Anakin Skywalker

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Darth Vader.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Hayden Christensen as Anakin Skywalker.jpg
Anakin Skywalker
Biografické informace
Pohlaví muž
Diagnóza porucha hněvu a drog[1]
Barva očí modrá
Vlasy hnědé
Narozen na Dratooinu, 1936 (43 BBY)
Úmrtí ano, nehoda s drogami
Rodina otec: Palpatine, matka: Shmi
Děti asi pár kusů, Leia a Lucker Skywalkerovi
Tituly Jedi
Spáchané hříchy
Happysatan.jpg
vyvražďování Chrámu Jediů, separatistů, atd...
Zajímavosti
1 Anakin nezemřel přímo, ale totálně se přeměnil, vlastně začal nový život

Anakin Skywalker je hlavní postava prequelové triologie Star Wars. Byl to poměrně kladný člověk až do doby, kdy se mu obrátili strany. Následkem toho byla fatální nehoda v mládí při výrobě drog s trvalými důsledky jej přiměla doživotně nosit černý oblek, umírá v závěru posledního dílu.

Životopis[edit | edit source]

Vezmeme-li v úvahu, že první epizoda Star Wars byla vydána v roce 1977, tedy v roce 0. Pak je nám jasné, že Anakin Skywalker (Darth Vader) se narodil roku 1936. Narodil se velmi zvláštním a jedinečným způsobem. Nikdo s nikým nemrdal, ale pomocí tzv. midichlorianů, které pocházely od nejmocnějšího Sithského Lorda Darth Sidiouse, neboli Sheeva Palpatina, který je i jeho otec. Ty midichloriany putovali do těla matky Shmi Skywalker, kde se přeměnili na spermie a tak se zrodil Anakin Skywalker. Narodil se na planetě Dratooine, jež z něj vynikl profík elektrikář. Byl to obyčejnej týpek (náchylný k Síle), který později propadl do otroctví. Později se stal pašerákem místních drog, jako třeba heroin a jejich podobné drogy, stal se z něj feťák. Stal se i dobrým pilotem, často závodil na kluzákách, kde ani jednou nevyhrál, furt jen svůj kluzák rozjebal na šrot... Ovšem asi od 4 let začal sestrojovat robota C-3P0. Nakonec si stejně našel nějakou divnou létající nestvůru a založili spolu obchod na prodej součástek a po otevření si budoval svůj nový kluzák. A tak mu běžel život.

Velká zásadní událost naslata v jeho 9 letech, tedy v roce 1945, kdy na jeho planetu přiletěli dva Jediové Kvajkon Jinn a Obý-Vák Kenobi a dále Amidala s nějakou tou želvou. Ti přišli za součástkami a náhodně narazili na jeho obchod. No když dorazili, příšera je uvítala, a tak si Anakin dal pár těch drog a chlastu a šel se s nimi pobavit. Nejvíc se zakecal s Padmé Amidalou a s ostatníma. Nakonec si dali oběd a Anakin jim předvedl robota C-3P0, který se seznamil s R2-D2. No a jak tak u oběda čučeli na sebe, Kvajkon poznal, že chlapec má Sílu. To byl ovšem omyl, protože grogy začali mít vliv na Kvajkona. No ale i tak měl pravu, protože test na midichloriany mu to potvrdily, má jich 20 tisíc, nejvíc v galaxii. Kvajkon druhého dne zjistil, že nemá keše na zaplacení součástek a tak vyhledávají jiné řešení. Udělají mezi sebou příšera a Kvajkon sázku. Když Anakin vyhraje závod, dá mu součástky, a když ne, Kvajkon mu věnuje loď, ve které přiletěl. Tak tedy pozvou Anakina na závod kluzáku. Kvajkon ovšem ví, že to vyhraje. Těsně před startem mu popřál, ať ho provází Síla a taky, že závod poprvé vyhrál. Příšera mu věnuje součástky a Anakin je osvobozen od otroctví. Tak se tedy rozhodne, že poletí s Kvajkonem a Obý-Vákem, že se chce stát velkým rytířem Jedi. No a loučí se se svou mámou, která ho ještě stihne odnaučit fetovat, nasedává na loď a jeho slavná mise začíná!

