Sněhová kalamita

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Ilustrační foto. Sníh zavinil problémy v dopravě

Česko postihla v lednu 2010 sněhová kalamita. Sněhová bouře Lada přišla velmi rychle po bouři Mrazík a celkové úhrny sněhu nad územím Česka překročily rekordní hodnoty. Byla těžce narušena doprava, především silniční (na železnici jsou na to zvyklí a informační systémy jsou na sněhovou kalamitu připraveny Exquisite-kmixdocked mute.png) a letecká. V lodní dopravě pomohlo nasazení ledoborců, které si vypůjčilo ministerstvo námořnictví od Baltské flotily.

Praha[edit]

I na Karlově mostě napadlo

V Praze byla situace asi nejkomplikovanější. Rekordní tři centimetry sněhu a u muzea čtyři, byly překročeny několikanásobně. Na několika strategických křižovatkách v metropoli došlo k zastavení dopravy, což znamenalo kolaps téměř poloviny města (jako tomu bývá koneckonců i v ostatních případech). Zablokování silnic znamenalo i zablokování tramvají, takže se nikdo nikam nedostal. Primátor Pavel Bém v očekávání nedostatku sněhu odjel na Antarktidu vyjednávat s tamním ledovým královstvím dodávky sněhu, které nakonec skončily ve Vltavě. Odhaduje se, že celková akce vyjde Prahu cca. na 5 miliard korun, což ovšem není žádný problém, protože současné hospodaření města je schopné utrácet i větší částky za ještě větší nesmysly, koupit šalinpluhy jich ale nenapadne.

Radost ze sněhu měli hlavně děti, lyžaři a snowboarďačky. Ski resort Petřín hlásí 85 cm a heboučký prašan; takové podmínky v současné době nemají ani Krkonoše, či Šumava; blíží se jim ale střediska v Alpách a Tatrách. Běžecké trasy na Letné a ve Stromovce jsou udržované a plné běžkařů. Znepokojen je pouze Václav Klaus, který snowboard jako levicový sport odmítá, na druhou stranu ho však těší, že je zcela evidentní, že k žádnému globálnímu oteplování v těchto dnech nedochází.

Praha 666 hlásí, že je ze všech městských částí v odklízení sněhu nejlepší. Hned, jak nasněžilo, vyjely sněhové pluhy do Divoké Šárky, na Ladronku, do obory Hvězda i do dalších parků a důkladně odklidily sníh ze všech cest, na kterých by mohli uklouznout a zranit se nepozorní běžkaři a sáňkaři.

Pražské radní mrzí, že se stále nepodařilo dohnat Ostravu v množství sněhu, Praha musí přece být ve všem první.

Brno[edit]

Situace v Brně je v současné době zcela klidná. Na Návsi Svobody se neděje vůbec nic, takže se můžeme domnívat, že tuto okrajovou část republiky sněhová kalamita zasáhla pouze mírně.

Ostrava[edit]

V Ostravě je sněha jak cyp ale návštěvnost knajp to nepostihlo, spíš byl fajny vzestup. Lokajky maju pluhy tak nejsu problemy v dopravě. Osobaky tež němaju problemy bo su zasypane a chuj s tym.