Otvírák

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Celej svět je otvírák

—lidová moudrost

Dejte mi pevný bod a otevřu lahváč.

Archimédés

Otvirak.jpg
200pxRůzné otvíráky na pivo
Švýcarský nůž je zavírák obsahující otvírák.
Rituální otvírák starých Inků

Otvírák, správně votvírák je nástroj určený na otevření čehokoli, nejčastěji něčeho uzavřeného. V České republice 66,6 % populace otvírá pivo. Podle povahy otevíraného předmětu a povahy a způsobu jeho otevírání lze rozlišovat různé druhy otvíráků, specializovaných k otevření něčeho a nezpůsobných otevřít něco jiného. Klasifikací a popisem otvíráků se zabývá otvírákologie. Otevření je zpravidla nevratný proces, ke většině otvíráků neexistuje příslušný zavírák.

Otvírákem bývá nazýván i přirozený nástroj, používaný k tzv. odpanění, ten však již patří do zcela jiné kategorie, než jsou otvíráky níže popisované.

Druhy otvíráků[edit]

Otvírák na lahváče
Lahváč lze otevřít čímkoli, protože celej svět je otvírák. Otevírat lahváč celým světem je však trochu nepraktické, protože celý svět neunesete (pokud nejste Chuck Norris). Proto se vyrábějí předměty určené k otvírání lahváčů, které jsou menší než celý svět. Například železniční vagóny (o otvírání lahváčů za pomoci železničních vagónů je pojednáno v článku Kultura cestování), vrtulníky (viz video), ptakopysci[1], kladiva, zuby a různé bazmeky.
Otvírák na víno
Otvírák na víno se odborně nazývá vývrtka (pokud otvíráme víno v lahvi), nebo nůžky (pokud otvíráme krabicové víno). Drobné rozdíly ve způsobu otevírání, servírování a konzumace těchto dvou druhů vín a mezi jejich typickými konzumenty můžeme pro účely tohoto pojednání zanedbat.
Otvírák na konzervy
Konzervu je možné otevřít pomocí jakéhokoli předmětu, nejvhodnější je však bazmek. Pokud se zmýlíme, lze použít zavírák.
Otvírák na sardinky
Ačkoli sardinky jsou v konzervě, otevírají se jiným otvírákem než jiné konzervy. Čert aby se v tom vyznal. Někdy je to docela sranda, pokud se s tím nepořežeme.
Otvírák na ořechy
Je známý pod názvem louskáček, označení otvírák na ořechy je však podle našeho názoru výstižnější. Otvíráky na ořechy dělíme podle druhů ořechů, jiný otvírák vyžaduje ořech vlašský, jiný lískový a jiný kokosový.
Otvírák na brambory
Označovat škrabku názvem otvírák na brambory (popřípadě na jablka či na okurky) se zatím, nevíme proč, příliš neujalo.
Otvírák na dopisy
Zpravidla má podobu nože, ale není to nůž, je to otvírák na dopisy. K otevírání e-mailů otvíráky nepotřebujeme.
Otvírák na auta
Viz otvírák na konzervy
Otvírák na dveře
Obvykle se nazývá klika. Chuck Norrisovi stačí ovšem jediný kop. Mohli bychom prohlásit, že Chuck Norris je chodící otvírák dveří.