Demontáž vánočního stromku
Tento článek nemá nic společného s článkem Montáž vánočního stromku. To je dobře, můžeš založit nejmíň další čtyři nepodobné a vzájemně je rozdělit. |
Tento článek nemá nic společného s článkem Vařené větve. To je dobře, můžeš založit nejmíň další čtyři nepodobné a vzájemně je rozdělit. |
Tento článek může obsahovat výsledky vlastního výzkumu!
To je ale moc dobře, protože vlastní výzkum zaručuje faktickou správnost, kterou často nespolehlivé nebo lživé zdroje neposkytují.
Jakékoliv heslo na téma Demontáž vánočního stromku byste na české Wikipedii hledali marně. |
Demontáž (nebo-li likvidace, rozebrání[1]) vánočního stromku (kompletně demontážní likvidace vánočního stromečku) patří k obvyklým zvyklostem povánočním. Není to klasický postup vyhození stromku někam k popelnici, či spláchnutí do hajzlu, ale přesně stanovená pravidla a postup likvidace. Týká se výhradně stromků koupených v obchodu, či ufiknutých v lese, tedy typických smrčků a jedlí, které nejsou zasazeny v květináči, ale ve stojanu bez hlíny a kořenů a je v něm případně voda.
Kdy je třeba demontáž provést[editovat | editovat zdroj]
Demontáž se obvykle provádí mezi Silvestrem a Tří králů.[2] Ovšem se může provést mnohem později, jako třeba o Hromnicích, či Velikonocích a mnohem později, třeba v létě. Ale může i dříve a to rovnou den po Vánocích. Je to vlastně období, kdy vám za bordel u popelnice nenavalí pěkně drsnou pokutu.[3]
Škála nejradikálnějších demontážních likvidací[editovat | editovat zdroj]
Ovšem se stromkem se chce s důkladnou demontáží párat jen málokdo. Ta je totiž tak důkladná, že sežere toliko času, jako mrcha. Většina lidí je pohodlná a lenivá, nepracovitá a tím pádem se chtějí nejvíce zdržovat u filmů a počítače. A z toho důvodu jim práce dělá potíž a hledají úplně ty nejradikálnější způsoby a sami uvidíte, že se jim to povedlo. Přinášíme přehled těch nejradikálnějších způsobů, kterých se účastní mnoho z nás: No je jasné, že všichni ten stromek nejprve odzbobí, ale pak přichází na řadu vrtáci, kteří to opravdu hodně zvrtají:
- nejradikájnější způsob vůbec - najet do něj autem a vyhodit z okna i s ozdobami.[4]
- nejradikájnější způsob - (odteď už se stromkem odzbobeným) vyhodit z okna a dál se o to nezajímat, kde je a co s mín je. To jehličí zahrábnou pod stůl a je vymalováno.
- Spálit stromek na zahradě, doma v krbu, kamnech, atd...[5]
- Hodit do konťasu.[6]
- Hodit stromek do kompostu.[7]
- Hodit do zoo nebo do lesa jako žrádlo.[8]
- Využít jako hnojivo na zahradě, osekat větve a na ochranu kytek a kompost, stejně to pak zkejsne ve hlínu.[9]
Demontážní likvidace vánočního stromku[editovat | editovat zdroj]
Toto jsou přesně i méně přesně stanovená pravidla pro likvidaci vánočního stromku. Ovšem, vše si můžete udělat po svém, jak se vám zlíbí, ale poté nemůžete říct, že jste provedli demontáž vánočního stromku.
Část první – poslední kochání[editovat | editovat zdroj]
První věcí, která je třeba pro likvidaci vánočního stromku udělat, je naplánování dne demontáže, ideálně o víkendu. Na tento den se poté připravujte a naposledy se kochejte z nádherného vánočního stromečku. Obvykle je v noci těžké spát, neboť se nemůžete té demontáže dočkat. Když už ten den nastane, rozsviťte si vánoční stromek a naposledy se kochejte. Ideální je s demontáží začít ve 12 hodin odpoledne přesně na vteřiny. Proto si pověste na stromek hodinky na ruce a bude-li se blížit poslední minuta, bedlivě sledujte. Jakmile odbije čas, začíná touto vteřinou demontáž. Jak postupovat dál se dozvíte v druhé části.
Část druhá – odzdobení[editovat | editovat zdroj]
Druhá část demontáže vánočního stromku je věnována jejímu odzdobení, jinak řečeno odstrojení. Po odbití dané vteřiny zahajte demontáž stromku tím, že vytáhnete světýlka ze zásuvky a tím pádem stromek zhasnete. Dále je potřeba obstarat přípravu, tedy pomůcky na odzdobení. Mezi ně patří nůžky na stříhání nítí, krabice na vánoční ozdoby, světýlka, řetězy a jiné předměty a prostěradlo. Poté pod ten stromek hodíme prostěradlo, ale můžeme ho i vůbec sbalit. To prostěradlo nám poslouží zachytit sklo rozbitých vánočních ozdob. Důkladně dbejte na to, že ozdoby a vše ostatní co na něm je po sundání ze stromku se musí řádně kontroloval, že nemají žádne jehličí. Když budete mít tyto pomůcky obstarány, odstrojte stromek tímto způsobem:
- Sundejte špičku stromku a uložte ji na místo do krabice.