Výcvik na Jedi[edit | edit source]

Tak ho Kvajkon vzal na městskou planetu Coruscant (tam se naučil pár slov rusky), daleko od jeho původní Dratooine. Na planetě dostal po týdnu drahé ubytování, které se později stalo jeho vlastním a definitivně se tak přestěhoval na Coruscant. Jednoho dne jej Kvajkon vzal před radu Jediů a řekl co je ten hoch zač, tedy, že má midichloriany, good feťák, vyvolený Jedi k nastolení rovnováhy, apod. Rada jeho výcvik zneumožnila, protože se obávala jeho vysoké úrovni závislosti na nekotinu, jakožto mělo vésti k obratu k temné straně Síly. Tento výrok publikoval jakýsi zelený skřítek, říkající si Yoda. No a asi měl pravdu. To Kvajkon se mýlil, protože Anakin byl pěkně vychcanej, slyšel hlasy od Palpatina přes Sílu, který mu radil, ať zhulí Kvajkona natolik, aby měl vliv na ostatní Jedie. Anakin stejně byl připraven jít na Temnou stranu. Po radě mu Kvajkon říkal, ať ho alespoň pozoruje a taky, že Anakin poslechl. Měl totiž v plánku se přestrojit jako za Jedie, aby byl vycvičen a šel na temnou stranu. No a tak ho Kvajkon zavedl na Naboo k Padmé Amidale, aby ji pomohl. Tam se přes Sílu dozvěděl, že je královnou planety a začal ji zluzovat na Temnou stranu. Ale ona se nedala, přesvědčila Anakina, že to není dobrý způsob a tak Anakin pochopil, že jestli chce zůstat ve výcviku, musí jít na Světlou stranu. No a tak zahodil Palpatina, který se tak vrcholně nasral, že si tajně usmyslil, že udělá velkou pomstu. No a když se přidal na Světlou stranu, nasedl v paláci do lodě jakési Obchodní federace a roztřískal generátor energie a zhasl tak veškeré droidy a zničil žhavě aktuální blokádu planety Naboo. To byl jeho první fyzický konflikt vůbec, který dopadl úspěšně a začal být hrdý na řád Jedi. Co se ovšem nestalo, stala se taková věc k dobru i zlu. Kvajkon a Obý-Vák se utkal s Darth Maulem a Kvajkon zemřel. Tak ho dorazil Obý-Vák, který Darth Maula zabil a ihned běžel za Kvajkonem, který mu sotva stihl říct, ať vycvičí Anakina. Obý-Vák mu složil slib a poté Kvajkon definitivně zemřel. A tak Obý-Vák vezme Anakina a jde před Radu Jediů. Když se Yoda od Obý-Váka dozví, že složil slib, tak jeho výcvik schválí. Tak Anakin nastupuje do Chrámů Jediů, kde se všemu učí pod vedením Obý-Váka. No a tak mu teď běží život v řádu Jedi.

Rytíř Jedi[edit | edit source]

Po deseti letech jeho výcviku (tedy roku 1956, když mu bylo 20 let) se stal padawanem, to jest částečně rytířem Jedi a s Obý-Vákem zažil nemálo misí. Za těch let se toho hodně změnilo a někdo se pokusil urobit atentát na nyní již senátorku Padmé. Proto byli povoláni Obý-Vák a Anakin k tomu, aby ji chránili. Protže ji zase viděl, přišla mu tak hezká, že se do ní zabouchnul a začal ji postupně balit. A protože se do ní nejen zabouchl, tak chtěl vypátrat i přířinu atentátu. Protože na ní byl pokus spáchám již podruhé, Anakin se nafetoval a šlo se na věc! Uspořádali závod na dohonění nájemnice a taky, že se to povedlo. Než stihla říct, kdo ji vlastně najal, někdo ji zastřelil. Tak Obý-Vák se šel mrknout na planetu Kamino, jenž ho k tomu vedlo a Anakin radši zůstal s Padmé a tajmo jí vyprovodí pryč na Naboo, aby ji osvobodil. Zároveň Amidalu zastoupí ta divná želva v Senátu.

Na Naboo byl Anakin do Amidaly tak zabouchlý, že ji sbalil doslova. Ovšem zapomněl na fetování, jenž by ji akorát odradil. V jedné chvíli se oba na sebe podívali a promluvili si o jejich kariéře. Dále usoudili, že mají potlačit city lásky, jenž by jim tu kariéru zničila. I když to stejně nedokázali, tak lásku měli skrytou. Poté se uskutečnila jejich první noc v posteli.

