Namátka

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Digitální fotoaparát.png Tomuto článku sa nedostává fotka. Kdo béváte het, bléskněte to.

„Jak vybereš mezi voliči ČSSD hlupáka? Namátkou.“

- lidové moudro

Namátka lidový název pro speciální uchopovací nástroj, mající schopnost uchopit tu kterou právě zamýšlenou věc.

Jedná se tedy s největší pravděpodobností o autonomní robotickou protézu. Pravděpodobně nikoli nepodobnou bagru umístěném na konci teleskopické tyče a schopností vertikálního vzletu. Některé zdroje uvádějí ještě pásový podvozek, jaderný reaktor a růžová zpětná zrcátka, ale kolegium vědců se vesměs shoduje, že kolový podvozek má sice horší prostupnost terénem, ovšem namátka jako taková by dostala takový ten prďácký styl a taky se na kolová vozidla poněkud lépe přidělávají spojlery a jiná tunítka.

Terénní výzkum[editovat | editovat zdroj]

Jak je vidno již z uvedeného citátu, použití tohoto přístroje je zjevně všeobecně známé. Z námi osloveného rozsáhlého reprezentativního vzorku obyvatel nejdůležitějšího města České republiky, a to sice obce Hostivice, rodiště lékaře se schopností měnit víno v peníze - oba respondenti kladně odpověděli, že vědí oč jde. Jeden nám po zmínění citátu poškrábal služební limuzínu a druhý následně výhrůžně usnul na stole se zbytky popelníku na temeni lebky.

A jelikož tedy všichni vědí, oč jde, jedná se o nástroj široce populární a nemá cenu se jeho vzhledem dále zabývat. Kdyby se ovšem někomu chtělo, cvakněte to a pošlete. Rádi se podíváme.

Lingvistické informace[editovat | editovat zdroj]

Zlidovělý název totoho, bezpochyby geniálního, udělátka je neméně zajímavý. A zde ovšem dochází k rozkolu ve vědecké obci. Postupem času se utvořily dva názorové proudy podle slovního základu, od něhož je název odzákladován.

Slovní základ Matka[editovat | editovat zdroj]

Toto je velmi populární názor zejména mezi mladší generací jazykozpytců. Zde je předpokládán jako základ slova slovo "Matka" a jedná se o zlidovělou zkráceninu slovního spojení "Na, matko!", přičemž autor rčení nepochopil, k čemu v češtině slouží pátý pád. Nebo to mohl být čobolák, páč ty taky pátým pádem pohrdají. Alébrž nicméně se jednalo o takzvanou podavací větu, kdy mluvčí po někom něco hází. Zpravidla předmět, někdy očko.

Slovní základ Mlátit[editovat | editovat zdroj]

Tato, mimochodem mnohem pravědpodobnější, varianta předpokládá, že hledaná věc byla důležitá a tudíž bylo třeba oddělit zrno od plev, aby ni zbla pochybností nezůstalo, že se jedná o tu kterou věc. A protože se vesměs shodneme, že toto slovo vzniklo už dávno, tedy v době, kdy byla duha ještě černobílá a Helenka Vondráčková poměrně zachovalá babča, v pravěku se selekce dělala za pomocí kyje. Mějme ilustrativní příklad z citátu uvedeném v hlavičce článku.

Na náměstí, před kulturní jeskynní postává tlupa osrstěných tvorů humanoidního vzezření. Provolávají různá hesla, zejména pak Ugh!, Schobotka a Za orál! a je třeba najít onoho zmíněného polointeligenta. Hledající osoba uchopí peška, chodí okolo, nedívej se na něho a zvesela mlátí poloopice po kebulích. Na koho to slovo padne, ten musí jít do špitálu na áro, aby mu tam sichrhajckou sheftovali škebli. To dá rozum.

Jak vidíte, v pravěku měla namátka podobu kyje. Kdo se překoukl a četl něco jiného, klikne sem.