Český sen
Tento článek se tematicky překrývá s článkem Potěmkinium. To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit. |
„No a když nemáte fyzický obchod, použijte třeba Český sen“
Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Český sen na české Wikipedii. |
Český sen může mít dvě definice:
- Dokumentární/ sci-fi film české výroby.
- Dům, který vlastně není domem, obchod co obchodem chce být, ale moc mu to nejde.
Pro přístupnost článku široké veřejnosti se držme druhého pojetí. Ve své podstatě se Český sen zdá jako obyčejný a zcela standartní obchodní dům, ale čím dál prostupujeme do jeho hlubin, tím snadněji můžeme objevit, jaká tajemství a nenormálnosti v sobě tento objekt skrývá. Reklamními experty a odborníky na teorii relativity je označován za nejzajímavější entitu 21. Století.
Historie[editovat | editovat zdroj]
O autorovi[editovat | editovat zdroj]
Tvůrcem Českého snu je veleschopný dokumentarista, magistr Vít Klusák. Ještě předtím než začal rozhazovat pomyslné nylonové sítě na lov chlípníků v digitálním moři zvaném Internet, a dokonce ještě předtím než natočil film o Slovákovi co se stal českým premiérem, rozhodl se všemocný Víťa vytřít zrak celé sociovědní komunitě, a vlastně i široké veřejnosti svým neotřelým projektem nazvaným Český sen.
Inspirace[editovat | editovat zdroj]
Základy tohoto projektu se mu začaly vytvářet při nákupu základních potravin v prodejnách Jednoty, Praha západ; kde objevil jak složité je orientovat se v obrovských obchodech moderní doby. Druhým impulsem bylo to, jak dlouho musel hledat pokladnu, u které mu paní naskenuje jeho tři rohlíky a kousek vlašáku. Hle dostal nápad vytvořit zcela novou formu obchodního domu, tak revolučního že se mu na nákupy sjela polovina Prahy až někam na parkoviště v Leťnanech.
Vizualizace projektu[editovat | editovat zdroj]
Cílem projektu bylo vytvořit hypermarket pro ± 1000 lidí, což se ještě nezdá jako nereálné. Nereálné bylo vytvořit obchod, který existuje pouze ve dvou dimenzích a těmi jsou výška a šířka. Cílem bylo vytvořit takový obchod, aby měli lidé co nejjednodušší cestu od vstupu k hledanému zboží a zpět. Zrušením třetí dimenze Vítek počítal s úsporou času kolem 35%. Do obchodu se mělo dostat za pomocí moderních technologií, výhradně transportních jednotek, které jsme mohli zahlédnout v seriálu Star Trek a pokročilé technologie Aštara Šerana, kterému bylo za jeho technologický přínos projektu poskytnuto 45 % akcií a přísliby dividend ze zisku.
Bližší technický popis zatím nemáme k dispozici, neboť se pouze jeden z výkresů poskytnutý Vědeckému týmu Necyklopedie podařilo rozluštit. Na základě rozhovoru s Vítkem ale víme, že Vítek si nebyl vědom toho, že transportéry ze Star Treku existují jenom ve Star Treku a to, že dvojrozměrné mléko v prášku se dosti složitě ředí s vodou.
Vyjednávání o peníze[editovat | editovat zdroj]
Jelikož byl mladý Víťa celkem nemajetný, tak jak většina dokumentaristů bývá na počátku své kariéry, začal hledat peníze na realizaci svého monumentálního projektu od všech různých zdrojů. Hledal, kde mohl, vedl veřejné sbírky, dělal Zdeňku Pohlreichovi promo v televizi a hlavně, sázel na Zdeňka Bakalu. Bohužel Zdeněk 2 (Bakala) měl ještě hodně práci na investování do OKD a neměl skoro žádné volné prostředky na podporu Vítka. Tak se tedy Vítek rozhodl oslovit Ministerstvo kultury, neboť bylo jedno z mála státních institucí, která dosud nebyla rozkradená a tudíž dostal Vítek grant na 19 milionů Kč. Mohl se tedy s radostí pustit do práce.