Nerozvážnost stran[edit | edit source]

Poté nastala druhá noc s Amidalou. Tam se Anakinovy zdály sny o smrti matky. Hned druhého dne si tajně zafetoval a vyrazil s Padmé na Dratooine, kde se jeho matka nachází. Tak se od své bývalé nestvůry s níž měl obchod na součástky dozví všelijaké zbytečné bláboly, jako že se provada za nějakého farmáře, že získala svobodu a podobné pičoviny. Ale na závěr z něj vyžvejkne, že ji unesli píseční lidé (Tuskeni). Na nic nečekal, Padmé nachal u nestvůry v bezpečí a sám se vyrazil ji hledat. U jejich tábora ji po dlouhé době našel, ale jen se s ní rozloučil a chcípla mu rovnou v náručí. Rozhodl se porušit kodex a celý kmen vyvraždil světelným mečem (poprvé ho vůbec použil). Rozhodl se, že nechá naživu ty, které miluje. To v něm vyvedlo menší náklonnost k temné straně a nastala u něj jen malá nerozvážnost Sil. Vrátil se k Padmé s prázdnou a Anakin zase vycítil, že Obý-Vák potřebuje pomoc a tak mu letěli s Padmé naproti. Tam od něj zjistil, že Padmé chtěl zavraždit Jengo Fett na objednávku hraběte Dooku, učedníka Palpatina, což bylo zjištění, které ho přimělo k větší nerozvážnosti - jango Fett asi fetoval a tak se s nim Anakin trochu spřátelil. Po pár minutách musel za Obý-Vákem, který mu za to pěkně vynadal a Padmé se mu jen vysmála a Anakin zůstal ztrapněn, což vedlo k další várce nerozvážnosti. Ale i tak se ovládl, omluvil se a vše pak šlo jako po másle. Kvůli této zbytečné situaci byli všichni tři zajmuty klony a odvedeny na popraviště. Byli postaveni ke sloupu a přivázaní bytelným řetězem. Anakin a Padmé se lekli smrti a oba si na rovinu do očí řekli, jak hluboce se milují. Měli být popraveny nestvůrami ze stadionu. Vedlo se jim dobře, nebyli na dosah a to kupodivu kvůli Padmé, která s mimi velmi dobře vedla boj. Po neúspěchu nestvůr byli povolány posily v podobě droidí armádě, ale na stranu Jediů také přišli posily a Jediové včetně Anakina zvítězili. Poté šel Anakin s Obý-Vákem se postavit hraběti Dooku, pod dohlížejícím Palpatinem. Oba bitvu prohráli a Anakin přišel o ruku a ta byla nahrazena protézou. Anamin se následovně oženil s Padmé. Udělali to ovšem v tajnosti, protože Jediům nebylo povoleno manželství a tento vztah udrželi velmi dlouho v tajnosti.

Pád na temnou stranu[edit | edit source]

