý a nebo jedle kavkazská, souhrně nazvato strom Vánoční. Nebývá zvykem, že by měl někdo v obýváku například dub, lípu a podobně. Ve druhém případě si koupíte umělý stromeček. Druhým způsobem je v daný den jít do lesa a ten stromek si fiknout. Ovšem v lese bývá velmi složité najít hezký stromeček a možná si i myslíte, že nemusíte nic platit. To je ovšem katastrofický omyl! To se vám to velmi pordraží více jak celé Vánoce! Pokuta je 15 ticíc kaček! A to přece nechcete utratit, když si ho můžete koupit za půl tisíce v obchodě, že ne?![1] Další omyl nastanme v okamžiku, kdy si lidé myslí, že budou mít krásný živý stromek. Ten ovšem už nebude živý, přesněji řečeno bude už jen smutně umírat. Můžeme se tak v době vánoční nadšeně kochat pozvolnou agonií mladého, v plné síle žití bezcitně podťatého stromku. A můžeme u něj krásně vánočně rozjímat nad pomíjivostí života - memento mori! No a po té nějaké poučce si ho můžeme u lesníka zabalit do sítě a sáčku. Pak ho neseme domů, kde ho dáme na balkon ještě zabalený. Jak postupovat dál, najdete v druhé části.
Část druhá - opracování[editovat | editovat zdroj]
Tato druhá část montáže vánočního stromku pojednává o jejím opracování. Stromeček již máme na balkoně a tak ho musíme opracovat. Za prvé si na to musíme obstarat pomůcky, a to sekera, ktešte na el. dráty, nůžky, konev na zálevání kytek, ochranné brýle a rukavice. No a nezbývá, než se do práce pustit! Jako nejdřív si nasadíme ty brýle a rukavice a postupujeme takto:
- Sundání obalu - Bereme nůžky a vše, čím je pokryt stromek řežeme a osvobozujeme ho od obalů, jako síť, sáček a nějaké podobné věci. Obaly zatím necháme na zemi, nic nevyklízíme.
- Opracování kmenu - Bereme sekeru a 5 cm od konce kmenu usekneme ten kmen jako kvůli tomu, aby pomaleji umíral - sál by ještě chvíli dobře vodu z podstavce. Zbylé poleno necháme ležel na podlaze.
- Osekání větví - Dále bereme kleště na el. dráty a sekáme přebytečné a vyčněvující větve, aby díky tomu byl stromek hezčí. Ovšem to ale nepřeháníme a zbylé větve necháme na zemi.
- Oklepání - Na stromku se nacházejí většinou velmi početné množství hmyzu a veškerého bordelu, tak ho velmi důkladně vytřeseme, vyklepeme, prostě ho budeme kmenem totálně brutálně jebat o zem. No a když jej vyklepem, zbydou nám nečistoty na zemi, které nechámé typicky na zemi. Jehličí se z toho má sypat jen minimálně, nebo vůbec žádné.
- Dezinfikování - Stromek na sobě zanechává velké množství všelijakých mikrobů, virů a bakterií, včetne Covidu-19 a proto je vhodné jej postříkat celý dezinfekcí Anticovid, běžně dostupné v krámech a spotřebuje to asi celou láhev. Poté necháme stromek na balkoně schnout, dokavad neuschne.
- Podstavec - Mezitím jak nám stromek schne, jdeme do sklepa, či na půdu pro podstavec a přineseme jej nas balkon. Dále si vememe konev na zalévání a jdeme ji celou napoustit vodou a vracíme se ke stromku, který by měl být již v polovině suchý. No a tak vezmeme stromek za kmen a hodíme do podstavce a zašroubujeme podtsvec a stromek v něm upevníme a tak nám stojí. Dále do něj nalijeme vodu z konve a tím by nám měl stromek úplně uschnout.
- Přenos - Následně stromku vybereme ideální místo v obýváku, kde by nepřekážel a přeneseme ho tam z balkonu a místnost vyvětráme, aby tam nebylo teplo, což by bylo pro stromek opravdu mučení.
No a tak máme stromek v místnosti, ale na balkoně máme totální bordel a po cestě po přenosu stromku. Co s tím, je popsáno ve třetí části.
Část třetí - úklid[editovat | editovat zdroj]
Tato část montáže popisuje, jak uklidit balkon a cesta přenosu. No a tak ty všechna polena, jehličí, obaly, větve a různý nepořádek musíme uklidit. A tak si připravíme nové pomůcky, jako malý smetáček, odpadový koš, hadr a lupu. S těmito pomůckami můžeme úklid zahájit a postupujeme takto:
- Výmněna koše - Bereme koš a vymněníme jej na nový sáček a zaplněný nacháme na podlaze.
- Uklízení podlahy - Následně bereme useklé poleno a vhodíme jej do koše. Dále bereme obal a řádně jej zmuchláme a vhodíme do koše.
- Zametání - Nyní vše, co je na podlaze, tedy větve, jehličí a podobný bordel velmi důkladne do poslední jehličky zameteme na jednu hromadu a douškami lopaty vhazujeme do koše.
- Stírání - Bereme hadr a morkou podlahu od dezinfekce důkladně vytřeme a tím pádem tu podlazu i vydezinfikujeme a více vyleštíme.
