Zelený život

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alcohol-free.jpg
Při čtení tohoto článku platí
přísný zákaz pití piva

Velmi často slýcháme od různých myslitelů a pokrokářů výzvy k návratu ke kořenům, k přírodnímu životu. Docela nedávno se jeden zelený guru nechal slyšet, že ho velmi oslovuje život mongolských pastevců. Konec konců, není důvod jemu osobně a jemu podobným nevyhovět, ovšem v domácích podmínkách (Mongolsko je daleko). Zde je jeden možný návod.

Území[editovat | editovat zdroj]

Jelikož kočování u nás zakazuje zákon z r. 1956 o trvalém usídlení kočujících osob, musí být zelení lidé někde trvale usazeni. Protože civilizace jak ji známe jim zjevně nevyhovuje, budiž jim vyhrazeno nějaké území k životu dle jejich představ. Takových území je zde několik, a to bývalé vojenské prostory (Doupov, Bolatice, Ralsko a další). Území jsou to pustá s velmi zachovalou přírodou (velmi důležité), nacházejí se zde zdroje vody a nenacházejí se zde cesty a kdysi před příchodem Česká armáda byla osídlena, takže se zde ještě dnes naleznou třeba ovocné stromy.

Vybavení[editovat | editovat zdroj]

Každý, kdo se rozhodne k přírodnímu životu, dostatne od státu toto vybavení:

  • praktický trvanlivý oděv, jaký dostávali komsomolci na stavbě BAM
  • lopatu, krumpáč, sekeru, pilu, nůž, ešus (lžíci si každý vyrobí sám)
  • obsažnou příručku "Jak se co dělá", neboť praktické znalosti zelených lidí jsou mizivé
  • deku a celtu.

Bydlení[editovat | editovat zdroj]

Noví osadníci si budou muset obydlí vystavět sami, ovšem jedině ekologická. Povoleno bude užití dřeva, ovšem pouze ve velmi omezeném množství, protože mýcení lesů poškozuje přírodu, dále pak kámen, hlína, drny, rákosí a větve. Zde na fantazii budovatelů nezáleží, jediné hledisko při budování obydlí je ekologie. K vytápění obydlí lze použít pouze biopalivo, tedy obnovitelné zdroje, jako klacky, sušený trus, šišky a co přrodního najdou a hoří to - uhlí NE!!. Důležité je mít na paměti, že nejlépe se člověk zahřeje prací a sportem.

Denní činnnost[editovat | editovat zdroj]

Denní činnost zelených osadníků bude logicky spočívat ve shánění potravin. Nejjednoušší způsob jak je získat, je potraviny si sami vypěstovat. Pravda, dá to dosti práce, ale co je bez práce, že? Otázkou je způsob pěstování, musí být ekologický. Zde se nabízí několik řešení. Pěstovat pouze užitečné plodiny, a to konkrétně zeleninu (je zdravá), žito (zdravá mouka a má dlouhou slámu vhodnou k výrobě střech, ošatek, povřísel a dalších užitečných věcí), řepu (cukr, marmeláda). Dále je zde chov dobytka. Z hlediska ekologie budiž povolen pouze chov koz a drůbeže, krávy a koně ne, jejich metabolismus produkuje příliš mnoho skleníkových plynů, oteplujících planetu. Koza se sice nehodí do spřežení, vyžaduje lidského vodiče a je tedy efektivnější, než tahat kozu a náklad, táhnout náklad raději sám. Navíc šlápnout v lýčených sandálech do kozích bobků je rozhodně lepší než šlápnout do kravince. Každé osadě bude přidělen jeden starý pluh (vyrobený již před globálním oteplováním), aby se osadníkům umožnilo produktivnější obdělávání půdy a nemuseli vyrábět pluhy dřevěné a ničit tak lesy. Samozřejmě pluh budou tahat sami (koza se nehodí, jak již výše uvedeno). Z technických plodin pak budiž pěstováno konopí, jednak se dá kouřit a druhak posyktuje vlákno k výrobě provazů a trvanlivých látek. Dále kopřivy, jednak rostou samy, druhak jsou jedlé i léčivé a poskytují rovněž vlákno. Ke svícení pouze louče, případně lůj, pokud zbude a nebude zkonzumován.

Duchovní život komunity[editovat | editovat zdroj]

Je předpoklad, že duchovní život zelených osadníků nebude příliš obsáhlý. Ono se taky těžko po celodenní lopotě při svitu louče filosofuje. Rovněž tak po pití kozí kyšky nemohou vzniknout tak vznešené, lidstvo a planetu zachraňující myšlenky, ty vznikají pouze v příjemných kavárnách nad dobrým koňakem. Děti samozřejmě budou vzdělávány, ovšem rovněž přírodně. Žádný papír, ale břidlicové tabulky, žádné kalkulačky, ale hlava, atd., vše přírodní a ekologické. Povinné pak bude denní vyzývání zeleného náboženství.

Závěr[editovat | editovat zdroj]

Připadají tyto úvahy někomu jako fantasmagorie? Ano? Tak je to správné, protože zelené náboženství je totéž, a toto je jenom malá ukázka jak by to asi dopadlo, poslechnout některé z těchto lidí.