Jeho manželka, Padmé Amidala

O tři roky později (když mu bylo 24 let) byl definitivně vycvičen a stal se velmi silným, tak silným, že byl jeden z nejsilnějších Jediů. Ovšem kvůli náhlému zajmutí Palpatina generálem Grievousem vedlo k tomu, že si Obý-Vák myslel, že Palpatin je k dobru a šel ho i s Anakinem Zachránit. Anakin se podruhé střetl s hrabětem Dooku, kterému oplatil to, že mu usekl ruku, tak mu ji Anakin usekl světelným mečem a pak Palpatine požadoval, aby ho dvěma meči usmrtil, jak ji učinil. Tak byl hrabě Dooku poražen. Ovšem Palpatine si na tom vyzkoušel, jakou má Anakin náklonnost k temné Síle, zjistil, že u něj není dostatečná natolik, aby ho mohl zludit. Nejprve Anakin zachránil Obý-Váka a poté s nim předstoupil před Radu Jedi, kde mu byl udělen titil Mistr Jedi za učast v bitvě s hrabětem Dooku a v Klonových válek. Protože se již dlouho neviděl s Padmé, tak za ní letěl na Coruscant, kde si s ní zamrdal a pak letěl na další misionální činnosti do Rady Jediů, kde mu byla přidělena padawanka Ahsoka Tano, kterou měl vycvičit. Nějakou dobu ji cvičil, ale poté se stal neznámý incident, který Rada Jediů považovala za protikodexní a proto vyloučila Ahsoku z řádu. Jenže Anakin k ní měl cit a řašení viděl jinak, protže si myslel, že je Ahsoka nevinná. Byl tím frustrován a stále více se u něj projevovala náklonnost k temné straně (60% na 40%). Protože tím byl přímo znechucený, přiletěl opět za Padmé, která mu oznámila, že bude mít děti. Anakin měl radost a zároveň i strach. Když s ní měl opět 3 společnou noc po jeho návratu, započal Palpatine svoji pomstu tím, že Anakinovi v noci vnutil sen, kde viděl umírat Padmé při porodu. Oba si po probuzení odpřísahali, že Padmé bude žít. Hned další den se pokusil zeptat u mistra Yody. Jeho odpověď a rada ho neuspokojily. Ovšem na operní schůzce se setkal s Palpatinem, který mu namlouval, že jestli se přidá na temnou stranu, tak ji dokážou zachránit, že to Jediové neumějí a dozvěděl se o Darth Plagueisovi, že uchovával život a podobně. To mu přišlo lákavé, jak zachránit Padmé, ale i podezřelé. To ho vedlo k dalšímu sklonu k temné straně. Později palpatine dostává pravomoci kancléře a jmenuje Anakina do Radu Jedijů, která chtěla, aby Palpatina sledoval. To plnil až do chvíle, kdy s ním měl další schůzku. Tam mu Palpatine pověděl, že ho špehuje a odhalil se jako Sithský lord Darth Sidious a Anakin se s ním chtěl utkat, ale on jej odzbrojil tím, že slíbil, že společně zachrání Padmé. Následně šel Anakin do Rady jediů, kde to oznámil a ti si to s ním šli rozdat, zatímco Anakin měl příkaz čekat. Nejmocnější Jedi Mace Windy se s ním utkal, a vypadalo, že ho zabije. V tu chvíli se Anakinovi převrhly Síly, ze strachu o Padmé vtrhl do kanceláře, usekl mečem Winduovu ruku a Palpatine ho zabil. Poté Anakin poklekl před Palpatinem, slíbil, že za stranu jde dobrovolně. Palpatine ho přijal za učedníka a dostal jmého Darth Vader, které ještě nepoužival oficiálně. A pak už to s ním šlo totálně z kopce, plnil palpatinovy rozkazy - vyvraždění Jediů v chrámu, zničení separatistů na Mustafaru, kde definitivně ukončil přechod na temnou stranu, oděl so do černého, oči mu začaly žhnout žlutě. Padmé poté začala mít o Anakina strach, protže to, co mu pověděl Obý-Vák pro ni bylo šokující. Přilétla tam, v lodi se tajně ukrýval Obý-Vák. Anakin byl potěšen, že znovu vidí Padmé. Ta mu ovšem namuvila věci, co spáchal, ale Anakin už se nedal obrátit na Světlou stranu. Když tam uviděl i Obý-Váka, Anakin ji řekl, že je lhářka, že ho obrátila proti němu a uškrtil Padmé do bezvědomí. Pak se Anakin utkal s Obý-Vákem, souboj prohrál, byly mu useknuty obě hohy a ruka. Obý-Vák mu dal lekci řečnění, vzal jeho meč a upláchnul pryč. To Anakina vrchlně nasralo a tak si nepřiměřeně zafetoval, že mu to celé bouchlo a přerostro ve fatální nehodu s drogami, kdy přímo ještě k tomu shořel. Tam právě zemřel Anakin Skywalker. Palpatine pak Silou zjistil, že jeho žák je v ohrožení a vzal ho na záchrannou stanici, kde ho Palpatine vyslechl, že fetoval a tak mu opatřil protézy, stal se kybork a zabouchl ho do černého obleku z důvodu, aby měl mobilní podporu života, aby nefetoval, a aby byla jeho identita ukryta. Tak byl Anakin nadobro zavlečen do černého obleku a definitivně změnil svou identitu na Darth Vader. Tím definitivně zemřel.

POKRAČOVÁNÍ ŽIVOTOPISU DRUHÉ OSOBNOSTI JE ZDE: DARTH VADER

Odkazy[edit | edit source]

Reference[edit | edit source]

Související články[edit | edit source]