- Zametání 2 - Nyní budeme po cestě zametat jehličky, to znamená, že půjdeme od balkonu až ke stromku a veškerou trasu zameteme a vhodíme do koše.
- Lupa - Poté bereme lupu a důkladně prokoukneme celý balkon a trasu, že jsme nenechali žádné jehličí jedem pod nohama a případně dle potřeby douklidíme (dozametáme a vhodíme do koše).
- Vynesení odpadu - Po zaplnění koše jej zavážeme a vše nepotřebné jdeme vyhodit do kontejneru na smíšený odpad.
- Sklízení pomůcek - Všechny pomůcky již nebudou potřeba, kromě nůžek. Jsou to pomůcky, jako malý smetáček, koš a lupa, které uklidíme na místo doma. Poté se vrátíme, vezmene si s sebou nůžky, zavřeme dveře od balkonu a jdeme domů.
No a tak máme uklizeno a stormek nám již začíná vonět v místnosti. Asi si řeknete, že by se měl ozdobit, ale to už prostudujte další část, tu poslední část, a to čtvrtou.
Část čtvrtá - ozdobení[editovat | editovat zdroj]
Tato čtvrtá část montáže vánočního stromku popisuje, jak jej nazdobit. Po uklizení balkonu již máme nůžky u stormečku a těšíme se na zdobení. Budeme k tomu potřebovat malý smetáček, nůžky nítě nebo háček (dle vašich představ).
Krátká historie[editovat | editovat zdroj]
Oč je tento zvyk nepochopitelnější, o to je starší, popravdě dokonce nejspíš nejstarší z našich současných živých zvyků vánočních. Vánoční zdobení stromů provozovali například Peršané. Kelti již postupovali velmi moderně: podřízli jedli, nazdobili uřezanými hlavami nepřátel a hodili do odpadní obětní jámy. Zatím nejpravděpodobnější vysvětlení je, že to dělali, aby zmátli archeology. Svíčky na stromek dali prvně Němci. Čechové se proto k tomuto zvyku vrátili, až když bylo vynalezeno mluno.
Postup[editovat | editovat zdroj]
No tak po té historce nezahálíme a hurá do práce dle následujícího postupu:
- Koupení ozdob - Pak musí někdo koupit řetězy, baňky, světýlka, zvonečky, hvězdičky a další věci, které se dají dát na stromeček, prý pro navození tzv. "vánoční atmosféry". Je možné místo světýlek koupit svíčky, je to nejlepší způsob, jak upozornit hasiče, jaký to máme překrásný stromeček.
- Něco pro lenochy - Pokud se nám nechce zdobit stromeček, tak nepoužijeme jehličnatý stromeček, ale uřízneme si například švestku, bo ta už má na sobě malé, i když trochu scvrklé modré kulaté ozdoby. Pokud nemáme rádi modrou barvu, můžeme použít třešeň, ačkoliv na té v čase vánoc už bude tak akorát nic. A když nás s tím hnusným holým třešňovým opadancem někdo pošle k šípku, tak fajn, trnitý šípkový keř ty červené ozdůbky mít furt ještě bude, a navíc svou ježatou trnitostí odradí děcka od toho, aby rozvěšené dobroty sežrala na jedno posezení hned prvý den.
- Rozbalení ozdob - No když už je máme v krabici, tak ji rozbalíme a vytáhneme ozboby z papíru a dáme je na nejbližší stůl.
- Světýlka - Zahájíme zdobení stormku tím, že kolem něj omotáme krásná světýlka, která ještě nechámo vypnutá.
- Vánoční řetěz - Poté dáme na stormek všechny vánoční řetězy, které máme vytažené ze skříně a krabice popřípadě tašky.
- Veškeré ozdoby - Dále bereme nit a nůžky, nebo háček a zdobíme stromek tak dlouho, dokavad nebude plný a krabice od ozdob prázdné.
- Špička - No a nakonec dáme na stromek i špičku, jimž obvykle bývá hvězda, vandaly označovaná jako Hvězda smrti. No a tím je náš stromeček plně dokončen a my v podstatě dokončujeme práci.
- Zametání - Určitě se při stavbě vánočních ozdob a všeho jiného selypalo pár jehliček a tak bereme smetáček a zameteme.
- Odochranění - Dále si sundáme veškeré rukavice a brýle, protože již nebudou potřeba. Můžeme je zatím dát vedle na stůl.
- Uklízení pomůcek - Všecny pomůcky, jako malý smetáček, nůžky, krabice od ozdob, brýle, rukavice a všechno jiné uklidíme na misto a máme s montáží hotovo.
- Poslední krok - Podlední krok montáže vánočního stromečku je ten nejvíce dechberoucí a nejhezčí. Je to úkon, kterým úplně končí montáž stromku. Je to rozsvícení stromku tím, že ho zapojíte do zásuvky.
No a máme hotovo, stromek stojí jako mrakodrap a vy se kocháte již krásným stromkem.
Závěr[editovat | editovat zdroj]
Je to celkově středně náročná práce, která zabere 2 až 3 hodiny práce a měla by být velmi dobře odměněna, třeba si sednout k počítači a podívat se pěkný film.