- Sundejte všechny ozdoby, jak plastové, tak skleněné a podobné hračky (i dřevěné). Pokud je ozdoba na háčky, tak je odstraňtě a pokud na nítě, odstraňtě také a nůžkama sundejte ozdobu tím, že nit přestřihnete. Ozdoby zabalte do papíru a uložte do krabice.
- Sundejte všechny vánoční řetězy a uschovetje do krabice, případně tašky.
- Odstraňte ze stromku všechny jiné věci včetně hodinek, svíček, apod. A uložte do krabice.
- Odmotejte ze stromku světýlka a uložte do krabice.
Pokud již máte ze stromku vše sundané, řádně prokontrolujte, že jste na strokmu nic nenechali, třeba i rozbité sklo z ozdob a jiné předměty. Dále všechny krabice odložte na bezpečné místo do skříně a nevytahujte je do příštích Vánoc. Prostěradlo z pozdstrmku vyndejte a vyklepte z okna a uložte do postele. Jak postupovat dál, je popsáno ve třetí části.
Část třetí – porcování[editovat | editovat zdroj]
Tato třetí část demontáže popisuje, jak stromek rozdrobit na menší části, tzv. drtění.[10] Všechny ozdoby jsou již uložené na svém místě a nám zbyl poopadlý stromek. No tak nezáhálíme a pokračujeme další etapou demontáže, tou nejvíce dechberoucí a to drtění stromku. Nyní je potřeba si staré pomůcky ponechat a připravit si další pomůcky, jako odpadový koš, kleště na el. dráty (něco podobného jako nůžky, ale bytelnější a výkonnější), velkou stěrku na barvu a kotoučovou pilu s pracovním stolkem. Pomůcky necháme v klidu ležet a bereme dle potřeby. No a nezbývá, než začít s prací:
- Schazování jehličí - Bereme stěrku a všechny jehličí setřesáváme na zem. Ovšem nevadí, když jich tam pár zbyde, ale stromek má poté býti velmi průhledný a nesmí dělat zelenou barvu, tedy to budou jen holé větve. Jehličí necháme na zemi. Stromek má poté nabýt rezavého vzhledu.
- Sekání větví - Bereme kleště na el. dráty a dáme si vedle koš a hlava nehlava sekáme větve stromku (jehličí se už z toho nemá vůbec sypat a pokud ano, tak chyba je v tom, že stromek není dostatečně oklepaný od jehličí a je třeba se k předchozímu bodu vrátit, protože jehličí v koši je pichlavé a odpad by se roztrhl a vysypal a to přece nechcete, že ne! Přidělat si zbytečnou práci navíc.) Větve sekáme pokud možno co nejmenší, aby se vešly do koše a nedělaly paseku. Sekáme je tedy na rozcestí větví, a aby byly dlouhé max. 12,5 cm. Větve, které usekneme, ihned házíme do koše, na podlahu nikoliv. Tímto způsobem sekáme tak dlouho, dokavad nám ve stojanu nezbyde jen kmen bez větví. Tento úkon nemá nic společného s vařenými větvemi.
- Zpracování kmenu - Po osekání větví nam zbyde jen kmen. Vymontujeme ho z podstavce a necháme ležet na podlaze. Mezitím si připravíme stolek s kotoučovou pilou, kmen dáme na stolek a pilou řežeme na menší polena, max. do 12,5 cm, aby se vešly do velkého odpadního pytle. Polena necháme na podlaze.
No a tak máme rozporcovaný celý stromek. Jenže najednou zjistíme, že máme kolem sebe pěkný bordel – všude kolem jehličí, polena, piliny a pomůcky. Co s ním popisuje část čtvrtá.
Část čtvrtá – úklid[editovat | editovat zdroj]
Tato čtvrtá část demontáže pojednává o úklidu bordelu a rozporcovaném stromku. Je jasné, že po tak rozsáhlém porcování je čas na to, aby se řádně uklidilo, do poslední jehličky a nebyly náznaky, že tu stál stromek! Na úklid si obstaráme opět nové pomůcky a to malý smetáček, velký odpadový pytel, malé sítko, lupu a vysavač a úklid může začít!
- Sklizení pomůcek - Všechny pomůcky jako pila, nůžky, stěrku atd., které byly již použity sklidíme na místo, odkud jsme je vzali. Výjimku má ovšem koš, který tu ještě ponecháme.
- Výměna koše - Je mám jasné, že odpadový koš je zaplněn a tak ho zavážeme, vyjmeme z kýblu a necháme na podlaze ležet a do kýblu dáme nový sáček.