Reklama[editovat | editovat zdroj]
„Doufám, že tam budou hezký prodavačky“
- Reklamní herec
Žádný velký projekt by nevznikl bez vkusné reklamy. Z toho důvodu si Vítek najal psychology, reklamní guru, sociology, scientology, Horsta Fuchse a Pepiho Rösslera. Ti všichni na rozdíl o Vítka a Ministerstva kultury věděli, že dvojrozměrný obchod je představa zcela nereálná a namítali, že takový produkt se propagovat nedá. Moudrý Vítek ale nabídl svému reklamnímu týmu dostatečnou sumu na to, aby zahodili svoji čest a vytvořili ten nejfajnovější fiktivní obchod, který kdy existoval. Reklamy se hemžily lákavými nabídkami zboží. Letáky byly plné toho nejlepšího zboží: Znojemské okurky, Plzeňské pivo, České ženy a neproplacené kuponové poukázky z dob Klausovy privatizace. Mladí i staří, bohatí i chudí byli u vytržení z toho, jak tento obchod zcela překope základy obchodnictví. Nutno ale podotknout že v té době konkurence nebyla velká, největší luxus v Čechách byla Hypernova a Lidl si teprve razil cestu skrze německou a českou Šumavu.
Votvíračka[editovat | editovat zdroj]
30. května 2003 (rok jest prvočíslem), se sjeli Vít Klusák se svým týmem reklamních expertů a několika tapetáři co pobrali na hranicích Moravistánu a společnými silami vytiskli přední stěnu Českého snu na parkovišti v Letňanech, kde bez vědomí majitele pozemku postavili konstrukci nevalné kvality, neboť všech těch 19 mega šlo na pracovní štáb, chlebíčky na meetingy a Aštarovi do kapsy. Montáž obchodu trvala přibližně 2 hodiny, následné oslavy úspěšného projektu zhruba 12 hodin. Tyto bujaré oslavy znamenaly to, že otvíračka, která se měla odehrávat hned následující den, byla zorganizována poměrně rychle a chaoticky. Z nedaleké školy byl narychlo vypůjčen stupínek pro vítěze výroční atletické olympiády, který sloužil jako pódium, ze kterého Vítek měl vítat zákazníky.
První lidé dojíždí, sjíždí se celé generace i s vozíky a šibičáky, taženými za Feliciemi a Volkswageny, to vše jen kvůli tomu, aby měli svůj nákup kam dát. Vítek si už dopředu mne prsty s vědomím že si protentokrát namastí kapsu a ukáže Bakalovi o jaký investiční potenciál zrovna přišel. Sjede se 3000 lidí, tedy trojnásobek kapacity uvedené v projektové dokumentaci kterou si Vítek sám načrtl. Nutno podotknout, že dokumentace ostatních expertů udává kapacitu pro +- 1000 kusů planktonu a dalších mikroorganismů, ne lidí. I tak natěšeným nákupčím štáb Českého snu rozdá koktejlová paraplíčka a propriety s logem Českého snu a jde se do akce.
Rozuzlení[editovat | editovat zdroj]
Dle svědectví několika pozorovatelů bylo vidět, že i lidé, kteří obvykle neběhávají, se pro jednou rozhodli pro zběsilý sprint směrem k obchodu. Lidé ale nachází pouze pět metrů dlouhou konstrukci s plachtou říkající: Český sen. Dav šílí a tak Vítek zakročí, hodlá ukázat lidem jak vstoupit do onoho obchodu. Ale chudák Vítek zatím nestihl ani jeden díl Star Treku a tak jediným jeho nápadem jak se do obchodu dostat bylo vběhnout hlavou vpřed, směrem do plachty. To je to poslední na co si Vítek pamatoval, neboť skončil v bezvědomí se slabým otřesem mozku. Při inspekci těla bylo nalezeno několik zlomených žeber, pravděpodobně způsobeno nenaplněnou snahou zákazníků vést s Vítkem diskuzi ohledně jeho projektu. Vítek si nakonec vysloužil dva měsíce na Bulovce a menší trestní stíhání z podezření na podvod a klamavou reklamu. Tyto obvinění byla ale poté stažena, neboť bylo zjištěno, že Vítek trpí vzácnou formou Umělé demence. Ani to mu však nezamezilo vytvářet další skvosty, krásně navazující na odkaz Českého snu.