- Vyklizení jehličí - Vezmeme malý smetáček a velký odpadový pytel a důkladně zameteme všechny jehličí v širokém okolí výskytu do jedné velké hromady a pak douškami lopaty smetáčku postupně vhazujeme do pytle. Těch pár jehličí po podlaze zatím nevadí a necháme je být.
- Uklízení pilin - Opět smetáčkem zameteme dřevěné piliny pod stolkem a vhodíme je do velkého odpadového pytle.
- Uklízení polen - Všechny polena kmenu vhazujeme do stejného pytle s jehličím, do kterého již nic vhazovat nebudeme a zavážeme jej.
- Čištění podstavce - Bereme do ruky síto a podstavec a jdeme se postavit nad hajzl. Podstavec tam otevřeme a vodu propustíme přes síto, aby to jehličí nešlo do hajzlu a tam i zkejslo na měsíc a celej ho ucpalo. Podstavec po vylití vypláchneme od jehličí v umývadle a utřeme hadrem na podlahu a zakryjeme víko. Jehličí na sítě vysypeme do koše a síto umejeme, vytřeme hadrem na podlahu a uklidíme na místo.
- Vysávání - Nyní použijeme vysavač a velmi důkladně vysajeme celý pokoj včetně koberců.
- Uklízení pomůcek - Prakticky všechny úklidové práce jsou hotové, tak tedy zbývá uklidit všechny pomůcky, co máme a dát je na místo kromě lupy, která ještě bude potřeba.
- Vyhození odpadu - Teď, když už je naše místnost úplně čistá, seskupíme podstavec a dva pytle na hromadu na chodbě. Nejdřív půjdete dát podstavec na půdu nebo do sklepa a poté vyhodíte pytle do kontejneru na smíšený odpad.
- Lupa - Když už máme v pokoji čisto, důkladně prohlédneme podlahy, koberce a postele lupou a případně douklidíme. Po této akci lupu uklízíme na místo.
No a jsme u konce našeho demontování, v pokoji už není ani stopa po stromku a vy si zasloužíte jistou odměnu, jako sednout si na gauč a podívat se nějaký ten film, třeba Star Wars a jiné... V tuto chvíli již můžete na stromek zapomenout.
Závěr[editovat | editovat zdroj]
Jako na závěr, je to celkově náročná práce[11], místo toho, než to hodit před konťas a je postaráno. Celkově by se měla práce vejít do časového rozmezí od 3 do 5 hodin. Ovšem tato práce je sepsána pro takové vrtáky, kteří tuto práci vykonají jen proto, aby mohli machrovat nad oststníma. V podstatě se dá práce udělat i velmi zjednodušeně, ale říká se, že to pak je nedokončené.
Odkazy[editovat | editovat zdroj]
Reference[editovat | editovat zdroj]
- ↑ https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/demontaz
- ↑ https://www.kupi.cz/magazin/clanek/5207-kdy-a-jak-spravne-odstrojit-vanocni-stromecek-pomuze-prosteradlo-i-lak-na-vlasy
- ↑ https://www.nabytek-elegance.cz/blog/odstrojujeme-stromecek-b251
- ↑ https://www.stream.cz/vrtaci-pri-praci/vanocni-stromek-je-pro-jiste-jedince-zdravi-nebezpecna-zalezitost-324347
- ↑ https://www.blesk.cz/clanek/bydleni-hobby/365799/co-se-stromkem-po-vanocich-tipy-jak-ho-vyuzit-nebo-zlikvidovat-bez-velkeho-neporadku.html?kapitola=1880396
- ↑ https://www.blesk.cz/clanek/bydleni-hobby/365799/co-se-stromkem-po-vanocich-tipy-jak-ho-vyuzit-nebo-zlikvidovat-bez-velkeho-neporadku.html?kapitola=1880397
- ↑ https://www.blesk.cz/clanek/bydleni-hobby/365799/co-se-stromkem-po-vanocich-tipy-jak-ho-vyuzit-nebo-zlikvidovat-bez-velkeho-neporadku.html?kapitola=1880393
- ↑ https://www.blesk.cz/clanek/bydleni-hobby/365799/co-se-stromkem-po-vanocich-tipy-jak-ho-vyuzit-nebo-zlikvidovat-bez-velkeho-neporadku.html?kapitola=1880394
- ↑ https://www.blesk.cz/clanek/bydleni-hobby/365799/co-se-stromkem-po-vanocich-tipy-jak-ho-vyuzit-nebo-zlikvidovat-bez-velkeho-neporadku.html?kapitola=1880395
- ↑ https://www.obi.cz/magazin/dekorace/vanocni-stromek-likvidace
- ↑ https://www.blesk.cz/clanek/radce-zdravi-a-zivotni-styl-zivotni-styl/700551/pet-tipu-jak-se-elegantne-zbavit-vanocniho-stromku-na-padajici-jehlici-necekejte.html